, wtorek 16 kwietnia 2024
Gdy jest przemoc - program "Chcę powiedzieć!"



Dodaj do Facebook

Gdy jest przemoc - program "Chcę powiedzieć!"

CPE
Gdy jest przemoc - program "Chcę powiedzieć!"

Zapraszamy do uczestnictwa w programie pomocowym dla dzieci krzywdzonych i ich rodzin w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii "Kontakt” Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Po raz kolejny zapraszamy rodziny z dziećmi, które były świadkami lub doświadczyły przemocy do udziału w projekcie "Chcę powiedzieć!" w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje. Od września 2014 r. do końca trwania projektu (czerwiec 2015 r) dzieci doświadczone przemocą, zaniedbaniem lub innym krzywdzeniem i ich rodziny mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.

Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że dziecko w sytuacji przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, wymaga szczególnego wsparcia ze względu na brak możliwości samodzielnego działania oraz na delikatność kształtującej się psychiki dziecka. Dziecko krzywdzone i jego rodzice wymagają pomocy psychologicznej zwłaszcza, gdy przemoc ma miejsce w rodzinie - podstawowym środowisku dziecka. Dla dziecka i jego najbliższych niezwykle trudnym doświadczeniem jest udział w procedurach prawnych związanych często z niewłaściwym wielokrotnym przesłuchiwaniem dziecka - ofiary lub świadka przestępstwa. W związku z tym niezbędna jest pomoc prawna w zakresie edukacji i przygotowania do roli świadka w sądzie.

W ramach projektu dzieci i ich rodziny mogą skorzystać z:

1. Pomocy psychologicznej w formie interwencji kryzysowej, konsultacji indywidualnych i rodzinnych oraz psychoterapii, co posłuży dziecku i rodzicom w poradzeniu sobie z traumatycznymi doświadczeniami, zmniejszy poczucie winy i umożliwi odreagowanie trudnych emocji oraz wspomoże ochronę i wsparcie na przyszłość. Tego typu pomoc pozwoli przygotować psychicznie dziecko do przejścia procedury prawnej minimalizując sytuacje powtórnego przeżywania raniących doświadczeń poprzez udzielanie zeznań.

2. Pomocy prawnej w formie poradnictwa umożliwi edukację na temat postępowania w sytuacji przemocy wobec dziecka i przygotowanie do roli świadka w sądzie.

3. Dzieci, które doświadczyły lub były świadkami przemocy, padły ofiarą innego przestępstwa, czy też były zaniedbane zapraszamy do udziału w grupie wsparcia dla dzieci. Podczas zajęć grupowych dzieci będą mogły w bezpiecznych warunkach odreagować trudne emocje i nauczyć się zachowań asertywnych. Spotkania grupowe rozpoczęły się w październiku 2014 r.

4. Dla rodziców dzieci krzywdzonych planujemy zorganizować grupę wsparcia, podczas spotkań opiekunowie będą mogli zwiększyć świadomość konsekwencji psychologicznych i fizycznych przemocy, nauczą się budować poczucie bezpieczeństwa u swoich dzieci i dawać im oparcie, a także zmniejszyć poczucie bezradności i zwiększyć poczucie sprawstwa (marzec 2015).

5. Matkom z dziećmi pozostającymi w sytuacjach przemocy zapewnimy schronienie w Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla osób dotkniętych przemocą, gdzie wsparcie psychologa, pracowników socjalnych, pedagogów będzie dostępne całą dobę w postaci dyżurów.

6. W ramach realizacji projektu w szkołach przeprowadzamy warsztaty edukacyjne dla uczniów w zakresie ich praw, ochrony granic psychofizycznych, odbarczania z poczucia winy oraz konieczności zgłoszenia i możliwości uzyskania pomocy.

7. Specjaliści pracujący z dzieckiem i rodziną będą mogli skorzystać z superwizji interdyscyplinarnej.

Projekt jest kontynuacją rozpoczętych w roku 2010 działań pomocowych dla krzywdzonych dzieci i ich rodzin w formie pomocy psychologicznej i pomocy prawnej oraz zapewnienia schronienia w sytuacjach kryzysowych.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty pod numerem telefonu 33 4795455 lub na stronie www.bycrazem.com.

Rodziny, których członkowie doświadczają przemocy, w których dzieci są krzywdzone lub są świadkami przemocy mogą wziąć udział w projekcie dzwoniąc pod nr tel. 33 4795455 lub zgłaszając się osobiście do biura Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”, ul. Ks. Janusza 3 w Cieszynie albo do POW ul. Małą Łąka 17 a w Cieszynie.

Projekt współfinansowany w ramach programu „Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama