, sobota 13 lipca 2024
Dni Biblijne w Domu Misyjnym "Betezda" w Dzięgielowie, czyli na pomoc osobom z chorobą alkoholowąDodaj do Facebook

Dni Biblijne w Domu Misyjnym "Betezda" w Dzięgielowie, czyli na pomoc osobom z chorobą alkoholową

Wiesław Radwański
Już od 40.lat (1975-2015) w ramach misji Kościoła Ewangelickiego, Służba Ratownicza Błękitnego Krzyża, jako Stowarzyszenie z siedzibą w Dzięgielowie, ul. Targoniny 71, niesie pomoc osobom dotkniętym chorobą alkoholową. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się regularne spotkania z uratowanymi braćmi i siostrami w Chrystusie. Dzięki Ewangelii i abstynencji wielu odnalazło sens i cel dla swojego życia.

Błękitny (Niebieski) Krzyż - wywodzi się ze Szwajcarii, podobnie ja Czerwony Krzyż i również ma za zadanie nieść pomoc człowiekowi. Jego twórcą jest pastor Louis-Lucien Rochat. Przez rok przebywał w Anglii, by zapoznać się tam z teologią praktyczną. Nawiązał kontakt z Towarzystwem Wstrzemięźliwości i zetknął się z przypadkami abstynencji. Usłyszał kiedyś życiorys (CV) pewnego alkoholika, który był szczęśliwy, że obecnie mógł żyć w abstynencji. Rochat zapytał go: Czy nie byłby pan tak samo szczęśliwy, gdyby udało się panu, zamiast żyć w abstynencji, ograniczyć tylko używanie napojów alkoholowych, jak to czyni wielu szanowanych ludzi, którzy piją, a nic złego z tego nie wynika? Ze zdumieniem wysłuchał odpowiedzi: Było mi zawsze bardzo łatwo naśladować szanowanych ludzi, gdy wypijali oni pierwszy kieliszek. Ale kiedy chciałem na tym poprzestać, okazywało się to jednak ponad moje siły. Tak zwani czcigodni ludzie mogą poprzestać na pierwszym, ale my, alkoholicy, nie. Alkohol jest silniejszy od nas.

Po powrocie do Szwajcarii zainteresował się Rochat problemem alkoholizmu w swojej okolicy. Pochował wielu ludzi, którzy zmarli z powodu nadużywania alkoholu, i innych, którzy odebrali sobie życie, ponieważ nie widzieli innej drogi wyjścia ze swojej nędzy. Po wielu przemyśleniach i modlitwach napisał w 1877 roku w swoim pamiętniku: Dzisiaj zdecydowałem się z pomocą Bożą prowadzić walkę z nieumiarkowaniem.

Podczas międzynarodowego kongresu w Genewie na temat podniesienia obyczajowości przedstawił opinii publicznej swoje poglądy. Wówczas 28 osób zobowiązało się nie pić więcej alkoholu i zwalczać nadużywanie go przez innych. To Szwajcarskie Towarzystwo Wstrzemięźliwości przyjęło później nazwę Błękitny Krzyż (Niebieski Krzyż).

W pierwszych latach uważano abstynentów za dziwaków, wyśmiewano ich, a niekiedy prześladowano. Uchodzili za fanatyków, ludzi psujących zabawę. Jednak oczy opinii publicznej otworzyły się, gdy zrozumiano, jak bardzo alkohol niszczy zdrowie ludzkie. Szwajcarzy byli tymi, którzy dowiedli, że bezalkoholowe soki owocowe smakują również wspaniale.

W czasie uroczystości pogrzebowej Louis-Lucien Rochat’a pewien alkoholik powiedział: On widział w nas ludzi nieszczęśliwych, którzy potrzebują miłości i sympatii, Bóg nam go zesłał.

Błękitny Krzyż przywędrował ze Szwajcarii do wielu krajów europejskich. Także w Polsce w ramach pracy ewangelizacyjnej prowadzi się pracę ratowniczą. Błękitny Krzyż stara się wskazywać na niebezpieczeństwa nałogu i uczyć zrozumienia dla ludzi nim dotkniętych i ich bliskich, ponieważ liczba zagrożonych wzrasta także wśród kobiet, dzieci i młodzieży. Każdy krzyż, i czerwony i błękitny, nawołuje do pomocy - w imieniu Ukrzyżowanego.

Życie ma wartość tylko przez swoją treść - dla innych. (D.Hammarskjöld)

(Źródło: Ewangelickie Pismo Religijne ZWIASTUN 11/12 (1-15 czerwca 1982r.) art. Jeden krzyż i cztery kolory)

Prawie każdego dnia media donoszą o skutkach alkoholizmu w naszym kraju, również na pięknej Ziemi Cieszyńskiej i w naszym starym grodzie piastowskim. Nie tylko ludzie Kościoła wyznają tezę, że lepiej zapobiegać zjawisku patologii społecznej, aniżeli leczyć.

Już od 40.lat (1975-2015) w ramach misji Kościoła Ewangelickiego, Służba Ratownicza Błękitnego Krzyża, jako Stowarzyszenie z siedzibą w Dzięgielowie, ul. Targoniny 71, niesie pomoc osobom dotkniętym chorobą alkoholową. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się regularne spotkania z uratowanymi braćmi i siostrami w Chrystusie. Dzięki Ewangelii i abstynencji wielu odnalazło sens i cel dla swojego życia. Osoby te, zaangażowały się w niesienie pomocy ludziom uzależnionym od nałogów. W Biblii czytamy: Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł (List św. Pawła do Rzymian 5,8). Kierując się miłością Bożą wychodzimy tym ludziom naprzeciw i zachęcamy do wiary i abstynencji.

W Domu Misyjnym „Betezda” w Dzięgielowie Dni Biblijne organizowane są szczególnie dla osób pragnących uwolnienia z choroby alkoholowej. Spotkania te przeznaczone są nie tylko dla osób z tym problemem, ale również dla rodzin zagrożonych i poszkodowanych przez tą chorobę. Dla uczestników spotkań przewiduje się bezpłatne posiłki oraz nocleg. Zgłoszenia czy zapytania można też skierować na telefon stacjonarny: 33 852 7631.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ależ oczywiście, Chrystusem także się interesuję. Wtłaczano nam przecież ten temat do głów od dzieciństwa i nie da się od niego uciec.
W tym zakresie polecam fundamentalne dzieło ś.p. prof. Gezy Vermesa "Twarze Jezusa". Książka ta pomaga "wierzącym" otworzyć oczy na ewangeliczne opowieści, jak nie przymierzając alkoholikowi abstynencja pozwala dostrzec prawdziwe oblicze jego własnej żony.

Szanownym Paniom i Panom koneserom polecam film "Rok diabła" Petera Zelenki.
Dobrze robi na kaca po modlitewnych terapiach.

panie "doktorze" radzę zainteresować się samym Chrystusem,
to co pan proponuje, nic nie jest warte. Proszę to propozycję
przemyśleć ....:-)

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama