, czwartek 1 czerwca 2023
NFZ dał 625 złotych na rok. Ludzie ruszają na ratunek szpitalowi
Dyrekcja szpitala zdecydowała się na zorganizowanie protestacyjnej pikiety przed siedzibą NFZ w Katowicach. fot: ARCDodaj do Facebook

NFZ dał 625 złotych na rok. Ludzie ruszają na ratunek szpitalowi

Judyta Watoła/GAZETA.PL
Księża, dyrektorzy szkół, posłowie, samorządowcy - cały powiat protestuje przeciw obniżeniu kontraktu na 2012 rok dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Obniżka jest drastyczna: np. 625 zł na cały rok dla oddziału intensywnej terapii. - To zagrożenie dla życia mieszkańców i odwiedzających nas turystów - ostrzega starosta

625 zł wystarcza na leczenia jednego pacjenta oddziału intensywnej terapii przez jeden dzień. W Cieszynie oddział ma jednak 12 łóżek i pełne obłożenie (w całym województwie łóżek intensywnej terapii od lat jest zbyt mało). Do tej pory kontrakt dla oddziału intensywnej terapii w Cieszynie wynosił 5,7 mln zł na rok. Dlatego propozycja na poziomie kilkuset złotych zdumiała wszystkich. - W powiecie cieszyńskim nie ma innego takiego oddziału poza naszym, bo w ogóle nie ma innego szpitala - podkreśla Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektorka szpitala.

NFZ okroił też kontrakty dla innych oddziałów: oddziału chirurgii dziecięcej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, okulistyki, geriatrii, neurologii, urologii i nefrologii. Jeśli policzyć razem cięcia, kontrakt szpitala może być nawet o 10 mln zł mniejszy od tegorocznego.

Dlatego bunt przeciwko decyzji NFZ-etu ogarnął cały powiat. Pod listami z protestem w ciągu dwóch dni podpisało się już ponad 1,3 tys. osób. Są wśród nich między innymi pielęgniarki i lekarze, szefowie działających w szpitalu związków zawodowych. Protesty piszą też ludzie spoza szpitala: proboszczowie parafii ewangelicko-augsburskich w Cieszynie, Wiśle, Goleszowie i Ustroniu, szefowie rad parafialnych, proboszcz katolickiej parafii św. Elżbiety w Cieszynie, burmistrzowie Cieszyna, Ustronia, Skoczowa i Strumienia, wójtowie z Brennej i Chybia. We wszystkich listach powtarza się jedno: zaproponowany przez NFZ szpitalowi kontrakt jest rażąco niski.

"Stanowi to ogromne zagrożenie dla istnienia szpitala oraz dla życia i zdrowia wszystkich pacjentów zamieszkujących i odwiedzających region Śląska Cieszyńskiego" - napisał starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk. Pod listem podpisał się cały zarząd powiatu.

Protesty wysyłane są do dyrektora śląskiego oddziału NFZ-etu Zygmunta Klosy oraz do Jacka Paszkiewicza, prezesa funduszu. Osobny list - od dyrektorki szpitala - otrzymał w czwartek także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Nie możemy pogodzić się z taki niskim kontraktem - tłumaczy Bednarska-Czerwińska.

Śląski NFZ konsekwentnie milczy na temat kontraktu dla szpitala w Cieszynie. W środę rzecznik oddziału Jacek Kopocz wyjaśnił, że chodzi tylko o "wstępną propozycję" kontraktu. - Kluczowe będą negocjacje w części niejawnej. Ich końcowy efekt będzie znany dopiero w chwili rozstrzygnięcia całego konkursu - tłumaczył.

Dyrektorka szpitala zaprzecza: - W czwartek zostałam zaproszona do NFZ-etu na podpisanie umowy. Przewodnicząca komisji powiedziała, że propozycja przedstawiona nam w poprzednim protokole się nie zmieni. Albo zgodzimy się na taki kontrakt, albo nie dostaniemy go wcale.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że drastycznie niski kontrakt zaproponowano także oddziałowi intensywnej terapii w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej: przy 15 łóżkach też tylko 625 zł.

Urzędnicy funduszu tłumaczą szpitalom, że pieniądze nie zostały ostatecznie rozdzielone. Na razie chodzi więc o to, by jakikolwiek kontrakt podpisać, a potem będzie on na pewno zwiększony.

- Miesiąc funkcjonowania intensywnej terapii to pół miliona złotych. A ja mam się zgodzić na 600 zł i czekać tygodniami, aż fundusz znajdzie dla mnie dodatkowe pieniądze. W tym czasie mam leczyć na kredyt i zadłużać swój szpital. To nie od przyjęcia - mówi dyrektorka Bednarska-Czerwińska.

W poniedziałek wybiera się do NFZ-etu w Katowicach, ale nie na podpisanie umowy, tylko na pikietę z góralami i kapelą z Cieszyna.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ktoś najwyraźniej sobie kpi ze społeczeństwa .620 zł to prezes NFZ i jego świta wydają dziennie na kawę i ciasteczka .Taki podział to skandal.

mmmm

to zagrywka i sciema aby czesiu mogl sie wykazac i uwiarygodnic

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama