, piątek 19 kwietnia 2024
Pomoc Dzieciom Skrzywdzonym



Dodaj do Facebook

Pomoc Dzieciom Skrzywdzonym

cpeitkontakt
Pomoc Dzieciom Skrzywdzonym

Od października 2014 do czerwca 2015 roku realizowaliśmy projekt obejmujący pomocą rodziny, w których dzieci doświadczyły krzywdzenia, w formie zaniedbania, były świadkami lub ofiarami przemocy lub innych przestępstw. Działania w ramach projektu odbywały się w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” i miały na celu przede wszystkim udzielenie pomocy psychologicznej i prawnej dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom.

Ideą naszego pomagania było i nadal jest wsparcie nie tylko samego dziecka, lecz także pomoc pozostałym członkom rodziny w zakresie ochrony dziecka przed kolejną traumą lub jej niszczącymi konsekwencjami. Podczas realizacji projektu spotykaliśmy się z dziećmi, które były skrzywdzone przez sprawców spoza rodziny jak i doświadczały przemocy ze strony najbliższych. Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna służyła zabezpieczeniu dziecka przed dalszym krzywdzeniem, uzyskaniu wsparcia ze strony rodzica i odbudowaniu więzi w rodzinie.

Dodatkowo dzieci objęte programem uczestniczyły w spotkaniach grupy wsparcia, a rodzice mogli wziąć udział w grupie dla rodziców. Zajęcia obejmowały tematykę skutecznej pomocy dziecku, które zostało skrzywdzone, sposoby zabezpieczenia go przed sytuacjami krzywdzenia oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci.

Rodziny z dziećmi, które padły ofiarą przestępstwa lub krzywdzenia, w ramach projektu, mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, a także uzyskać poradę prawną. Część zgłaszanych spraw do tej pory dotyczyła przestępstw w stosunku do dzieci, dlatego ważnym aspektem pomocy psychologicznej i prawnej było przygotowanie dziecka i rodziców do roli świadka w sądzie. Rodzice dzieci skrzywdzonych otrzymali porady prawne w zakresie postępowania w sytuacji przemocy, zyskali wiedzę na temat praw pokrzywdzonych, reprezentacji nieletniego w sądzie oraz form przesłuchań dzieci i młodzieży w Sądzie i Prokuraturze Rejonowej w Cieszynie.

W sytuacjach, w których konieczna była natychmiastowa interwencja służąca ochronie dziecka krzywdzonego, często ofiary lub świadka przemocy domowej, udzielaliśmy schronienia w Powiatowym Ośrodku Wsparcia. Pobyt w Ośrodku umożliwił przerwanie sytuacji krzywdzącej dziecko i wzmocnił ochronę przed realnym zagrożeniem.

W ramach projektu „Chcę powiedzieć.” trzydziestu specjalistów uczestniczyło w szkoleniu dotyczącym pomocy dziecku skrzywdzonemu i jego rodzinie oraz specjalistycznych superwizjach wspierających pracę profesjonalistów w trudnych sytuacjach.

Dzięki dotacji w ramach programu „Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje mogliśmy zwiększyć dostępność do bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej dla rodzin, w których dzieci doświadczyły przemocy lub krzywdzenia.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” jest współfinansowany w ramach programu „Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama