, czwartek 25 lipca 2024
Mała parkingowa rewolucja w Skoczowie
Skoczów jest pierwszym miastem w powiecie cieszyńskim, gdzie za parking można zapłacić przez telefon. fot: Wojciech TrzcionkaDodaj do Facebook

Mała parkingowa rewolucja w Skoczowie

JAKUB MARCJASZ
W Skoczowie już od początku tego tygodnia można płacić za parkowanie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Miasto jest pierwszym w powiecie cieszyńskim, które zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie.

Do tej pory kierowcy samochodów parkujących w centrum Skoczowa płacąc za parking korzystali z parkomatów. Teraz mają alternatywę. Pod Kaplicówką działa już system umożliwiający dokonywanie takiej opłaty za pomocą telefonu komórkowego. - Zdecydowaliśmy się go wprowadzić na wniosek samych mieszkańców - mówi Piotr Hanzel, dyrektor Miejskiego Zakładu Dróg w Skoczowie. Parkujący często narzekali na brak drobnych pieniędzy lub brak możliwości przedłużenia czasu parkowania - Na przykład wtedy kiedy stali w kolejce do lekarza - opowiada Hanzel.

Jak działa system i co trzeba zrobić, aby z niego korzystać? Przede wszystkim trzeba wypełnić formularz na stronie www.citypay.pl. Na jednym koncie użytkownik może zarejestrować dowolną ilość numerów komórkowych oraz numerów rejestracyjnych pojazdów. Następnie należy wpłacić dowolną sumę na konto urzędu miasta i wybierając specjalny numer, postępując zgodnie z instrukcją, można już płacić za parkowanie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Później czas parkowania można przedłużyć w dowolnym miejscu i momencie. Wszystko trwa około 30 sekund. - Już teraz zastanawiamy się nad rozszerzeniem systemu i możliwość płacenia poprzez tak zwane smsy premium - zauważa Hanzel.

Służby miejskie, które kontrolują parkingi, zostały wyposażone w specjalne urządzenia, dzięki którym mogą zweryfikować informacje o kierowcach, którzy zostawili swoje auta w strefie płatnego parkowania.

Miasto zapłaciło za rok działania systemu poniżej 10 tys. zł. Firma zajmująca się jego obsługą, nie pobiera żadnych prowizji od dokonanych transakcji.

Podobny system jak w Skoczowie działa już od roku w Pszczynie. Na jego wdrożenie zdecydował się również Kraków. - W tym momencie rozmawiamy z kilkunastoma innymi miastami, które również są nim zainteresowane - mówi Maciej Brzezicki, prezes firmy Multic Technology, która jest twórcą systemu.

W Skoczowie funkcjonują trzy strefy parkowania. Najwięcej trzeba zapłacić za parking, który znajduje się na rynku (2 zł za pół godziny i 4 zł za postój powyżej pół godziny do godziny i każdą następną godziną), na pozostałych cena jest o połowę niższa (1 zł za pół godziny i 2 zł za postój powyżej pół godziny do godziny i każdą następną godzinę). Szczegóły można znaleźć tutaj.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nawet się zarejstrowałem na tym citypay, ale ogólnie jest to słabe, za dużo zachodu, a zysk żaden (dla mnie). Ogólnie wyglada na to że firma znalazła frajerów i sprzedała usługę

Lenistwo kierowców nie zna granic ale za to my znamy ich głupotę. Znowuż przybędzie paru bezrobotnych w mieście bo parkingowi pójdą na zieloną trawkę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama