, wtorek 31 stycznia 2023
Zima –bardzo trudny czas dla bezdomnych
Zjawisko bezdomności narasta bardzo szybko i ma złożone przyczyny. fot: Straż Miejska w CieszynieDodaj do Facebook

Zima –bardzo trudny czas dla bezdomnych

UM
Zima –bardzo trudny czas dla bezdomnych


Zima –bardzo trudny czas dla bezdomnych


Zima –bardzo trudny czas dla bezdomnych

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

Zima to trudny okres nie tylko dla osób samotnych i ubogich, a wręcz niebezpieczny dla pozbawionych dachu nad głową, zwłaszcza w czasie długotrwałych spadków temperatur, czy obfitych opadów śniegu. Zjawisko bezdomności narasta bardzo szybko i ma złożone przyczyny.

W najgorszym położeniu są osoby szukające schronienia w wiatach przystankowych, śmietnikach, altanach ogródkowych, klatkach schodowych, piwnicach lub strychach, pustostanach czy ruinach, okolicach mostów i wiaduktów, dworców itp. miejscach. Na te osoby należy zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do spadku temperatury, dużej wilgotności powietrza lub intensywnych opadów. Sytuacje takie są niebezpieczne szczególnie dla osób pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych, albowiem prowadzą do szybkiego wychłodzenia organizmu. Dlatego już od jesieni cieszyńscy strażnicy miejscy sprawdzają miejsca potencjalnego pobytu osób bezdomnych.

- Należy rozpoznać sytuację i móc w porę udzielić pomocy, gdy nadejdą mrozy oraz pomóc tym osobom, które już teraz tego potrzebują - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej Kazimierz Płusa.

-Bezdomni potrafią być uciążliwi. Bardzo często mieszkańcy dzwonią prosząc nas o interwencję. Przesiadują na ławkach w parku. Popijają tani alkohol, co też przeszkadza ludziom. Zdarza się, że zaczepiają przechodniów, albo klientów pod supermarketami. Potrafią być też agresywni. Niestety w większości przypadków to bezdomność z wyboru. Początkowo osoby w takim położeniu są przerażone i szukają pomocy, jednak z czasem bezdomność staje się sposobem na ich życie. Nie chcą albo już nie potrafią zmienić swojej sytuacji. Cieszyn jest dobrym dla nich miejscem. Dobrze działająca pomoc socjalna pomaga przetrwać, a nawet staje się zachętą do pobytu w tym mieście. Bezdomni z polskiej strony Olzy, co nie jest tajemnicą, upodobali sobie poczekalnię dworca kolejowego po czeskiej stronie. Dopóki nie zostaną wyproszeni, grzeją się w ciepłym wnętrzu, korzystają z toalet, gdzie mogą się umyć. Do Cieszyna wracają zaopatrzeni w kiepskiej jakości wino. Piją na rozgrzewkę, śpią, idą do Czeskiego Cieszyna, wracają, piją. Pomimo wszystko Straż Miejska pełni wobec nich rolę opiekuńczą. Służymy pomocą każdemu mieszkańcowi, bezdomnemu również – mówi Komendant.

W ubiegłym roku podjętych zostało ponad 328 działań wobec osób bezdomnych. Najczęściej natury porządkowej i w związku z nadużywaniem alkoholu. W 25 przypadkach udzielona została pomoc polegająca na skierowaniu do ośrodka opiekuńczego. Podjęto 125 interwencji w sprawie nieobyczajnego zachowania.
W tych trudnych zimnych miesiącach należy zwrócić szczególną uwagę na osoby bezdomne. Każdy niepokojący przypadek należy zgłaszać pod numer 112

FORMA I MIEJSCE UZYSKANIA POMOCY:

Kontakt z pracownikiem MOPS tel. 33 4794900 lub 33 4794925
NOCLEG: - Centrum Edukacji Socjalnej ul. Błogocka 30 Cieszyn tel. 33 8514430

POSIŁEK : -Centrum Edukacji Socjalnej ul. Błogocka 30 Cieszyn tel. 33 8514430
- Parafia Kościoła św. Marii Magdaleny ul. Sejmowa od godz. 10.00
- Zakon Braci Mniejszych ul.Szersznika 3 godz.11.30 (Pn – Pt) po godz.14.00 wydawany jest suchy prowiant (sporadycznie).

KĄPIEL :- Centrum Edukacji Socjalnej ul. Błogocka 30 tel. 33 8514430
ODZIEŻ :- Centrum Edukacji Socjalnej ul. Błogocka 30 tel. 33 8514430 PCK Cieszyn, Rynek 6 tel. 33 8520174 czwartek 10.00 – 16.00
POMOC MEDYCZNA : - Szpital Śląski w Cieszynie ul. Bielska 4 tel. 33 8520511
- Szpital Śląski nr 2 Elżbietanki Cieszyn ul. Katowicka 1
POMOC PSYCHOLOGICZNA / PRAWNA / SOCJALNA - MOPS Cieszyn ul. Skrajna 5 7.30-15.30
- Centrum Edukacji Socjalnej ul. Błogocka 30 tel. 33 8514430

BLIŻSZE INFORMACJE O POMOCY UZYSKASZ PRZEZ CAŁĄ DOBĘ W STRAŻY MIEJSKIEJ W CIESZYNIE UL. LIMANOWSKIEGO 7 43-400 CIESZYN LUB POD BEZPŁATNYM NUMEREM TEL.986

WAŻNE TELEFONY

999 - POGOTOWIE RATUNKOWE

997 - POLICJA

986 - STRAŻ MIEJSKA

112 - SŁUŻBY RATOWNICZE


0 800 100 022
CAŁODOBOWY BEZPŁATNY NUMER TELEFONU O MOŻLIWOŚCI POMOCY W ZAKRESIE NOCLEGU I WYŻYWIENIA

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama