, czwartek 6 października 2022
Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiODodaj do Facebook

Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiO

Bajerki News
Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiO


Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiO


Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiO


Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiO


Twórczość młodych techników w skoczowskim ZSTiO

10.04.2015 r. w ZSTiO w Skoczowie miało miejsce międzyszkolne spotkanie "Twórczość młodych techników - Prezentacje 2015", podczas którego odbył się pokaz projektów zawodowych uczniów klas III, uczących się w technikach powiatu cieszyńskiego.

Prezentacje służyły także poszerzeniu wiedzy i umiejętności technicznych oraz doskonaleniu sztuki autoprezentacji przyszłych absolwentów szkół technicznych.

W spotkaniu udział wzięli: Maria Cieślar - wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, Maria Pindur - naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Dorota Bizoń - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Monika Żelazowska - przedstawiciel przedsiębiorstwa Eaton z Bielska-Białej, które współpracuje z Technikum w Skoczowie. Organizatorem prezentacji była Ewa Wilczyńska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kulturalno-Oświatowego oraz Sportowego Dzieci i Młodzieży w Skoczowie WRZOS, a gospodarzem spotkania był Dyrektor ZSTiO w Skoczowie - pan Tadeusz Gaś.

Na spotkanie "Twórczość młodych techników - Prezentacje 2015" przyjechali do Skoczowa przedstawiciele wszystkich powiatowych szkół ponadgimnazjalnych, które kształcą młodzież w zawodzie technik. Byli więc uczniowie z: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie, Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie, Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie.

Łącznie w "Prezentacjach..." wzięło udział 20 zespołów i 50 przyszłych młodych techników, którzy reprezentowali 12 różnorodnych zawodów, jakie są kształcone w 8 szkołach technicznych powiatu cieszyńskiego.

Uczniowie ZSTIO w Skoczowie, kształcący się w zawodach: technik organizacji reklamy, technik pojazdów samochodowych oraz technik elektronik, przedstawili gościom wykonane przez siebie prace wraz z opisem procesu, dokumentującego ich powstawanie. Wśród prac była prezentacja systemu identyfikacji wizualnej sklepu meblowego, stanowisko do badania silnika o zapłonie samoczynnym, stanowisko do badania i regulacji układu kierowniczego, reklamowa tablica świetlna szkoły i elektroniczny wyświetlacz 3D.

Młodzi technicy budownictwa z ZSB w Cieszynie przedstawili odnowioną makietę budynku teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Przyszli technicy mechanicy z cieszyńskiego ZST pokazali własnoręcznie zaprojektowany i skonstruowany pojazd terenowy Buggy, omówili działanie silnika Stirlinga oraz przedstawili relację z przebiegu swoich zagranicznych praktyk, podczas których zapoznawali się z działaniem frezarek CNC. Technicy informatycy z SZ im. W. Szybińskiego w Cieszynie zapoznali uczestników prezentacji z tematem, czym jest zdalne uruchamianie i dostęp do komputera na odległość. Równie ciekawy temat poruszyli informatycy i mechanicy z ZSP w Ustroniu, którzy zaprezentowali działanie drukarki 3D i pochwalili się opracowywanym przez siebie prototypem podobnego urządzenia. Uczniowie z ZSE-G w Cieszynie, uczący się w zawodzie technik ekonomista, omówili działanie i pracę firmy symulacyjnej Bistro, a przyszli kucharze zaprezentowali potrawy kuchni góralskiej, które mogłyby być serwowane w przedstawionym lokalu małej gastronomii. Uczennice, reprezentujące zawód technika obsługi turystycznej z ZSG-H w Wiśle, przedstawiły pouczającą prezentację na temat zasad savoir-vivre’u i tego, czego nie powinien robić hotelarz w kontakcie z klientem. Ich kolega, uczący się w zawodzie technika hotelarstwa, pokazał profesjonalne przygotowanie orzeźwiających drinków bezalkoholowych. Przyszli technicy rolnicy z ZSP-T w Międzyświeciu przedstawili projekt modernizacji ciągnika rolniczego Ursus C-360, a technicy architektury krajobrazu opisali swoje doświadczenia z odbytych praktyk zawodowych w Niemczech.

Wszystkie prezentowane prace były przygotowywane i przedstawiane na forum przez młodzież samodzielnie i pokazały, jaką ogromną wiedzę i szerokie możliwości daje uczniom szkoła typu zawodowego. Przyszli technicy opowiadali o swoich pracach z entuzjazmem i zaangażowaniem. Wyraźnie były widoczne ich zapał, pasja i wiara w to, że wybrany przez nich zawód to właściwy klucz do ich przyszłości, który otworzy im drzwi rynku pracy.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie "Prezentacji...", z rąk dyrektorów: Doroty Bizoń i Tadeusza Gasia otrzymali pamiątkowe upominki, dyplomy i podziękowania za trud włożony w przygotowane projekty zawodowe. Sponsorem upominków było Starostwo Powiatowe w Cieszynie, a poczęstunek dla uczestników został ufundowany dzięki dotacji celowej, otrzymanej z Banku Spółdzielczego w Skoczowie.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani Ewa Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia WRZOS, która osobiście pogratulowała młodzieży pomysłowości i zaangażowania w realizowane projekty. Wyraziła również nadzieję, iż przyszłoroczne spotkanie będzie równie emocjonujące i udane.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama