, poniedziałek 2 października 2023
Nasze sprawy: Integracja
Polski Związek Niewidomych jako jedna z wielu organizacji pożytku publicznego przygotowuje się do zaprezentowania swojej działalności. Jako stowarzyszenie działa na rzecz osób z dysfunkcją wzroku już ponad sześćdziesiąt lat i jest jedynym miejscem na naszym terenie, gdzie tracący wzrok mogą uzyskać pomoc i wsparcie. fot: PixabayDodaj do Facebook

Nasze sprawy: Integracja

Iwona Czarniak
Świat pędzi do przodu, jesteśmy zabiegani i w natłoku zajęć nie mamy czasu na zastanawianie się, jak żyją inni. Kiedy jesteśmy zdrowi i nic nam nie dolega, zazwyczaj nie myślimy o tym, że taki stan rzeczy może ulec zmianie, a my sami lub nasi bliscy możemy dołączyć do grona niepełnosprawnych. Wiedza to podstawa, więc warto ją zdobyć, a szansą będzie I Cieszyński Festiwal Organizacji Pozarządowych.

Polski Związek Niewidomych jako jedna z wielu organizacji pożytku publicznego przygotowuje się do zaprezentowania swojej działalności.
Jako stowarzyszenie działa na rzecz osób z dysfunkcją wzroku już ponad sześćdziesiąt lat i jest jedynym miejscem na naszym terenie, gdzie tracący wzrok mogą uzyskać pomoc i wsparcie.
W Cieszyńskim Kole PZN, mieszczącym się przy ul. Srebrnej 6, zrzeszeni są niewidomi i niedowidzący z terenu całego powiatu. Na obecną chwilę jest to niemała liczba 158 członków, która wciąż wzrasta. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszyscy mający poważne problemy ze wzrokiem są członkami Związku, zdarza się, że o jego istnieniu nawet nie wiedzą.
Głównym celem stowarzyszenia jest rehabilitacja tych, którzy wkraczają w świat ciemności. Tracący wzrok pozostawiony sam sobie zaczyna izolować się od społeczeństwa, zamykać w domu, dlatego właśnie w celu uniknięcia takich sytuacji potrzebna jest szybka rehabilitacja. Nauka chodzenia z laską (orientacja przestrzenna), czynności dnia codziennego i pisma punktowego to podstawa, dzięki której ociemniały staje się w miarę samodzielny. W sukurs mającym kłopot ze wzrokiem przychodzi technika, są udźwiękowione telefony i komputery, jednak samodzielne korzystanie z nich wymaga szkoleń. To biorący udział w projektach prowadzonych przez Okręg Śląski PZN członkowie Cieszyńskiego Koła odnaleźli się na nowo na rynku pracy.
Początki zawsze są najtrudniejsze, a do kłopotów zdrowotnych dołączają jeszcze te związane z odnalezieniem się w gąszczu przepisów. Jak i gdzie można załatwić orzeczenie o niepełnosprawności? Jakie uprawnienia i ulgi przysługują osobom z dysfunkcją wzroku lub po prostu, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości to kilka z wielu pytań, jakie padają z ust nowo przybyłych pod adresem pracowników koła.
Integracja jest również formą rehabilitacji, dlatego niewidomi prowadzą spotkania z młodzieżą i dziećmi w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu i już po raz drugi włączą się w organizowaną przez Uniwersytet Śląski w Cieszynie Tyflokonferencję poświęconą problematyce związanej z dysfunkcją wzroku.
Organizowane przez Koło PZN w Cieszynie wycieczki, rajd, wyjścia do kina, teatru czy turnusy rehabilitacyjne dają szansę na oderwanie się od codzienności i kontakt z ludźmi.
Nie wszyscy wiedzą, że wśród niewidomych i niedowidzących można znaleźć pasjonatów dobrej książki, a jest to możliwe dzięki audiobookom (książkom nagranym na płytach), i to oni już po raz drugi 20 września wezmą udział w konkursie książki mówionej przygotowanym przez zarząd koła w Cieszynie.

Po co niewidomemu igła?
Czy, nie widząc, bez uszczerbku dla zdrowia można zaparzyć herbatę lub kawę?
Czy niewidomy może samodzielnie odczytać nazwę leku?
Na te i inne pytania wszystkim zainteresowanym wyczerpujących odpowiedzi udzielą obecni w sobotę na rynku członkowie Cieszyńskiego Koła.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama