, czwartek 25 kwietnia 2024
Budowanie wspólnoty społecznej - czy to w ogóle możliwe?
Czy w obecnej sytuacji możemy mówić o poczuciu wspólnoty społecznej? Na to i inne pytania odpowiedział prof. Paweł Kubicki. fot: "Lokalsi"Dodaj do Facebook

Budowanie wspólnoty społecznej - czy to w ogóle możliwe?

UM
O pandemii mówi się obecnie już znacznie mniej, choć nadal jej skutki są i będą nam towarzyszyć przez kolejne lata. Nie możemy jednak mówić dzisiaj o jej końcu. W Polsce nadal dziennie odnotowuje dużą ilość zakażeń i choć sytuacja na Śląsku znacznie się poprawiła, to do pełnego sukcesu jeszcze daleko. Cieszyn i wszystkie przygraniczne miasta czas izolacji odczuły bardzo mocno. Zamknięte granice to problem przedsiębiorców, pracowników transgranicznych, uczniów, studentów, a przede wszystkim podziałów społecznych. Czy w obecnej sytuacji możemy mówić o poczuciu wspólnoty społecznej? Na to i inne pytania odpowiedział prof. Paweł Kubicki.

Jak nigdy dotąd miasta potrzebują silnej wspólnoty lokalnej. Mogliśmy zaangażowanie i solidarność społeczną oglądać na początku pandemii. Odbywały się zbiórki pieniędzy dla szpitali, a troską otoczyliśmy seniorów, choćby robiąc im zakupy, zamknęliśmy się w domach właśnie by ograniczyć przyrost zakażeń i tym samym uniknąć zgonów tych najsłabszych. Jednak wybory prezydenckie mocno zdominowały ostatnie miesiące, przykrywając tym samym problemy mieszkańców związanych z COVID – 19. Ludzie podzielili się nie tylko politycznie, ale również na tych którzy w wirusa wierzą i na tych, którzy traktują go jak bajkę.

Jak więc w obecnych podziałach znaleźć przestrzeń do rozmów o wspólnocie społecznej? Jak dostrzec w ogóle potrzebę tej wspólnoty? Jak nagle obudzić w mieszkańcach odpowiedzialność za swoje miasto?

O tym i jeszcze kilku innych problemach rozmawialiśmy z prof. UJ Pawłem Kubickim.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama