, niedziela 10 grudnia 2023
Być wśród ludzi…
Jak ważna jest akceptacja osoby niepełnosprawnej przez środowisko, w którym dana osoba pracuje, mogłam się przekonać na własnej skórze... fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Być wśród ludzi…

ICZ
Samotność to coś na co żaden człowiek nie powinien być skazany, bowiem potrzeba obecności drugiej osoby jest czymś naturalnym, jednak w życiu bywa różnie i niektórzy idą przez nie w pojedynkę.

Powody samotnych wędrówek życiowych bywają różne, jedni świadomie dokonują takiego wyboru, a za innych decyduje los i dopóki osobie samotnej zdrowie dopisuje, sama dla siebie jest okrętem, sterem i żaglem. Według własnych potrzeb i własnego uznania utrzymuje kontakty z bliższą lub dalszą rodziną czy ze znajomymi.

Trochę inaczej ma się sprawa z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, to one bowiem tworzą dodatkową barierę w kontaktach z ludźmi. W większym lub mniejszym stopniu ograniczają osobom niepełnosprawnym wyjście z domu i aby nie siedzieć ciągle w czterech ścianach muszą pokonać wiele barier.

Dużą szansą dla nich na kontakt z drugim człowiekiem są stowarzyszenia zrzeszające osoby niepełnosprawne, różnego rodzaju fundacje czy miejsca w których spotykają się emeryci i renciści.

To tam nawiązują się nowe znajomości, odwiedzający miejsca spotkań rozmawiają o problemach, korzystają z organizowanych imprez czy wspólnych wyjazdów. Osoby w wieku aktywności zawodowej odnajdują się wśród współpracowników, a poczucie, że jest się częścią zespołu staje się rzeczą bezcenną. Jak ważna jest akceptacja osoby niepełnosprawnej przez środowisko, w którym dana osoba pracuje, mogłam się przekonać na własnej skórze, kiedy to pełna obaw zmieniałam miejsce pracy, zostałam zaakceptowana i przyjęta przez zespół osób pełnosprawnych które nie odstawiły mnie na boczny tor, lecz traktują mnie jak kolejnego członka swojej załogi.

Tak ja jak i wielu innych niepełnosprawnych niezależnie od tego czy jesteśmy sami czy mamy rodziny utrzymując kontakt z drugim człowiekiem nie czujemy się odizolowani od świata.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama