, piątek 27 stycznia 2023
Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście
Czy w ten sposób organizatorzy chcieli przekonać społeczność i rząd czeski, że jesteśmy odpowiedzialni i równie odpowiedzialnie podchodzimy do zasad bezpieczeństwa i pandemii? fot: UMDodaj do Facebook

Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście

UM
Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście


Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście


Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście


Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście


Miał być „cichy protest”, a wyszło spotkanie towarzyskie na moście

W poniedziałek, 15 czerwca o godz. 18:00 mieszkańcy polskiego i Czeskiego Cieszyna zgromadzili się by w „cichym proteście” wyrazić swój sprzeciw wobec zamkniętych granic dla mieszkańców Śląska. Protest się odbył, ale zamiast cichego łańcucha wzdłuż granic mieliśmy spotkanie towarzyskie na moście Przyjaźni, którego uczestnicy z czasem przeszli na drugie przejście graniczne w centrum miasta, czyli most Wolności. Organizatorzy, którzy do końca nie ujawnili się przed uczestnikami protestu, nie interweniowali gdy osoby z obu stron Olzy łamali społeczny dystans pomiędzy sobą, zadbali jednak o element „rozrywkowy” protestu zapraszając do udziału w proteście lokalnych artystów, którzy zagrali na trombicie oraz kobzie. Czy w ten sposób organizatorzy chcieli przekonać społeczność i rząd czeski, że jesteśmy odpowiedzialni i równie odpowiedzialnie podchodzimy do zasad bezpieczeństwa i pandemii?

Zamknięte granice dla regionu przygranicznego są szczególnie ważną sprawą. Pracownicy transgraniczni po raz kolejny muszą bowiem wykonać kosztowne testy i borykać się na co dzień z dużymi utrudnieniami. Podupada lokalny handel po jednej i drugiej stronie mostu, a rodziny nadal nie mogą się odwiedzać. Wczorajszy protest miał być głosem mieszkańców. Nie wybrzmiało niestety nic co ważne. Ot, spotkanie towarzyskie i jak niektórzy słusznie zauważyli można je było nazwać „korona party”. Nie zabrakło jednak mediów, co samorządowcy i przybyli posłowie wykorzystali w odpowiedni sposób. Jeśli przynajmniej ich głos został usłyszany przez Polski i czeski rząd, to można spokojnie spotkanie na moście uznać za owocne.

Powiat Cieszyński z rosnąca ilością zakażeń zmaga się od jakiegoś czasu. Nie można ciągle powtarzać, że są to przypadki wśród górników. Ostatni weekend pokazał jak duża jest to skala i przy okazji jak bardzo lekceważąco do tego podchodzimy. Starosta wystosował apel do mieszkańców o stosowanie się zasad bezpieczeństwa, jednak wczoraj sam bez jakiegokolwiek zabezpieczenia czy zachowania odległości prowadził konwersację z mieszkańcami. Jak to mówią „przykład idzie z góry”, a tym razem góra się nie popisała. Jedynie polska burmistrz Cieszyna miała maseczkę, ale już pozostali samorządowcy czy radni z jej klubu uznali, że zasady bezpieczeństwa ich nie dotyczą. Jak więc mieszkańcy Cieszyna mają stosować się do rygorów sanitarnych skoro podczas takiego spotkania nikt ich nie przestrzegał? Jeśli tak chcieliśmy przekonać Czechów do swojej odpowiedzialnej postawy to proponuję lepiej odrobić lekcje.

Towarzyskie spotkanie z Mostu Przyjaźni przeniosło się na Most Wolności i po kolejnych Polaków rozmowach zakończyło się rozejściem do domów. A granice nadal dla nas są zamknięte, gdyż na tle Europy tylko Polska i Szwecja odnotowują dużą liczbę nowych zakażeń. Mamy pretensje o stygmatyzację i wykluczenie, ale nie przykładamy się by nasze wyniki w COVID-19 uległy zmianie. Z pandemią słabo poradził sobie rząd, ale i słabo jak się okazuje radzą sobie samorządy, a przede wszystkim mieszkańcy. Wczorajszy „cichy protest”, był faktycznie cichy, bo głos, który powinien z niego wybrzmiewać nie wniesie raczej nic w temacie rozmów o zamkniętej polsko-czeskiej granicy na Śląsku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama