, środa 30 listopada 2022
Krótkometrażowy film o Janie Michejdzie
Jan Michejda (ur. 18 lipca 1853 r. w Olbrachcicach - zm. 14 maja 1927 r. w Skoczowie) Prawnik, polityk, burmistrz Cieszyna fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Krótkometrażowy film o Janie Michejdzie

Pojawił się krótkometrażowy film o jednym z trzech prezesów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, pierwszym polskim burmistrzu Cieszyna – dr Janie Michejdzie. Opowieść o politycznym przywódcy polskich ewangelików, niezwykle zasłużonym dla powrotu Nadolzia do Macierzy została wpleciona w opowieść o siedmiu dekadach dziejów zorganizowanego ruchu narodowego w regionie.

Jan Michejda (ur. 18 lipca 1853 r. w Olbrachcicach - zm. 14 maja 1927 r. w Skoczowie) Prawnik, polityk, burmistrz Cieszyna

Syn Franciszka, rolnika i Anny Czech. Ojciec m.in. Heleny Anny Świątkowskiej. Absolwent gimnazjum ewangelickiego w Cieszynie. Członek tajnego polskiego kółka "Wzajemność". Studia prawnicze odbył w Krakowie i Wiedniu. Adwokat w Cieszynie.

Współpracował z "Gwiazdką Cieszyńską" i "Dziennikiem Cieszyńskim". Sekretarz Politycznego Towarzystwa Ludowego (od 1884). Wiceprezes Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego (1891-1901). Założyciel cieszyńskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".Twórca Związku Kas Spółdzielczych systemu Raiffeisena. Obrońca polskich spraw narodowych, polityczny przywódca polskich ewangelików na Śląsku Cieszyńskim.

Poseł do śląskiego Sejmu Krajowego w Opawie (1890-1918), członek Wydziału Krajowego. Poseł do parlamentu wiedeńskiego (1901-1907, 1911-1918). Uczestnik wielu komisji sejmowych, m.in. podatkowej, szkolnej, Komisji dla opracowywania ordynacji wyborczej Sejmu Krajowego. Czołowy działacz Stronnictwa Narodowego, główny organizator i lider Polskiego Zjednoczenia Narodowego.

W październiku 1918 r. był jednym ze współtwórców i czołowych działaczy oraz (do 1920 r., czyli do rozwiązania) członkiem ścisłego Prezydium Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Naczelnik Tymczasowego Rządu Krajowego w Cieszynie (1919-1921). Pierwszy polski burmistrz Cieszyna, którym zarządzał od 1922 r. do śmierci. Tu także został pochowany.

Biogram na podstawie Elektronicznego Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego.

Tekst i film powstały w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Cieszyna.
Jednym z partnerów projektu jest redakcja naszego portalu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama