, niedziela 10 grudnia 2023
Cieszyniacy też mogą wiele zdziałać
Drzewa, bo o nich mowa w zastraszającym tempie znikają z naszego otoczenia. Decyzję o ich wycince podejmują ludzie, dla których liczą się tylko obowiązujące aktualnie przepisy, a one jak wszyscy wiemy za jakiś czas mogą ulec zmianie, tylko że już wtedy ściętych drzew nie uda się przywrócić przyrodzie. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Cieszyniacy też mogą wiele zdziałać

Iwona Włodarczyk
Są niemymi świadkami wielu zdarzeń, dają schronienie ptakom, stanowią naturalną zaporę przed silnymi wiatrami, zieleń ich liści daje ukojenie zmęczonym oczom, a co najważniejsze produkują niezbędny do życia tlen.

Drzewa, bo o nich mowa w zastraszającym tempie znikają z naszego otoczenia. Decyzję o ich wycince podejmują ludzie, dla których liczą się tylko obowiązujące aktualnie przepisy, a one jak wszyscy wiemy za jakiś czas mogą ulec zmianie, tylko że już wtedy ściętych drzew nie uda się przywrócić przyrodzie, która na swój sposób pokazuje ludziom do czego prowadzi takie postępowanie.

Ratowanie przed wycinką każdego drzewa jest wręcz obowiązkiem wszystkich mieszkańców naszego miasta, a mówienie – co ja zwykły mieszkaniec mogę? I rozkładanie bezradnie rąk nie załatwi sprawy.

Gro mieszkańców naszego miasta jest właścicielami posesji, ogródków działkowych oraz współwłaścicielami gruntów należących do wspólnot mieszkaniowych i to przed nimi otwiera się pole do realizacji tego co pozwoli chociaż w części zniwelować szkody powstałe w skutek bezmyślności tych dla których dobro środowiska nic nie znaczy. Gdyby każdy z właścicieli posesji wygospodarował miejsce i posadził chociaż jedno drzewo to pozwoliło by na uzupełnienie braków powstałych w wyniku obecnych wycinek. Bezczynne siedzenie z założonymi rękami i mówienie ja nic nie mogę prowadzi donikąd, a przecież w interesie nas wszystkich jest to, aby żyć w zgodzie z przyrodą.

W Cieszynie na każdym kroku można natknąć się na zaparkowane auta, nie mówiąc już o tym, że w wielu miejscach przejście na drugą stronę ulicy wśród jadących sznurem samochodów jest mocno utrudnione. I tu kolejne pole, na którym mogą się odnaleźć mieszkańcy. Co ma to wspólnego z drzewami? Otóż bardzo dużo, szukając miejsc parkingowych kierowcy mogą równocześnie zwracać uwagę na miejsca, gdzie można sadzić drzewa, a następnie swoje spostrzeżenia przekazywać do Urzędu Miasta. Od przerzucania odpowiedzialności na innych oraz prowadzenia sporów z pewnością drzew nie przybędzie, więc warto przystąpić do działania.

Tak naprawdę to każdy z nas może przyczynić się do tego, aby nasze miasto mogło nosić nazwę „zielone miasto”, odwiedzający nas turyści chętnie do nas wracali, a my sami w upalne dni będziemy mogli znaleźć wytchnienie odpoczywając w cieniu drzew.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

My jako Mieszkańcy mamy brać sprawy w swoje ręce i podpowiadać Władzy gdzie i co sadzić /pomijając że Władza tego normalnie sobie nie życzy/ a potem ta sama Władza zasłoni się przepisami, wyda decyzję i wszystko wyrżnie. Bez sensu

Uwolnić centrum od samochodów!!! Gdzie można się podpisać pod petycją w sprawie wycinki?

Zamiast sadzić po jednym drzewku miłośnicy drzew powinni wykupywać tereny od osób prywatnych, przedsiębiorców i od miasta, i dopiero tam sadzić mnóstwo drzew. Wtedy dopiero będą namacalne rezultaty. Z kasą na wykup nie będzie problemu. Zieloni są świadomi i zdeterminowani, i na pewno sięgną bez wahania do swoich sakiewek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama