, czwartek 6 października 2022
Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGHDodaj do Facebook

Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGH

ZSGH Wisła
Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGH


Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGH


Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGH


Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGH


Artura Cienciały exegi monumentum - Dzień Języka Ojczystego w ZSGH

Rok po obchodach 100. rocznicy urodzin Artura Cienciały w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle miała miejsce uroczystość przedstawiająca bogaty dorobek artystyczny Mistrza - młodszemu pokoleniu. Niewątpliwie pomnik życia i twórczości Artura Cienciały obroni się sam, jednak naszym celem jest pamięć o dokonaniach przodków.

Ten górnolotny cel został niewątpliwie osiągnięty, a to za sprawą szeregu działań w ramach- rok rocznie obchodzonego - Dnia Języka Ojczystego.

Dzięki współpracy z panią Alicją Sekułą uczniowie klas pierwszych i drugich ZSGH odwiedzili Pawilon Sztuki Artura Cienciały. Mogli w ten sposób zobaczyć dorobek Mistrza i zapoznać się z jego twórczością. Kontakt z dziełem wymaga kontemplacji. W związku z tym uczniowie mieli wybrać jedną rzeźbę, sfotografować ją i uczynić pretekstem do napisania opowiadania.

Na uroczystość podsumowania Dnia Języka Ojczystego przybyli zaproszeni goście: pani Alicja Sekuła, pani Renata Czyż, pani Danuta Szczypka, pan Michał Rajwa oraz pan Michał Kawulok. Spotkanie rozpoczęło się w holu szkoły od otwarcia wystawy Artura Cienciały exegi monumentum. Dzięki uprzejmości córki artysty - pani Alicji Sekuły - udało nam się stworzyć wystawę, podczas której mogliśmy pokazać archiwalne zdjęcia, odznaczenia, dyplomy, szkicownik mistrza, księgę pamiątkową, a nawet kilka rzeźb.

W tym też momencie wręczyliśmy córce artysty książkę O wypukłości istnienia. Wybór opowiadań inspirowanych rzeźbami Artura Cienciały. Publikacja ta zawiera prace uczniów, będące efektem wyjścia młodzieży do Pawilonu Sztuki. Warto tu nadmienić, iż książka została wydana w dwóch egzemplarzach i jeden z nich jest dostępny w Bibliotece Szkolnej ZSGH.

Drugą część spotkania zdominowały wystąpienia zaproszonych gości, którzy przybliżyli twórczość Artura Cienciały uczniom klas trzecich i czwartych. Jako pierwszy wystąpił pan Michał Kawulok z wykładem zatytułowaną Artur Cienciała – życie i działalność artystyczna. Następnie pani Alicja Sekuła podzieliła się z nami Wspomnieniami o ojcu - artyście. Na zakończenie tej części uroczystości pani Danuta Szczypka wygłosiła prelekcję Artura Cienciały praca na rzecz środowiska.

Ostatnim punktem programu Dnia Języka Ojczystego był spektakl w wykonaniu uczennic kl. 1 THa pt. Galatea. Intertekstualna fantasmagoria. Przedstawienie w swej warstwie fabularnej nawiązywało do sytuacji tworzenia posągu przez Mistrza Artura Cienciałę. Wśród bohaterów wyróżniamy osoby: Mistrz Artur Cienciała (Lidia Iwaniuk), Jerzy Pilch (Weronika Kukuczka) oraz rzeźby: Aleksander Puszkin (Kinga Tomaszko) Adam Mickiewicz (Agnieszka Szalbot), Fryderyk Chopin (Karolina Ciemała), Władysław Reymont (Marcelina Kaczor) Stanisław Wyspiański (Jolanta Ślósarczyk), Witold Gombrowicz (Marta Moroń), Galatea (Martyna Bestwina) i Głos (Dominika Gucwa). Pora duchów pozwoliła na to, by rzeźby ożyły i zainspirowały artystę do działania. Efekt pracy Mistrza możemy do dziś podziwiać w jego ogrodzie.

Na zakończenie Dnia Języka Ojczystego zostały posumowane konkursy ortograficzny, gwarowy, czytelniczy i poetycki. Uczestnicy konkursu ortograficznego musieli zmierzyć się z fragmentem bajki O sławnym człowieku autorstwa Leszka Kołakowskiego. Bezbłędnie napisała tekst Adriana Kamieniarz z klasy 2 GT, na drugim miejscu uplasowało się troje uczniów - Agata Legierska (2 GT), Sara Cieślar (1 THa) oraz Paweł Krężelok (2 THa), zaś na trzecim miejscu zakończyła tę rywalizację Sandra Kunert (3 THa).

Konkurs gwarowy wygrała drużyna z klasy 3 THb – Beata Juroszek, Monika Byrtus oraz Łucja Dragon. Na drugim miejscu uplasowały się uczennice z klasy 3 THa w składzie Anna Haratyk, Beata Kukuczka, Judyta Czepczor, zaś na trzecim męska reprezentacja klasy 2 THa – Paweł Krężelok, Hubert Dragon, Dawid Pogorzelski.

W ciągu roku szkolnego odbywa się wiele konkursów promujących literaturę. Dzień Języka Ojczystego stał się też odpowiednim miejscem dla uhonorowania zwycięzców. W konkursie czytelniczym nt. Powstanie zwykłych ludzi – „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego I miejsce zajęły: Agata Pilch (3THa) i Katarzyna Stec (2THb). Z kolei w konkursie czytelniczym

Z literaturą za pan brat. I miejsce zajęła: Magda Juchnicka (4HT). Uczniowie wzięli udział również w konkursie poetyckim Ogrody jesieni. Zwycięzcą został Szymon Cyrzyk z klasy 4 GK.

Zgodnie z tradycją polonistyczną w ZSGH uczniowie angażowani są w różne obszary szeroko pojętej humanistyki, by w przyszłości mogli stać się świadomymi odbiorcami kultury. Z roku szkolnego 2014/2015 z pewnością zapamiętają postać jednego z najbardziej uznanych wiślan - Artura Cienciałę.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama