, niedziela 1 października 2023
Górczyński: Zaproponuję porozumienie ponad podziałami
Artur Górczyński z Goczałkowic Zdroju będzie reprezentował Śląsk Cieszyński w Sejmie z ramienia Ruchu Palikota.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Górczyński: Zaproponuję porozumienie ponad podziałami

KATARZYNA KOCZWARA
Niespodzianką tegorocznych wyborów parlamentarnych jest dwucyfrowy wynik dla Ruchu Palikota. O komentarz poprosiliśmy Artura Górczyńskiego, który z ramienia RP będzie reprezentował Śląsk Cieszyński w Sejmie. O opinię zapytaliśmy także politologów.

Otrzymaliście dwucyfrowe poparcie wyborców. W czym tkwi siła Ruchu Palikota?
Rok temu spotkała się grupa, która chciała coś zmienić. Mamy dość stagnacji, nasza siła tkwi w jedności. Mamy za sobą rok ciężkiej pracy. Nasz sukces w wyborach osiągnęliśmy dzięki pracy, bez dotacji, wsparcia państwa.

Jest pan jednym z 9 posłów z okręgu 27, będzie pan reprezentować także Śląsk Cieszyński w Sejmie. Na czym chce się pan w pierwszej kolejności skupić?
Zaproponuję porozumienie ponad podziałami, tak by 9 posłów i posłanek z tego okręgu działało razem dla dobra tego terenu. Chciałbym z jednej strony promować to, co już dobrze działa, jak Beskidzka 5, jak i zwrócić uwagę na inne ciekawe miejsca tego okręgu. Dużą szansą jest dla nas Euro 2012. Trzeba pamiętać, że kibic piłkarki to także turysta. Chciałbym, aby zagraniczni goście kojarzyli południe Polski nie tylko z Katowicami, Krakowem, Zakopanem, ale także by wiedzieli, że jest Pszczyna, Cieszyn, Żywiecczyzna. Trzeba wykorzystać Euro 2012 na rozwój całego regionu.

Otrzymaliście poparcie przede wszystkim od ludzi młodych.
Program ułożony był przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, których obecnie ogranicza biurokracja. Chcemy znieść te bariery. Młodzi ludzie na początku swojej ścieżki zawodowej są zniechęcani. Te przeszkody często powodują, że decydują się wyjechać, zatrudnić w innych firmach, często na niekorzystnych warunkach. Nasz program promuje małe firmy. Prowadząc własną działalność będę mogli zostać w regionie, a nie migrować do dużych aglomeracji.

Stawianie na małe i średnie przedsiębiorstwa?
Małe firmy to koło napędowe gospodarki. Walczymy z "papierologią", która powoduje, że nie ma czasu na pracę z człowiekiem. Chcemy usprawnić dobre koncepcje, które nie spełniają swojego zadania. Fajnym pomysłem są inkubatory osób bezrobotnych, ale nie może być tak, że potem ludzie ci i tak nie znajdują pracy.

Na koniec proszę zdradzić, jakie są pana ulubione miejsca na Śląsku Cieszyńskim?
Niezmiennie mam sentyment do Ustronia i Wisły, uwielbiam cieszyńską starówkę. Jestem fanem Ziemi Cieszyńskiej. Teraz mogę się odwdzięczyć tej ziemi. Tutaj ładuję akumulatory.

Rozmawiała: KATARZYNA KOCZWARA

PISALIŚMY: Tak głosowaliśmy: PO, PiS i Ruch Palikota

Komentarz politologów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Dr Marek Mazur: Ruch Palikota osiągnął dobry wynik z dwóch powodów. Po pierwsze, głosowanie na to ugrupowanie jest wynikiem kontestacji od elity politycznej, potrzeba wpuszczenia świeżości do parlamentu. Druga przyczyna to słabość Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Postulaty lewicowe - przede wszystkim antyklerykalizm - nie spotkały się z odpowiednią reakcją ze strony SLD. Ponadto nie tyle zadziałało głosowanie negatywne, co chęć wybory kogoś innego. Moim zdaniem nie jest wyraz zmiany kulturowej. 90 proc. głosujących wyborców nie chce zmian.

Siła Palikota to dobra diagnoza potrzeb rynkowych, które w odpowiedni sposób umie wykorzystać. Zyskał poparcie wyborców, którzy wcześniej głosowali na Platformę Obywatelską i SLD.

Znalazł wyborców, do których można było najłatwiej trafić. Prawa strona polskiej sceny politycznej jest hermetyczna i ma stabilny elektorat. Lewa strona to przede wszystkim SLD, który nie potrafił odpowiednio zareagować, zignorował przeciwnika. Ponadto Palikot otrzymał wsparcie mediów. Jest wygodnym partnerem w rozmowie, kontrowersyjnym i zwracającym uwagę.

Dr Rafał Glajcar: Porównując poparcie RP w powiecie cieszyńskim do wyników ogólnopolskich to jest to odbicie tendencji krajowej. Ta partia ma strukturę mało przewidywalną. Janusz Palikot będzie musiał zmierzyć się z problemem wewnętrznej integracji ugrupowania. Jego dobry wynik to oznaka spadku poparcia dla SLD, które w tych wyborach także w powiecie cieszyńskim wypadło słabo.

Wyborcy RP to ludzie, którzy nie chcą głosować na PiS, negatywnie oceniają PO, do tego nie przekonała ich słaba kampania SLD. Palikot okazał się dobrą alternatywą. Kolejny raz doszło do głosowania przeciwko PiS i PO. Głosowanie odbywa się nie na szyld partii, a przeciwko liderowi - na ogół przeciwko Kaczyńskiemu i Tuskowi.

PISALIŚMY: Janusz Palikot w Cieszynie: Tusk jako autorytet skończył się 10 kwietnia

Komentarze: (30)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To teraz "jasny lud" pisze bronkiem Red Bulem?

Może wreszcze ruch Palikota pokaże ciemnemu ludowi RP iż bóg został wymyślony, ale róbcie to bez Kwacha bo on się już z Jolą modli....

Faktycznie w TV poparcie dla PO i ich koalicjantów było stuprocentowe.

też tak myślę - ci pis-owscy "mężowie"zaufania mieli wiele okazji do podkręcania wyników swej sekty. PO miało o wiele większe poparcie w społeczeństwie niżby wynik wyborów na to wskazywał.

po tym co się ostatnio dzieje w kraju faktycznie można podejrzewać że wybory zostały sfałszowane

Lewica sama będąc już zasobną, bo już uwłaszczoną zamieniła swój elektorat z proletariatu (czyli gołodupców) na sodomitów, feministki i gomorytów. Robotnicy nie mają już wsparcia w lewicy.

Czemu się tak wszyscy boją Ruchu Palikota?? tak boją się ci co mogli robić przekręty i bic robotnika po plecach. Po wygrała TYLKO I DLATEGO ,żeby PiS nie wygrał. Założenia PO wcale nie są lepsze dla nas wszystkich małych szaraków, fakt maja lepiej ci oszuści którzy juz są przy władzy i dochrapali się jej za czasów słynnego Buzka i Marianka gdzie spredawano Polskę za przysłowiową zł.( naszą wartość narodową). Wygranie RP można porównać do wsadzenia kija do mrowiska, teraz ktoś im będzie patrzył na ręce. SLD i RP powinni teraz zawrzeć patk- unię lewej strony i bronić robotnika, przestrzeganiem KP, Konstytucji i innych.

logika gupika

żałosne

po reakcjach nerwowych z lewej i z prawej to widać...:)
Czarni dostali prosto w nos, Kaczyńskie lewym sierpowym, ko-muszkom kopa w de zasadzono... No i pół platformy zesrało się ze złości, bo myśleli, że ich "niewierny" kolega dostąpi Wpiekłowzięcia wraz ciałem i z Rokitą, a tu Dupa, panie... I o to chodzi - precz z fałszem, obłudą, hipokryzją, prywatą i partyjniactwem w polskim Sejmie. Janusz - masz nasze poparcie, przynajmniej na starcie...:)

Roman Kotliński miał zostać pozyskany jako TW "Janusz" i podpisać zobowiązanie współpracy z SB. Nie przyznał się do tego w oświadczeniu lustracyjnym.

Od zdjęcia krzyża ( nie z krzyża ) zawsze rósł dobrobyt. Popatrz na bogate europejskie państwa. I jeszcze jedno, ja mieszkam w Polsce, a nie w polsce, ty pseudo prawdziwy,rydzykowy polaku.

która to instynktownie czuje i wpada z tego powodu w ekstazę nerwową. Palikot to bardzo mądry człowiek, który mimo prób wyeliminowania go z polityki poprzez przyprawianie gęby dotarł ze swoimi postulatami do milionów podobnie myślących Polaków. Reszta nie miała jaj, by powiedzieć na głos: król jest nagi - KRK jest siedliskiem pychy i chciwości, aparatem władzy li tylko. Kiedy SLD rozdawał KRK majątek publiczny, Kaczyński lizał dupę Rydzykowi, a PO tuliło się do biskupów w każdym ratuszu i na każdej akademii, Palikot nazwał rzeczy po imieniu. Wy, przegrani tej kampanii wyznawcy Donalda Kaczora już teraz nie macie wyjścia - możecie tylko brnąć w obronie wypasionych klechów, a to jest misja kamikaze. Z Panem Bogiem, faryzeusze...

Wyborcy Palikota to tzw. klienci akwizytorów, wystarczyło im tylko atrakcyjnie opakować „opowieść o świecie”.

do poniżej...

skoro jest już Ruch Palikota,to warto postarać się dostrzec pozytywne strony tej sytuacji, populizm oraz one man show, to wiemy- kibicujmy jednak, żeby pożyteczne watki, które znajdują się w programie, przebijały się do potocznej świadomości oraz via drogę legislacyjną, do praktyki społecznej - Ruch Palikota, to nieco pokraczna i tragifarsowa ale jednak próba poruszenia obywatelskiej "niedoaktywności"... więc obdarzajmy go bardziej dobrą wolą niż brakiem zaufania!

Co najmniej o 11,29 proc. mają wzrosnąć w przyszłym roku stawki podatku od środków transportowych, m.in. samochodów ciężarowych oraz autobusów - wynika z projektu obwieszenia ministra finansów, zamieszczonego na stronie internetowej resortu.

Co jednak spowodowało taki wynik Palikota? Rąbka tajemnicy uchylił w rozmowie radiowej Jarosław Gowin, stwierdzając wprost, że stały za tym służby specjalne. Obecność Tymochowicza świadczy o tym, że w grę wchodzą te same siły, które wspierały kiedyś Andrzeja Leppera (Lepper w ważnych głosowaniach ZAWSZE głosował tak jak SLD) i które spowodowały prawdopodobnie, że w wyborach prezydenckich wystartował jednak Komorowski, a nie Tusk.

LUDZIE WYJDŹCIE JUTRO NA ULICĘ. OTO DOWÓD - http://monitorpolski.wordpress.com/2011/10/13/tvn24-omylkowo-podala-pra wdziwe-wyniki-wyborow/

TRZEBA WYWIEŹĆ NA TACZKACH TYCH OSZUSTÓW WSPIERAJĄCYCH BANKSTERSKIE LOBBY !!!

PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO RUCHU OBURZONYCH.

Średniowiecze była zaje....te. Poczytaj o tym więcej, to zobaczysz.

Od walczących z krzyżem bardziej boją sie tych walczących krzyżem, bo to od nich krew leje się dziatek i ludu aż miło ...a podatek "co łaska" zazwyczaj jest większy niż 23%vat Pozdrawiamy fanów średniowicza i rozbiorów, bo rządy krzyza tak właśnie się kończa

nie uciszy tego debila Palikuta na wieki i wielu mu POdobnych.

Ruch palikuta PObolszewie zdelegalizowac w polsce nasze NIE!

pozyteczni idioci zawsze w cenie - Tusk przy pomocy Palikota zagospodarował 50% rynku politycznego w polsce. No i oczywiscie najbardziej konstuktywna walka z krzyżem - od zdjęcia z krzyża zawsze rósł dobrobyt. Nawet wam tej maryski nie zalegalizują - oj głupcy - jestescie nabrani !

Upadek lewicy jest precyzyjnie zaplanowanym upadkiem. Lewica ma mieć nową twarz, twarz Palikota za którą kryje się m.in. Jerzy Urban. Jest to faktycznie lewe nieformalne skrzydło Tuska, który sam nie chce z kościołem mieć złych stosunków. Wielce naiwne moim zdaniem jest głoszenie poglądu, że wejście Palikota ze swą partią to skutek "potrzeby wpuszczenia świeżości do parlamentu". Ta teoria to bajeczka dla ciemnego ludu.

Niech Platforma drży bo tym razem jeszcze wielu niezadeklarowanych sympatyków Palikota zagłosowało na PO wybierając mniejsze zło

Przyjaciel Komorowskiego zaczyna jak sam prezydent również od walki z krzyżem ale tym razem w sejmie. Jednak ten sposób na walkę z bezrobociem już rok temu się nie sprawdził.

na normalne życie w normalnym kraju!!!

a co

Dla drugiego Watykanu w Polsce - nasze NIE!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama