, wtorek 6 czerwca 2023
"Cieszyn gościnny" - czy to w ogóle możliwe?
Od kilku miesięcy w Cieszynie trwają happeningi i spotkania oddolnej grupy społecznej "Granica dla Granicy". W swoich działaniach członkowie inicjatywy nieustannie zwracają uwagę na problem uchodźców i dążą do wpisania miasta Cieszyna na Mapę Gościnności.  fot: Granica dla GranicyDodaj do Facebook

"Cieszyn gościnny" - czy to w ogóle możliwe?

"Granica dla Granicy"
"Cieszyn gościnny" - czy to w ogóle możliwe?


"Cieszyn gościnny" - czy to w ogóle możliwe?


"Cieszyn gościnny" - czy to w ogóle możliwe?

Inicjatywa Granica dla Granicy zrobiła akcje plakatową w mieście. Na słupach ogłoszeniowych można znaleźć plakaty, które odsyłają do stron grup pomocowych działających na granicy, informują, jak można zaangażować się w pomoc migrantom, którzy utknęli w strefie objętej stanem wyjątkowym.

Od kilku miesięcy w Cieszynie trwają happeningi i spotkania oddolnej grupy społecznej "Granica dla Granicy". W swoich działaniach członkowie inicjatywy nieustannie zwracają uwagę na problem uchodźców i dążą do wpisania miasta Cieszyna na "Mapę Gościnności". Czy j władze miasta dołączą do tej inicjatywy?

Zaczęło się od apelu w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, który został pod koniec października złożony na ręce Burmistrzyni Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz. Apel podpisało wówczas kilkanaście osób tworzących oddolną inicjatywę Granica dla Granicy (apel w formie petycji online podpisało również około 160 osób). W tym dokumencie grupa wzywała społeczność miasta do nieobojętności, a także zwracała się do Burmistrzyni z prośbą o wpisanie miasta na tzw. Mapę Gościnności, oraz, w dalszej perspektywie, uruchomienie procedur, które wzorem innych miast w Polsce umożliwią przyjęcie w Cieszynie rodziny z doświadczeniem uchodźczym.

Członkowie inicjatywy zaczęli organizować na terenie miasta happeningi oraz milczące protesty, których celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców i mieszkanek na kryzys humanitarny rozgrywający się na polsko-białoruskiej granicy. Te wydarzenia to także manifestacja niezgody na brak mediów i służb pomocowych w strefie stanu wyjątkowego, okazanie solidarności osobom mieszkającym w strefie oraz organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc migrantom i migrantkom przebywającym w polskich lasach, wielokrotnie przez polskie służby przepychanych przez granicę na stronę białoruską.

Jedną z ostatnich akcji zorganizowanych przez grupę był milczący happening, który odbył się we wtorek, 23.11., na cieszyńskim rynku. Przedstawicielki grupy Granica dla Granicy na płycie Rynku napisały duże hasło: "Cieszyn gościnny" oraz rozstawiły transparenty z hasłami podtrzymującymi postulaty wobec rządu RP o dopuszczenie na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych oraz stosowanie się do krajowych i międzynarodowych procedur umożliwiających migrantom ubieganie się o ochronę międzynarodową na terenie Polski. Niektórzy przechodnie zatrzymywali się spontanicznie i rozmawiali, chcieli wyrazić swoje zdanie i emocje, albo dowiedzieć się więcej o sytuacji w strefie stanu wyjątkowego.

W najbliższym czasie Granica dla Granicy planuje organizację kolejnych happeningów oraz spotkań informacyjnych dotyczących dramatu, który ma miejsce na Podlasiu. Działaczki i działacze cieszyńskiej inicjatywy są w kontakcie z bielską grupą zajmującą się tematem kryzysu na wschodniej granicy. Mają również nadzieję, że burmistrzyni Cieszyna, zgodnie z deklaracją złożoną w odpowiedzi na apel, będzie wspierała ich wysiłki informacyjno-edukacyjne na terenie miasta. Mają nadzieję, że może podąży śladem innych polskich miast, np. Bielska-Białej, gdzie aktywiści i aktywistki wspólnie z władzami miasta weszli już w procedurę, której efektem ma być objęcie opieką rodziny z Afganistanu, która została ewakuowana z Kabulu przez rząd polski i objęta ochroną międzynarodową na terenie Polski.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama