, piątek 3 luty 2023
Nowe rozporządzenie MEN. Szkoła tylko dla zdrowych dzieci.
Do tej pory takie dzieci mogły, jeśli miały zalecenie od poradni psychologiczno-pedagogicznej, brać udział w lekcjach i życiu ogólnodostępnej szkoły. fot: PixabayDodaj do Facebook

Nowe rozporządzenie MEN. Szkoła tylko dla zdrowych dzieci.

UM
Dyskryminacja. Marginalizacja. Wykluczenie. Te terminy, których wspólnym mianownikiem jest odsuniecie jakiejś grupy społecznej od korzystania z praw przysługującym wszystkim obywatelom, stają się coraz częściej przedmiotem publicznej dyskusji. Tym razem za sprawą reformy edukacji poza margines zostały zepchnięte dzieci z niepełnosprawnością. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością, są objęci szczególną troską MEN – brzmiał komunikat Anny Zalewskiej.

Ta troska przejawia się w rozporządzeniu o nauczaniu indywidualnym. Od 1 września 2017 takie dzieci będą mogły uczyć się tylko w domu, a nie w szkole. Do szkoły będą mogły przyjść tylko na akademię.

Zgodnie z projektem najnowszego rozporządzenia MEN (z 13 kwietnia 2017 r.), nauczanie indywidualne – którym objęci są m.in. uczniowie przewlekle chorzy, przechodzący rekonwalescencję, niepełnosprawni – będzie możliwe tylko w domu ucznia, a już nie w szkole. Do tej pory takie dzieci mogły, jeśli miały zalecenie od poradni psychologiczno-pedagogicznej, brać udział w lekcjach i życiu ogólnodostępnej szkoły.

Teraz to się zmieni: mają albo uczyć się w domu, albo iść do szkoły specjalnej. Ministerstwo pisze o zmianie tak : „niepełnosprawność ucznia nie jest przesłanką do objęcia go indywidualnym nauczaniem, ale indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym”.  Czytamy również: „Jeśli stan zdrowia niepełnosprawnego ucznia uniemożliwia lub znacznie utrudnia mu chodzenie do szkoły, uczeń ten obejmowany będzie indywidualnym nauczaniem w domu rodzinnym”.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością są zrozpaczeni. Nie rozumieją dlaczego ich dzieci, które w szkole mogą się lepiej rozwijać i mają tam swoich przyjaciół, zostały odesłane do domu. Rozgoryczeni rodzice opiekunowie protestowali przed wprowadzeniem tej ustawy. Takie wykluczenie będzie miało konsekwencję na przyszłość. Izolacja dziecka, wpłynie na jego funkcjonowanie w społeczeństwie będąc dorosłym. Negatywnie również i mało edukacyjnie przełoży się na zdrowe dzieci. Wspólna nauka rozbudzała w uczniach empatię i tolerancję.

Polacy złożyli w Sejmie 910 tys. podpisów za przeprowadzeniem referendum szkolnego. Premier Szydło, która przed wyborami w 2015 r. protestowała przeciwko "mieleniu" obywatelskich podpisów przez władzę, twierdzi, że podpisy zostały zebrane za późno. Jak się okazuje dla nas na wszystko jest zbyt późno a machina reform uderzy najbardziej w obywateli.

MEN, zamiast promować edukację włączającą, by jak największa grupa uczniów z niepełnosprawnościami mogła uczyć się w ogólnodostępnej szkole, wypycha dzieci z kłopotami ze szkoły, łamiąc przy okazji Konstytucję, prawo oświatowe i międzynarodową Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, którą Polska podpisała w 2007 roku, a ratyfikowała rok później.
W ministerstwie zabrakło elementarnej wrażliwości i dalekowzroczności w kontekście dostępu do edukacji i równego traktowania. Uczniów potraktowano jako jednolitą grupę, a przecież dzieci są różne i mają różne potrzeby.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama