, sobota 20 kwietnia 2024
Ekologiczne budownictwo sprawdzone



Dodaj do Facebook

Ekologiczne budownictwo sprawdzone

PSOUU
Ekologiczne budownictwo sprawdzone

Część uczestników dwudniowych warsztatów. fot. mat. pras.


Ekologiczne budownictwo sprawdzone

Konstrukcja wiaty przed rozpoczęciem warsztatów. fot. mat. pras.


Ekologiczne budownictwo sprawdzone

Efekt końcowy. fot. mat. pras.

Biobudownictwo w ostatnim czasie przechodzi renesans. Mimo, że w Europie zachodniej coraz więcej powstaje budynków opartych na ekologicznych technologiach to niestety w Polsce należy to jeszcze do rzadkości. Pionierami i zarazem promotorami proekologicznych technologii budownictwa jest Fundacja Królewski Szlak, która założyła Spółdzielnię Socjalną "Ekocentrycy". Ich działalnością żywo zainteresowało się Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie - chcą wspólnie zrealizować ogromny projekt inwestycyjny - Centrum Wymiany Doświadczeń "Ekozofia niepełnosprawnych".

Postawić ścianę z gliny i słomy, z wykorzystaniem zaprawy ekologicznej to sztuka. Tak samo jak postawić ściany na fundamentach ze zużytych opon ubijaną ziemią. Ekologia zaczyna wkraczać w sferę budownictwa, choć nadal jest to dla niektórych, futurystyczny temat.

- Promujemy budownictwo, które powstaje z naturalnych, najlepiej lokalnych jak najmniej przetworzonych materiałów. A technologie, które używamy oparte są na tradycyjnych metodach znanych są naszym przodkom, którzy wykorzystywali m.in. glinę, wapno, słomę, kamień i drewno - mówi Barbara Wojtkowska z Fundacji Królewski Szlak. Jak sama podkreśla, budownictwo to jest z jednej strony zdrowe, a z drugiej tanie. - W budowaniu każdy może uczestniczyć, nie trzeba mieć uprawnień. Ta filozofia świetnie sprawdza się w czasie kryzysu. Jest po prostu tanie, materiały możemy pozyskać często ze swojej działki. Technologia jest o tyle łatwa, że tynkowanie mogą wykonać kobiety lub dzieci - mówiła Barbara Wojtkowska podczas warsztatów z biobudownictwa, jakie odbyły się 21 i 22 września w Cieszynie na terenie Fundacji "Być Razem". W ramach tych warsztatów osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogły poprzez rehabilitację i zabawę oraz integrację społeczną postawić trzy ściany, wykonane w technologiach ekologicznych: bloczki gliniano-słomiane suszone, strawbale - prasowane kostki słomy tynkowane gliną, cordwood: drewno łączone zaprawą glinianą, a wszystkie ściany zostały otynkowane gliną. To wydarzenie było tak naprawdę rozpoczęciem rozmowy na temat biobudownictwa ekologicznego.

"Ekozofia niepełnosprawnych" to miejsce jakie ma powstać pod Cieszynem. Ma to być ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tu chcemy wybudować Centrum Wymiany Doświadczeń "Ekozofia niepełnosprawnych". - Jest to projekt ogromny, mają być wybudowane mieszkania treningowe, ma powstać Zakład Aktywności Zawodowej, chcemy tam przenieść Ośrodek - Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy. Tam ma zagościć nurt filozofii ekologicznej, chcemy uczyć się życia w zgodzie z naturą - mówi Elżbieta Waliczek główna inicjatorka i pomysłodawczyni, dyrektor OREW w Cieszynie.

Centrum ma skupiać nie tylko osoby niepełnosprawne, ma być miejscem wymiany doświadczeń. Już teraz do cieszyńskiego ośrodka spływają głosy poparcia dla inicjatywy. Naukowcy choćby z Uniwersytetu Śląskiego chcieli zacząć prowadzić badania z zakresu pedagogiki specjalnej. - To miejsce nie będzie enklawą dla wybranych, bramy będą otwarte dla wszystkich - podkreśla Waliczek.

Projekt budowy "Ekozofii niepełnosprawnych" jest przedsięwzięciem niespotykanym na ogólnopolską skalę. - To spełnienie mojego marzenia, wybudować coś do będzie służyć innym - mówi Wojtkowska z Fundacji Królewski Szlak. Wtóruje jej dyrektor OREW - To będzie to! Miejsce rozwoju, rehabilitacji. Miejsce które będzie tętniło życiem i nieschodzącym z twarzy uśmiechem.

Już teraz można dowiedzieć się więcej o projekcie "Ekozofia niepełnosprawnych" na stronie www projektu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama