, czwartek 6 października 2022
Gazetacodzienna.pl interweniuje u wojewody, Cieszyn zmienia przepisy
Na wniosek Nadzoru Prawnego wojewody śląskiego władze Cieszyna musiały zmienić uchwałę dotyczącą przedszkoli. fot. ARC Dodaj do Facebook

Gazetacodzienna.pl interweniuje u wojewody, Cieszyn zmienia przepisy

JAKUB MARCJASZ
Portal gazetacodzienna.pl zwraca uwagę wojewodzie śląskiemu, że kwestionując zapisy dotyczące zróżnicowania opłat za przedszkola w Ustroniu, nie czyni tego samego w przypadku Cieszyna. Ten ostatni już zapowiedział zmianę podjętej uchwały.
Sprawa dotyczy zróżnicowania opłat za świadczenia udzielane w przedszkolach dla dzieci z terenu gminy i spoza jej obszaru.

We wrześniu wojewoda śląski zakwestionował przepisy majowej uchwały rady miasta Ustroń w tej kwestii. Zgodnie z jej zapisami, wysokość opłat uzależniona jest od tego, czy rodzice przedszkolaka mieszkają czy nie mieszkają w Ustroniu. Dla tych pierwszych stawka wynosi 2 zł za każdą dodatkową godzinę, dla drugich: 2,50 zł. - Narusza to konstytucyjną zasadę równości - argumentowali prawnicy wojewody. Radni z decyzją się nie zgadzają. O tym kto ma rację, zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Podobne zapisy znalazły się również w uchwale podjętej przez radnych Cieszyna. W tym przypadku obowiązują aż trzy stawki: dla rodziców dzieci spoza gminy Cieszyn (3 zł za każdą rozpoczętą godzinę), dla mieszkańców Cieszyna (2 zł) oraz dla zameldowanych na terenie gminy i posiadających na przykład trudną sytuację materialną (1,50 zł).

Dziennikarze portalu gazetacodzienna.pl jeszcze we wrześniu zwrócili uwagę wojewodzie śląskiemu, że kwestionując zapisy uchwały podjętej przez ustrońskich radnych, nie czyni tego samego w przypadku uchwały z Cieszyna.

Wojewoda, który potraktował naszą interwencję jako "sygnał w sprawie", przyznał nam rację.

"Czynności sprawdzające, przeprowadzone w celu zbadania zgodności z prawem wskazanej uchwały Nr VII/59/11 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 14 maja 2011 r. w sprawie ustalenia godzin bezpłatnego nauczania oraz ustalenia opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Cieszyn - dały podstawy do jej zakwestionowania" - czytamy w piśmie Zygmunta Łukaszczyka, wojewody śląskiego, które otrzymała nasza redakcja.

W nowym projekcie uchwały dotyczącej wysokość opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych na terenie gminy Cieszyn, która zostanie poddana pod głosowanie w czwartek, 27 października, zróżnicowanie opłat uzależnione od miejsca zamieszkania dziecka już się nie znalazło.

Proponowane stawki wynosić mają teraz 2 zł, 1,80 zł oraz 1,50 zł i uzależnione mają być m.in. od liczby dzieci jaka uczęszcza do przedszkola oraz sytuacji materialnej rodziny.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dzisiaj sesja , Rada nie będzie podejmowała żadnej uchwały w sprawie przedszkoli. Codzienna jak zawsze źle poinformowana!

Cieszyn niczego nie zmienia.FALSTART CODZIENNEJ.

Pan będzie miał teraz nieciekawe życie jako poseł, tego może Pan być pewny i tłumaczenia, że Pan tam nie ma nic do gadania bo jest Pan tam Pionkiem, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia:-)

ale tutaj jest ciekawie: "Cięcie OFE nie pomogło, Zakład Ubezpieczeń Społecznych tonie. Zakładowi zabraknie 65 miliardów złotych rocznie na wypłatę świadczeń - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". ", a mówiłem, mówiłem ale PO nie słucha tylko rządzi.

Autor tego sformułowania swoje pisarskie umiejętności kształcił chyba na lekturze protokołów milicyjnych z lat sześćdziesiątych. Tylko tam można było się natknąć na równie finezyjne i eleganckie zwroty. Ciekwe czy w następnej notce będziemy mogli przeczytać np. o niemaniu świateł stojącym u podstaw trudnej sytuacji, jaką posiadł pewien obywatel, natknąwszy się po zmroku na policyjny patrol?

"sytuację materialną posiadają" redaktorzy "GC"? Bo to, że językową "sytuację posiadają" kiepską, to powszechnie wiadomo.

Przecież ten artykuł to kompletna bzdura!!! Uchwała na jutrzejszej sesji dotyczy co prawda przedszkoli ale zupełnie innej sprawy , nie chodzi o zróżnicowanie opłat. Ten artykuł to kompromitacja GC (jak zawsze!).

Bóg, honor, ojczyzna, gazetacodzienna.pl ;P

gazeta nie interweniuje w sprawie ekranów za 3 mln za 1 km .

Brawko, czuwacie, termin sesji poprawiony...

No proszę, jak to łatwo pouczać wojewodę. Tacy mocarze jesteście, a wypisujecie głupoty. A ta sesja w czwartek, 27 września(!) to już była czy dopiero będzie? Niech J.M. się nie ośmiesza...

Więcej pokory....

Ależ bzdury wypisujesz panie Jakubie, chyba że specjalnie pan bzdury ludziskom wciskasz. Już się was Cieszyn wystraszył. Najpierw niech pan zasięgnie pożądnie języka co i jaki zwłaszcza dlaczego a potem niech pan pisze rzetelny artykuł.

he?

Boszszsze...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama