, czwartek 7 grudnia 2023
Co ważniejsze: bezpieczeństwo człowieka czy miejsca parkingowe?
Zwężeniu ulegają jezdnie, ale również chodniki, jednak niedorzecznością można nazwać fakt, kiedy zostaje zlikwidowane jedyne znajdujące się na danej ulicy przejście dla pieszych. fot: PixabayDodaj do Facebook

Co ważniejsze: bezpieczeństwo człowieka czy miejsca parkingowe?

Iwona Czarniak
Wydawałoby się, że bezpieczeństwo człowieka powinno być na pierwszym miejscu i taka zasada nie powinna podlegać dyskusji. Życie jednak bardzo szybko koryguje stan faktyczny. Samochodów wciąż przybywa, a z nimi pojawiają się w coraz to nowszych, zaskakujących miejscach parkingi. Niby nie ma w tym nic złego, bo każdy chce zaparkować swój samochód jak najbliżej obiektu, w którym ma coś do załatwienia. Coraz więcej trawników zamienia się w parkingi. Zwężeniu ulegają jezdnie, ale również chodniki, jednak niedorzecznością można nazwać fakt, kiedy zostaje zlikwidowane jedyne znajdujące się na danej ulicy przejście dla pieszych.

Przykładem może być ul. Regera w Cieszynie. Brak bezpiecznego miejsca do jej przekroczenia w połączeniu z tym, że poruszają się po niej osoby niepełnosprawne przyjeżdżające do siedziby swojego stowarzyszenia z terenu całego powiatu napawa zgrozą.
Z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem zabezpieczone jeżykiem przejście na ul. Limanowskiego, a to z między innymi dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest niedogodność, jaka pojawia się w przypadku osób, które poza dysfunkcją wzroku mają jeszcze inne np. dysfunkcje ruchu, muszą oni nadkładać drogi. Kolejna to taka: z najodleglejszych zakątków powiatu takich jak Istebna czy Zebrzydowice od lat przyjeżdżają niewidomi, którzy podążają utartym szlakiem i nie mają nieraz nawet pojęcia, że zostały wprowadzone zmiany, a dodatkowe przekraczanie jezdni i odszukanie nowego przejścia naraża ich na stres i niepotrzebne niebezpieczeństwo.
Tak, więc nasłuchując czy nie nadjeżdża jakiś pojazd i lawirując między zaparkowanymi autami przechodzą na drugą stronę jezdni. Radzących sobie w ten sposób pieszych jest bardzo dużo i o ile pełnosprawnym przychodzi to łatwiej to np. dla osób starszych jest to już duży problem.
Zastanawiające jest to, że taki stan rzeczy ma miejsce tuż przy siedzibie władz miasta, a włodarze albo tego nie dostrzegają, albo taki stan rzeczy ignorują. Każda z tych opcji jest godna potępienia i każe zastanawiać się nad tym, co dla władz naszego miasta jest ważniejsze – miejsce do zaparkowania samochodu czy bezpieczeństwo pieszych.
Zazwyczaj bywa tak, że reakcja jest natychmiastowa wówczas, kiedy wydarzy się jakieś nieszczęście. Oby w naszym mieście ta reguła nie miała zastosowania. Podejmujący decyzje, które mogą zapewnić bezpieczeństwo lub go pozbawić drugiego człowieka sami powinni wczuć się w rolę uczestników ruchu.
Od najmłodszych lat wpajamy dzieciom, że przez jezdnię przechodzimy tylko na pasach, co więc ma zrobić młody człowiek, kiedy takowego przejścia przez ulicę brak?
Stawiając na wygodę nie powinno się zapominać o potrzebach wszystkich za równo tych, którzy są posiadaczami czterech kółek jak i tych, którzy do przemieszczania się wykorzystują własne nogi.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak te przepisy mają się do rzeczywistości. " Wyważanie otwartych drzwi" chętnie założę Ci specjalne gogle, dam Ci laskę i przejdź na drugą stronę. Polecam i chętnie sama to zobaczę. Przepisy to jedno ale praktyka to zupełnie coś innego. Jesli doszłoby do potracenia winny byłby pieszy. Jak zawsze. Dlaczego sztywne i głupie czasem przepisy są ważniejsze od człowieka? jest mi wstyd za włodarzy naszego miasta. Cieszyn jest małym miasteczkiem wydajecie kupę kasy by durny zamkowy dizajn był widoczny w śweicie. Dlaczego nie możemy pokazać się z tej strony jako miasto dostępne i przyjazne wszystkim...szczególnie niepełnosprawnym. Tym moglibysmy się chwalić. ALe jak zwykle to w Cieszynie bywa wyższa kultura w folwarku Pani dyrektor na zamku jest ważniejsza od przeciętnych ludzi.

A co z "parkingiem" na Placu Wolności????? Jakiś cymbał wymyślił parking na środku ulicy. Jadąc od ul. Stalmacha w prawo ma się dokładnie zasłoniętą widoczność. A parking na Palcu Słowackiego? Zdemolowano całkowicie to piękne miejsce!!!

"Przez drogę MOŻNA przejść poza przejściem dla pieszych w przypadku, jeśli znajduje się ono w odległości większej, niż 100 m. Przechodzenie poza wyznaczonymi pasami JEST MOŻLIWE jedynie, jeśli nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku pieszy jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, a także przemierzania jezdni po możliwie najkrótszej trasie, prostopadle do osi jezdni.
Szczególnym przypadkiem jest ustąpienie pierwszeństwa OSOBIE NIEPEŁNOSPRAWNEJ i z wyraźnym ograniczeniem sprawności ruchowej. Taka osoba NIE MA OBOWIĄZKU korzystania z przejścia dla pieszych, kierowca musi więc zatrzymać się, ustępując pierwszeństwa."

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama