, piątek 19 sierpnia 2022
Ochotnicza Straż Pożarna w Gumnach świętowała swoje stulecieDodaj do Facebook

Ochotnicza Straż Pożarna w Gumnach świętowała swoje stulecie

FM
Ochotnicza Straż Pożarna w Gumnach świętowała swoje stulecie

Podczas obchodów 100-lecia OSP w Gumnach, został poświęcony wóz ratowniczo-gaśniczy, który dotychzas wykorzystywała jednostka w Ustroniu. fot. FJD


Ochotnicza Straż Pożarna w Gumnach świętowała swoje stulecie

Uroczystość była również okazją do wręczenia odznak wzorowego strażaka. fot. FJD


Ochotnicza Straż Pożarna w Gumnach świętowała swoje stulecie

Aktualnie OSP w Gumnach skupia 26 członków czynnych, 1 honorowego oraz 2 wspierających. fot. FJD

W sobotę, 25 sierpnia, Ochotnicza Straż Pożarna w Gumnach, świętowała swoje stulecie. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii jednostki, poświęcenia wozu ratowniczo-gaśniczego oraz wręczenia odznak wzorowego strażaka.

Jednostka powstała 1912 roku, jednak większość dokumentów świadczących o początkach tradycji pożarnictwa jednostki spłonęła.

- Z początku lat XX wieku, pod zaborem austro-węgierskim istniało ogromne zapotrzebowanie na kontynuowanie narodowości polskiej jednym ze sposobów było zakładanie jednostek OSP na tych ziemiach, jednak najważniejszym celem było niesienie pomocy sąsiedzkiej, przede wszystkim w gaszeniu pożarów - przypominał historię Jan Żarski, prezes OSP w Gumnach.

Z okazji jubileusz strażakom udało się wydać skromną publikację, zawierającą archiwalne fotografie. Była to również szczególna chwila dla samych strażaków, którzy tego dnia poświęcili wóz ratowniczo-gaśniczy, marki star 266. Dwa lata temu strażacy otrzymali również nową siedzibę.

Według informacji przekazywanych przez mieszkańców, pierwszymi członkami i założycielami byli gospodarze z Gumien. Pierwszym prezesem został Górniak Paweł, sekretarzem Kukucz Karol, naczelnikiem Bielesz Józef, członkami: Siostrzonek Adam, Goryczka Paweł, Krzywoń Jerzy, Krzywoń Karol, Raszka Józef, Raszka Karol, Rucki Jan, Ćmiel Paweł oraz Garard Rudolf.

Aktualnie OSP w Gumnach skupia 26 członków czynnych, 1 honorowego oraz 2 wspierających.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama