, czwartek 19 maja 2022
Przeciwdziałanie problemom w rodzinieDodaj do Facebook

Przeciwdziałanie problemom w rodzinie

cpeitkontakt
W grudniu zakończył się program edukacyjno-informacyjny „Czym skorupka za młodu nasiąknie…cz.II” realizowany w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”. Program skierowany był do mieszkańców powiatu cieszyńskiego i objął profilaktykę uzależnień i działania rozwijające kompetencje rodzicielskie.

Głównym celem Programu „Czym skorupka za młodu nasiąknie…cz.II” było zwiększenie wiedzy rodziców, dzieci, mieszkańców naszych ośrodków oraz profesjonalistów w zakresie profilaktyki antyalkoholowej i zachowań ryzykownych, a także promowanie wychowania dzieci bez przemocy.

Programem edukacyjno– informacyjnym objęliśmy prawie 300 rodziców, uczniów szkół powiatu cieszyńskiego oraz osoby nadużywające alkoholu, uzależnione, bezdomne - mieszkańców Centrum Edukacji Socjalnej i Domu Matki i Dziecka, a także specjalistów pomagających dziecku i rodzinie.

Program edukacyjno-informacyjny „Czym skorupka za młodu nasiąknie…cz.II” obejmował:

1. Warsztaty edukacyjno-informacyjne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom
dla uczniów szkół z powiatu cieszyńskiego.
2. Cykl warsztatów psychoedukacyjnych dla rodziców - rodzice i opiekunowie uczestnicząc w warsztatach zyskali wiedzę i nowe umiejętności w zakresie zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i odbudowania jego poczucia sprawstwa. Warsztaty obejmowały ćwiczenia wzmacniające więź między rodzicem, a dzieckiem jako istotnego czynnika, który chroni dziecko przed odrzuceniem i innymi formami przemocy.
3. Dla profesjonalistów pracujących z dziećmi zostały zorganizowane szkolenia na temat skutecznej pomocy dzieciom ofiarom przestępstw i krzywdzenia. Specjaliści zostali przeszkoleni w zakresie wczesnego reagowania na zachowania ryzykowne u dzieci, jak i pracy systemowej z dzieckiem, które stało się ofiarą przemocy i jego rodzicami.
4. Dyżury konsultacyjno-informacyjne prowadzone przez psychologa/psychoterapeutę skierowane dla uczestników Programu, umożliwiły rozpoznanie sytuacji i udzielenie odpowiednich informacji dotyczących możliwości zmiany trudnej sytuacji osób potrzebujących pomocy.

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama