, środa 24 lipca 2024
Debata: Macura kontra Staszkiewicz. Spotkanie kandydatów przed drugą turą
Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej. Organizacji podjęła się ponownie Fundacja „Lokalsi”. Debatę poprowadziła Urszula Markowska.  fot: Małgorzata PerzDodaj do Facebook

Debata: Macura kontra Staszkiewicz. Spotkanie kandydatów przed drugą turą

DR
Debata: Macura kontra Staszkiewicz. Spotkanie kandydatów przed drugą turą


Debata: Macura kontra Staszkiewicz. Spotkanie kandydatów przed drugą turą

fot.: Małgorzata Perz

Wczoraj (29.10) dwóch kandydatów na burmistrza Cieszyna – obecny burmistrz Ryszard Macura i dotychczasowa przewodnicząca Rady Miejskiej Gabriela Staszkiewicz – zmierzyli się w debacie przed drugą turą wyborów. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej. Organizacji podjęła się ponownie Fundacja „Lokalsi”. Debatę poprowadziła Urszula Markowska.

Podczas pierwszej części debaty kandydaci na burmistrza otrzymali 4 pytania, których treść nie była im wcześniej znana. Czas na odpowiedź wynosił 4 minuty. O zakończeniu czasu informował sygnał dźwiękowy. Do tej części debaty wybrane zostały pytania mieszkańców zadane wcześniej za pośrednictwem Facebooka Fundacji „Lokalsi”. Kandydaci odpowiadali naprzemiennie. Przebieg pierwszej części można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/fundacja.lokalsi/videos/2156573371272829/

W pierwszym pytaniu poruszono temat dotacji europejskich, na których kandydaci opierają większość swoich działań. Sytuacja w Europie jest zmienna, i politycznie, i finansowo. Kandydaci zostali postawieni przed pytaniem, czy mają plan gdyby finansowanie dotacji uległo zmianie albo po prostu ich zabrakło.

Drugie pytanie dotyczyło kontrowersyjnej sprawy pojawienia się garnizonu Wojsk Obrony Terytorialnej w Cieszynie. Kandydaci zostali zapytani o to, czy zdają sobie sprawę z dużej zmiany społecznej, czy mają pomysł jak chronić mieszkańców przed żołnierzami, którzy po kilkunastu dniach szkolenia wezmą broń do ręki.

W trzeciej kolejce kandydaci zostali zapytani o to, co wiedzą o kondycji schroniska dla zwierząt, co z telefonem alarmowym pod który można zgłaszać informacje o poszkodowanych zwierzętach, i co z całodobowymi dyżurami weterynarzy – to rzeczy oczywiste w każdym mieście, z którymi w Cieszynie wciąż się borykamy.

Ostatnie pytanie dotyczyło sportu. Dlaczego w Cieszynie podjęto decyzję o budowie hali sportowej z funkcją parkingu, a mieszkańcy nadal nie mają dostępu do całorocznego, ogólnodostępnego basenu miejskiego, otwartego 7 dni w tygodniu. Dlaczego mieszkaniec Cieszyna, basenu musi szukać w Pawłowicach, Żorach, Skoczowie, a nawet w Bielsku. Dlaczego nie szukamy prywatnego inwestora, i dlaczego nikt nie zapytał mieszkańców czego naprawdę potrzebują?

Po serii 4 pytań, kandydaci na burmistrza zadali sobie nawzajem po 3 pytania. Czas na zadanie pytania, nie mógł przekroczyć 1 minuty. Również w tym przypadku czas na udzielenie odpowiedzi nie był dłuższy niż 4 minuty. Przebieg tej części można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/fundacja.lokalsi/videos/341075806643879/

Pierwsze pytanie do swojej kontrkandydatki zadał Ryszard Macura, odwołując się do funkcjonującej listy inwestycji, która wskazuje kolejność w jakiej powinny zostać wykonane. - Co by Pani tutaj pozmieniała? - zapytał burmistrz. W swojej odpowiedzi Gabriela Staszkiewicz zaznaczyła, że wstrzymała się od głosu w sprawie stadionu sportowego, którego budowy się obawia i jest za tym, żeby w Cieszynie powstał ogólnodostępny basen. Podkreślała również, że nadal brakuje miejsc parkingowych w mieście – zwłaszcza przy okazji organizowanych wydarzeń, a także to, że samochody powinny wyjechać z centrum przynajmniej częściowo.

Gabriela Staszkiewicz w swoim pytaniu do burmistrza również odniosła się do tematu inwestycji, a dokładnie do konieczności ich odkładania w czasie, a co za tym idzie, zwiększania ich kosztów. - Jak Pan planuje usprawnić procesy inwestycyjne w mieście, żebyśmy takiego problemu w przyszłości nie mieli? - zapytała kandydatka na urząd burmistrza. Ryszard Macura odpowiedział: To, co zaplanowaliśmy, z pewną premedytacją, myśląc już o tym czy być może uda nam się zrobić więcej. Ci którzy z Państwa pracują w samorządzie, doskonale wiedzą, że na tak zwanej półce, zawsze trzeba mieć coś przygotowanego, bo nagle pojawia się jakiś priorytet i wtedy potrzeba uchwały – a na to nie ma już czasu albo trzeba taki projekt przygotować, a nie ma na to już pieniędzy. Wobec tego to zaproponowane rozwiązanie jest metodycznym rozwiązaniem, ono nie jest błędne – mówił Ryszard Macura.

Drugie pytanie zadane przez burmistrza do Gabrieli Staszkiewicz dotyczyło listy inwestycji drogowych w Cieszynie. – Czy Pani przewodnicząca do tej listy chciałaby zgłosić jakieś zmiany, propozycje? - zapytał burmistrz Ryszard Macura. Gabriela Staszkiewicz odpowiedziała, że propozycję listy przedstawił klub CRS, umieszczając na niej początkowo 11 propozycji dróg, które najbardziej - zdaniem radnych w danym okręgu - potrzebują remontu. - Było 11 ulic z naszego klubu, mamy 21 radnych, później pojawiła się cała lista innych ulic i ulica Jodłowa, o którą mieszkańcy proszą długi czas jest w tej chwili na miejscu 78. Co pół roku jest robiony przegląd i co pół roku pojawiają się tam nowe ulice. Kolejność nie jest taka, że one pojawiają się na końcu, tylko pojawiają się w różnych miejscach, więc wskakują przed ulice, które już tam były - mówiła Gabriela Staszkiewicz – Nie możemy tego odwlekać – dodała.

Drugie pytanie jakie otrzymał Ryszard Macura od Gabrieli Staszkiewicz brzmiało: W jaki sposób Pan planuje urynkowić zarobki urzędników, tak żeby zapewnić skuteczne nabory do pracy? - W pierwszej kolejności musimy podnieść zarobki pracownikom najsłabiej zarabiającym, a tym najlepiej zarabiającym najmniej. Dzisiaj mamy taką sytuację, że Ci najsłabiej zarabiający pracownicy, mają swoją płacę zasadniczą na poziomie 2 100 brutto, do tego dochodzi ewentualnie posługa lat. Mieliśmy sytuację kiedy panie pracujące w żłobkach miały pensję na poziomie 1 750 zł – mówił burmistrz Ryszard Macura – Dzisiaj ta płaca w Urzędzie Miejskim mniej więcej jest na poziomie brutto z jubileuszowymi, trzynastkami - 4 400 zł. Oczywiście są urzędnicy, którzy zarabiają mniej, zwłaszcza Ci którzy rozpoczynają pracę, i Ci którzy zarabiają więcej.

- Czy Pani przewodnicząca podtrzymuje propozycję budowy parkingów albo miejsca do sprzedaży zdrowej żywności w miejscu starej drukarni? - zapytał swoją kontrkandydatkę Ryszard Macura. Gabriela Staszkiewicz odpowiedziała - Jest to wartościowy teren w centrum miasta – mówiła Gabriela Staszkiewicz – Inwestor nam obiecuje, że w tym miejscu powstaną lofty. (…) Jest to coś na co nie stać przeciętnego człowieka. Raczej jest to dość kosztowna inwestycja, dlatego też klientela jest dość specyficzna. W związku tym, że będą to mieszkania, to muszą być też miejsca parkingowe. Takie osoby, które kupują lofty to nie są osoby, które jeżdżą jednym samochodem, tylko z reguły mają więcej samochodów, więc obawiam się, że ta ilość samochodów u nas w mieście jeszcze wzrośnie. Nasz pomysł był taki, żebyśmy zbadali, czy można w tym miejscu zbudować parking. W związku z tym, że uzyskaliśmy wiele zapewnień, że te stropy są tak wytrzymałe, że dałoby się zrobić te parkingi, myślę warto było by to zbadać – powiedziała Gabriela Staszkiewicz.

- Czy Pan burmistrz ma gdziekolwiek doświadczenia albo może wskazać taką radę miejską, która według matematycznego podziału stanowisk działa? Czy ona była konsultowana z pozostałymi komitetami, które weszły do rady? - tak brzmiało ostatnie pytanie zadane przez Gabrielę Staszkiewicz w kierunku Ryszarda Macury. - Nie była konsultowana i jest moim autorskim pomysłem, odnoszącym się do zasad demokracji. Skoro wyborcy dokonali wskazania, że jeden z klubów uzyskał 8 mandatów, to powinien mieć pierwszeństwo w wyborze - zdaniem komitetu -najważniejszej funkcji. Skoro drugi komitet uzyskał kolejny wynik powinien dokonać wyboru drugiej funkcji dla niego ważnej, trzeci komitet – trzeciej funkcji i tak dalej, i tak dalej. Dla mnie jest to jak najbardziej usankcjonowanie tego, na co wskazali wyborcy. Jestem zwolennikiem tego, żebyśmy nie zamieniali Rady Miejskiej Cieszyna na wielkie dysputy o charakterze politycznym, takim, czy innym – odpowiedział na ostatnie pytanie Ryszard Macura.

- Problemów jest wiele i ani tą debatą, ani żadną inną rozmową ich nie rozwiążemy. Możemy się tutaj śmiać, kłócić, sprzeczać o rację, kto ją ma, kto jej nie ma. Prawda jest taka, że dopiero czas pokaże, czy wybraliśmy mądrze, dobrze – powiedziała na koniec prowadząca to spotkanie Urszula Markowska.

Debata, choć poruszyła wiele problemów, pozostawiła jednak po sobie niedosyt. Mogło to być spowodowane tym, że od obu kandydatów ciężko było uzyskać konkretne odpowiedzi na zadane pytania, zwłaszcza te z pierwszej części. Na pewno te same pytania zostaną przez nas ponowione już po drugiej turze wyborów, bez względu na to kto wygra.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Suweren wczoraj skopał pisiorstwu d^pe w całej Polsce.
Nie pomogły partyjno-biskupim kandydatom fale zmasowanego hejtu na ich przeciwników w partyjnych mediach, nie pomógł proboszcz Kondziołka z Ogrodzonej, który bezczelnie i otwarcie agitował wczoraj z ambony za bolszewicką hołotą.
To dopiero początek.
.
A ja słowo daję i przysięgam, na ile będę mógł dołożę starań, by każda niegodziwość, każde złodziejstwo, złamanie prawa popełnione przez tych, co dzisiaj rządzą, zostało sprawiedliwie rozliczone i surowo ukarane - by się więcej żadna bezczelna zgraja, żaden partyjny czy biskupi nygus nie odważył nawet myśleć o powtórce z pisiackiego barbarzyństwa i rozboju w naszym państwie.

Suweren, ja-nku, taczki przygotował. Kto nimi odjedzie dowiemy się w poniedziałek.

niby się starałeś, nie wiem, czy ci i co ci i kto obiecywał - ale wyszło jak to u ciebie zawsze, ci^lato można powiedzieć

to się dowiedzcie, ja już wiem ㋡

w sposób typowy dla całej bolszewickiej formacji i kościoła na których się wspiera, arogancko, bezczelnie i w poczuciu bezkarności, R. Macura za nasze, publiczne pieniądze i łamiąc prawo organizuje sobie w podległym sobie a de facto naszym cieszyńskim teatrze kampanię wyborczą, tak samo szarogęsił się niedawno na cieszyńskim rynku
.
podobnie zachował się obsadzając przesłanym z partyjnej centrali pisowski pasożytem stanowisko wiceburmistrza, potem znajomką fotel dyrektora DN, później zaciekle broniąc oszustki i złodziejki, jego żona-katechetka dziwnym trafem zaraz po wyborach w rządzonym przez pisiactwo mieście została dyrektorką jednej z najbardziej renomowanych szkół - takich grzechów na sumieniu ma wiele, 4 lata wystarczyły by dał się poznać jako drobny cwaniaczek sterowany z plebanii i z partyjnej centrali, kompletnie pozbawiony kompetencji i kwalifikacji do rządzenia miastem lawirant, patron cieszyńskiej koterii i nepotyzmu
.
cuchnącego pospolitym fałszem i zakłamaniem zapaszku dodaje tej postaci, wyzbytej z moralności, przyzwoitości i uczciwości, jej nachalne afiszowanie się kościelnymi koneksjami, symboliką religijną - to szczyty obłudy i hipokryzji
.
dziś suweren szykuje mu taczki - z satysfakcją będę się przyglądał wyprowadzce z ratusza tej wstydliwej pomyłki cieszynioków

"czy mają pomysł jak chronić mieszkańców przed żołnierzami, którzy po kilkunastu dniach szkolenia wezmą broń do ręki.?"
Równie dobrze można pytać - jak chronić mieszkańców przed świeżo upieczonymi kierowcami, którzy po kilkudziesięciu godzinach szkolenia z instruktorem wyruszą samodzielnie na ulice powiatu? Też mogą zabić.
Szczyty głupoty zdobywa się bez wysiłku

Trabant z reklamą pani Gabrysi zajmuje miejsce parkingowe na placu Dominikańskim! Pięknie dbasz o Cieszyn!

W ten sposób liczy na więcej głosów, a nóż ksiądz z ambony rozkaże głosować na jedyną prawą i pokrzywdzoną na niedawnych obchodach

Nóż masz na stole.
A łyżka na to niemożliwe, mi się wydaje, że nuż...

Dzięki , dobrze Ci się wydaje.

Lepiej niech drukarnię kupi inwestor i zbuduje tam chociażby lofty, bo miasto nie poniesie z tego tytułu kosztów i zyska wizerunkowo.
Niby w jakim celu miasto miałoby wydać ponad 2 mln. na zakup drukarni jeżeli braki finansowe nie pozwolą na realizacje inwestycji zgodnej z potrzebami miasta. Kolejnego targowiska ,nawet ze zdrową żywnością Cieszynowi nie potrzeba , a koszt parkingu jeżeli możliwy byłby do realizacji wzrósłby o cenę zakupu nieruchomości . Do czasu kiedy w budżecie miasta znalazłyby się środki środki na realizację inwestycji parkingowej nieruchomość straszyłaby przez kolejne dziesięciolecia.
Nie nam oceniać, czy inwestor znajdzie zainteresowanych loftami, pewnie tak, bo nie o charytatywną działalność mu chodzi.
Jego pieniądze jego ryzyko. Ponadto prawo do miasta mają nie tylko beneficjenci pomocy społecznej i mieszkańcy lokali socjalnych.
Powinno nam zależeć na zapewnieniu ponadstandardowych warunków zamieszkiwania osobom, które mają takie oczekiwania i potrzeby. Jeżeli jest to możliwe bez udziału finansowego miasta tym bardziej powinniśmy sprzyjać takim inicjatywom.

Debata pokazała że kandydatka niema pojęcia o problemach Cieszyna. Priorytetem według niej jest remont basenu i parkingi w miejscu budynku po byłej CDW. No i oczywiście zadba o powiększenie etatów np. co najmniej dwóch zastępców.Skutki parcia na fotel będą kompromitujące.

Z Cieszynem to od dekad jest taki problem, że miasto rozbudowało sieć swoich bardzo kosztownych przybudówek, okazałych pomników lokalnych koterii i nepotyzmu, w których co ekipa to dokłada etatów dla swoich pociotków, a ta ostatnia dodatkowo je upartyjniła i oddała we współzarząd biskupowi - tymczasem samo miasto butwieje i popada w coraz większą drętwotę.
.
Doskonałym przykładem ilustrującym cieszyńską chorobę jest wybudowana właśnie w ciągu ledwie kilku miesięcy Galeria Stela - wspaniały, bodaj najciekawszy obiekt architektoniczny w powojennej historii miasta - i jakby na ironię niemal dokładnie naprzeciw niej żałosne i od niemal 30 lat popadające w coraz większą sromotę tereny miejskiego targu i zabudowania byłej Termiki - a nieco bardziej na południe kolejny wyrzut sumienia wszystkich dotychczasowych radnych i burmistrzów, ruiny drukarni i obsrany przez koty amfiteatr.
.
z jednej strony nepotyzm, kolesiostwo, szastanie publicznym groszem - ekipa R.Macury tu brylowała - z drugiej kompletne zaniedbanie istotnych dla miasta tematów i jego interesów.
.
Pani Staszkiewicz - pani będzie rządziła miastem, ma pani niepowtarzalną szansę nie tylko wpisać się do kroniki ratusza jako pierwsza kobieta na stanowisku burmistrza, ale przede wszystkim upamiętnić się w jego historii jako mądra i odważna gospodyni - jaka jest alternatywa to pani dziś widzi patrząc, jak wyborcze taczki hańby dla poprzednika szykują

ja-nek Ty to jednak wiesz wszystko, wiesz nawet kiedy się zarejestrowałem w portalu. I tu Cię rozczaruję ponieważ mylisz się i to sporo co do mojej rejestracji tak jak mylisz się w ocenie rzeczywistości. Burmistrz to nie czarodziej i nie wyczaruje funduszy na wszystkie postulaty mieszkańców, których jest mnóstwo. A z tym biskupem i upolitycznieniem miasta to też wysnułeś z Twojej lichej wiedzy czy tylko opisujesz swoje nocne sny?

ja-sio, uważaj - urzędniczki to też wyborcy - niekoniecznie wszystkie chcą mieć gospodynię jako przełożoną.

Debatę zobaczyłem i uważam, że pan Burmistrz zaprezentował się o wiele lepiej niż pani Staszkiewicz. Pani kandydatka nic nie wiedziała na temat funkcjonowania schroniska dla zwierząt. Rozbawiło mnie stwierdzenie pani Staszkiewicz, że na lofty "klientela jest dość specyficzna" oraz, że "Takie osoby, które kupują lofty to nie są osoby, które jeżdżą jednym samochodem, tylko z reguły mają więcej samochodów.......".

kiedy taki komentarz pisze zdeklarowany obrońca burmistrza-chachmęta, to jest on kompletnie niewiarygodny, podobnie zresztą jak jego autor

piszesz o sobie?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama