, czwartek 1 grudnia 2022
Transgraniczni – młodzi z inicjatywą
Fakt iż w naszym mieście nie brakuje młodych ludzi z inicjatywą pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość, a działającym w stowarzyszeniu należy życzyć realizacji planów. fot: arch. TCWDodaj do Facebook

Transgraniczni – młodzi z inicjatywą

Iwona Czarniak
Transgraniczni – młodzi z inicjatywą


Transgraniczni – młodzi z inicjatywą


Transgraniczni – młodzi z inicjatywą

Młodzi ludzie szukają własnych dróg życiowych, pomysłu na spędzenie wolnego czasu czy wreszcie miejsca, gdzie będą mogli zrealizować swoje zainteresowania. Jednym z takich miejsc, stwarzających warunki do samorealizacji w Cieszynie, jest mające swoją siedzibę na Wzgórzu Zamkowym Transgraniczne Centrum Wolontariatu.

To właśnie w siedzibie tego stowarzyszenia odbywają się liczne warsztaty między innymi zajęcia z nauki języka czeskiego. O przybliżenie działalności stowarzyszenia poprosiłam prezes Natalię Kwiatkowską oraz wiceprezes Ewelinę Juszyńską.

IC: Jakie są główne działania Stowarzyszenia?
Natalia I Ewelina: Zrzeszanie osób, które nie boją się myśleć kompletnie nieszablonowo, freestyle, otwieranie furtek do pogłębiania swoich zajawek, doskonalenie umiejętności miękkich, wolontariat myślenia, dydaktyka adekwatna do osoby (działania uzupełniające edukację zorganizowaną, ale także wchodzące z nią w polemikę), aktywizacja młodzieży do działania w przestrzeni publicznej (zaspokajanie uzależnienia od doświadczeń i aktywności). Wchodzimy we wszystko co obywatelskie, związane z kulturą, sztuką i sportem. Od lat w każdy piątek urządzamy wielorakie warsztaty i spotkania niezmiennie o godzinie 17:00 w naszym biurze na Zamkowej. Od pewnego czasu poszerzamy jednak horyzonty TCW, organizując inne szkolenia, lekcje, wyjazdy, przygotowujemy własne inicjatywy, nawiązujemy współprace, gościmy osoby spoza Stowarzyszenia m.in. w roli prowadzących warsztaty itp.

IC: Jaką nazwę ma Stowarzyszenie z Czech, z którym współpracuje TCW?
NiE: TCW od lat prowadzi współpracę z projektem polsko-czeskim SAD, w którym udział mają również m.in. Młodzieżowa Rada Miasta w Karvinie i Jastrzębiu Zdroju. SAD pozwala młodym uczyć się tworzenia projektów, nawiązywać współprace, również te międzynarodowe, a także wcielać swoje inicjatywy w życie. Współdziałamy także z organizacją Petrklíč help i Fundacją Laja.

IC Kto będzie prowadził zajęcia z nauki języka czeskiego?
NiE: Petr Zakrzewski, urodził się i wychował w Czeskiej Republice. Obecnie bierze udział w rocznym wolontariacie europejskim i przebywa po polskiej stronie Olzy. Oprócz licznych wyjazdów zagranicznych i prac projektowych, Petr działa także w TCW, podejmując się prowadzenia lekcji języka czeskiego. Jest jak multitaskowa baza wyzwań, fascynuje swoją wszechstronnością i zajawkami. Petr przygotowując zajęcia dba o każdy szczegół, przywiązując wagę zarówno do merytoryki, integracji poprzez zabawę, jak i strony multimedialnej. Nasz nauczyciel nie tylko przybliża nam język czeski, ale również opowiada o swoich ojczystych tradycjach, kulturze czy historii, samemu nabierając obycia z językiem i kulturą polską. Wszystko to dlatego, abyśmy mogli lepiej rozumieć najbliższych sąsiadów pod względem nie tylko komunikacyjnym, ale również mentalnym.

IC: Kto może brać udział w zajęciach?
NiE: W zajęciach udział mogą brać wszyscy Ci, którzy mają chęć poznać swojego sąsiada po drugiej stronie Olzy w nieszablonowy sposób. Jest to również krok do nawiązania relacji z czeskimi aktywistami, co może zaowocować konkretną współpracą - zwłaszcza dlatego, że planujemy zainicjować spotkania z czeskimi działaczami, organizacjami, stowarzyszeniami itd.

IC: Kto zainicjował pomysł nauki czeskiego?
NiE: Pomysł nauki języka czeskiego istniał w strukturze Stowarzyszenia od samego początku. Na przestrzeni lat zmieniał się jedynie sposób przekazywania informacji. Po ponad rocznej przerwie postanowiliśmy podjąć się tej inicjatywy ponownie, z powiewem świeżości, z nowym nauczycielem.

IC: Od kiedy istnieje Stowarzyszenie i jakie są plany na przyszłość?
NiE: Transgraniczne Centrum Wolontariatu zrodziło się z zajawki. W kwietniu 2008 roku pojawił się pomysł na „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku”. Dwa lata później, dzięki współpracy z samorządem, szkołami średnimi i uczelnią wyższą zorganizowaliśmy Freestyle City Festival, zamieniając całe miasto w wielki fun park dla sportów ekstremalnych i dyscyplin freestylowych. W 2013 roku projekt Transgranicznego Centrum Wolontariatu zinstytucjonalizował się w samodzielne Stowarzyszenie. Planujemy kontynuować rozwój młodych w rytmie wolontariatu myślenia, podejmować się inicjatyw z całej Polski (współprace z instytutami, szkołami, wydarzeniami kulturalnymi itd.), a także poruszyć przestrzeń publiczną Cieszyna, na co pozwolą świetne warunki - młoda krew, wieloletnie doświadczenie, konkretne pomysły i metodyka.

IC: Kto był założycielem Stowarzyszenia?
NiE: Banda podwórkowych kocurów, zapaleńcy działania, tworzenia i myślenia.

IC: W jakim przedziale wiekowym są osoby należące do organizacji?
NiE: Do biura TCW pukają osoby w przedziale wiekowym od 16-20 roku życia, ale mamy również sporo wolontariuszy, którzy znacznie przewyższają te kategorie wiekowe i wciąż lub mimo wszystko są zainteresowani poczynaniami Stowarzyszenia. Nie kategoryzowalibyśmy więc osób należących do naszej organizacji pod względem wiekowym - wszyscy to ludzie pragnący działać, zmieniać, poszukiwać, tworzyć, dawać z zajawką na własny styl życia.

Fakt iż w naszym mieście nie brakuje młodych ludzi z inicjatywą pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość, a działającym w stowarzyszeniu należy życzyć realizacji planów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama