, wtorek 24 maja 2022
Zmarł Bronisław Poloczek - znany aktor z Zaolzia
Bronisław Poloczek na deskach czeskiego Teatru Narodowego w Pradze.  fot: Hana Smejkalová, narodni-divadlo.czDodaj do Facebook

Zmarł Bronisław Poloczek - znany aktor z Zaolzia

JM
Po długiej chorobie w wieku 72 lat zmarł w Pradze pochodzący z Zaolzia Bronisław Poloczek. Były aktor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie oraz czeskiego Teatru Narodowego. Znany z wielu ról w czechosłowackich, a potem czeskich filmach i serialach.

Bronisław Poloczek urodził się w 1939 roku w Suchej Górnej na Zaolziu. Ukończył polskie gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Orłowej. Od 1956 roku występował na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. W latach 60-tych ukończył studia aktorskie na brneńskiej akademii sztuk i od tamtej pory grywał w różnych teatrach na terenie całych Czech. W 1988 roku zadebiutował na deskach Teatru Narodowego w Pradze.

Znany z teatralnych kreacji Tartuffa, Dantona, Falstaffa. Szerszej publiczności najbardziej zapadł jednak w pamięci jako odtwórca ról "mundurowych" w filmach kryminalnych, m.in. jako kapitan Orech w komedii "Czarni Baronowie" z 1992 roku na podstawie powieści Miloslava Szvandrlika. Wcielił się także w postacie z kultowych czechosłowackich seriali dla dzieci i młodzieży; grał w "Latającym Czestmirze", "Rumburaku" i "Powrocie Arabeli". Grał w serialach "Gospoda", "Życie na zamku", a do niedawna w telenoweli "Ulice". Ostatnim filmem, w którym wystąpił, była familijna produkcja "Saxana i księga czarów".

Pogrzeb Bronisława Poloczka odbędzie się w piątek, 23 marca, w Pradze.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama