, wtorek 7 luty 2023
Dzisiaj mija termin zgłoszeń do korespondencyjnego głosowania
W nadchodzących wyborach prezydenckich 28 czerwca będzie można głosować w lokalach wyborczych albo korespondencyjnie. Każdy może wybrać tę drugą formę, ale musi w tym celu dokonać zgłoszenia.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Dzisiaj mija termin zgłoszeń do korespondencyjnego głosowania

red.mat.pras.
W nadchodzących wyborach prezydenckich 28 czerwca będzie można głosować w lokalach wyborczych albo korespondencyjnie. Każdy może wybrać tę drugą formę, ale musi w tym celu dokonać zgłoszenia. To już ostania chwila, bo termin mija właśnie dzisiaj, 16 czerwca.

Na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego przewidziano zgodnie z aktualnym kalendarzem wyborczym 12 dni do dnia wyborów.
Więcej czasu mają osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych - mogą one zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego do dnia 23 czerwca. Dodatkowo, dla wyborców, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów, termin mija 26 czerwca.

Zgłoszenia można dokonać w urzędzie gminy

Każdy, kto ma polskie obywatelstwo, będzie głosować w Polsce, ma co najmniej 18 lat i posiada prawa wyborcze, mógł do dzisiaj zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego. Wskazywany w zgłoszeniu adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Może to być inny adres niż ten, pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy.

Jeśli wyborca chce oddać głos w innej gminie niż ta, w której jest w spisie wyborców – przed zgłoszeniem chęci głosowania korespondencyjnego powinien dopisać się do spisu wyborców w tej gminie.

Przed udaniem się do urzędu należy przygotować dokumenty: dokument tożsamości, zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego (wersja edytowalna formularza zgłoszenia), oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie oraz adres, na który urząd ma wysłać pakiet wyborczy. Do urzędu można je zanieść osobiście lub wysłać pocztą. Usługa jest bezpłatna.

Pakiet wyborczy otrzyma wyborca od urzędu gminy najpóźniej 5 dni przed wyborami lub najpóźniej 2 dni przed wyborami – jeśli w dniu wyborów obowiązuje go kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych.

W pakiecie są następujące elementy:

 • karta do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność,
 • koperta na kartę do głosowania,
 • instrukcja,
 • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
 • koperta zwrotna,
  nakładka na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a – jeśli zamówiona została w zgłoszeniu.

  Zgłoszenia można również dokonać online

  Można też skorzystać z e-usługi. Wystarczy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, która jest dostępna na portalu www.GOV.pl. Niezbędny jest do tego profil zaufany.

  W przypadku ewentualnego przeprowadzenia drugiej tury wyborów i ponownego głosowania – pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem.

 • Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  W tych wyborach zagłosuję na Dudę, bo moim bliskim żyje się coraz lepiej. W przeciwieństwie do czasów rządów PO dostają w końcu wsparcie.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama