, piątek 19 kwietnia 2024
Zmarł profesor Mieczysław Porębski
W uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej profesor Mieczysław Porębski został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".  fot: www.mkidn.gov.pl



Dodaj do Facebook

Zmarł profesor Mieczysław Porębski

JT
W piątek, 21 września, na cmentarzu ewangelickim w Ustroniu został pochowany prof. Mieczysław Porębski, wybitny historyk sztuki.

Z Ustroniem, rodzinną miejscowością swojej żony Hanny z domu Lazar, był związany przez ponad 60 lat. "Pierwszy raz do Ustroniu przywioła mnie przedstawić rodzicom moja przyszła żona. Był to już po wojnie w 1948 r." - mówił przed dziesięciu laty w wywiadzie dla "Gazety Ustrońskiej". - "Byłem nie stela, ale jakoś udało się to przełamać i w Ustroniu mam i miałem przyjaciół, poczynając od najbliższych sąsiadów, a na biskupie Andrzeju Wantule kończąc - nigdzie się tak dobrze nie piło warzonki jak u Wantułów".

Mieczysław Porębski urodził się 31 marca 1921 roku w Gnieźnie. Przez większość swojego życia zawodowego był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Tu w 1951 roku ukończył studia z zakresu historii sztuki. Doktorat (1959) i habilitację (1965) uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Państwowym Instytucie Sztuki w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi i Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1970 roku powrócił na Uniwersytet Jagielloński, gdzie objął Katedrę Historii Sztuki Nowoczesnej. Pracował w krakowskiej uczelni do przejścia na emeryturę w 1991 roku. 3 maja 1990 roku został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Napisał m.in. książki Malowane dzieje(1962), Granica współczesności (1965), Pożegnanie z krytyką (1966), Kubizm (1968), Ikonosfera (1972) oraz Sztuka a informacja (1986). Zmarł późnym wieczorem 10 września 2012 roku w wieku 91 lat.

- Prof. Porębski to był ostatni prawdziwy profesor, z tego przedwojennego pokolenia, wychowanego na klasycznym gimnazjum, grece i łacinie. Miał erudycję, do której myśmy nigdy nie dorastali. On nie tylko dlatego był wybitny, że dużo wiedział. On łączył w sobie wiele osób: był wybitnym naukowcem, ale też artystą, pisarzem, krytykiem sztuki i muzealnikiem - wspominała swojego mistrza Krystyna Czerni z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wspaniały Czlowiek, był moim profesorem historii sztuki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
R.I.P.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama