, czwartek 1 grudnia 2022
Zbliża się kolejne Gorolski Święto!
Odbędzie się on w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w dniach od 3 do 5 sierpnia.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Zbliża się kolejne Gorolski Święto!

DR
„Ho! Ho! Ho! Na Gorola wio!” to już znane wszystkim zawołanie zapraszające na Gorolski Święto. W tym roku przypada jego 71. odsłona. Co roku wydarzenie przyciąga do Lasku Miejskiego i na Rynek w Jabłonkowie wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i turystów. Odbędzie się on w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w dniach od 3 do 5 sierpnia.

Gorolski Święto rozpocznie się w piątek o godz. 17:00, kiedy to już tradycyjnie przekazany zostanie klucz do bram miasta przez burmistrza Jabłonkowa. Uroczystą inaugurację wzbogacą występy rodzimych wykonawców ze Śląska Cieszyńskiego oraz zagranicznych kapel dziecięcych i młodzieżowych. Ludowy rok obrzędowy o godz. 18:15 zaprezentuje zespół z Macedonii. Następnie wystąpią kapele ze Słowacji, Macedonii, Jabłonkowa, Turcji, Ukrainy. Pierwszy dzień Gorola zakończy „Muzykula - muzykowani przi watrze” (22:00 – 24:00).

W sobotę warto zajrzeć do Lasku Miejskiego już o godz. 15:00. Wtedy rozpoczną swoje prezentacje zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz gawędziarze, m.in. ze Słowacji, Zawoji, Indonezji, Bukowca, Meksyku, czy Bystrzycy. Wieczorem około godz. 19:00 zatańczą zespoły z Miejskiego Koła PZKO z Jabłonkowa, Bystrzycy, a także goście z Turcji. Od 19:30 do późnych godzin nocnych trwać będzie Karnawał Gorolski.

W niedzielę Gorolski Święto przeniesie się chwilowo na Rynek, gdzie od godz. 9:30 odbędzie się koncert kapel ludowych. O godz. 10:45 w kościele parafialnym rozpocznie się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne, po którym około godz. 12:00 utworzony zostanie korowód. O godz. 13:00 Gorol wróci do Lasku Miejskiego, po to by mogli zaprezentować się kolejni artyści, m.in. ze Słowacji, Ustronia, Istebnej, Ukrainy, Serbii, czy zespół Tubil z Turcji, u którego gościł ostatnio zespół „Zaolzi”, działający przy Miejskim Kole PZKO w Jabłonkowie. Natomiast od 19:30 do 22:00 trwać będzie Karnawał Gorolski.

Podczas 71. Gorolskigo Święta warto zwrócić uwagę na wydarzenia towarzyszące, takie jak tradycyjny już rajd turystyczny „O kyrpce Macieja”, czy bieg przełajowy „O dzbanek mleka” w Lasku Miejskim. Ciekawą atrakcją będą pokazy oraz warsztaty rzemiosła i technik rękodzielniczych, pokazy wyrobu białego sera tradycyjną metodą, a także warsztaty haftu według tradycyjnych huculskich wzorów, wyplatania i tkania na krosnach biżuterii koralikowej, a także rycia i malowania kafli oraz pisanek ceramicznych. Nie zabraknie również meczu piłki nożnej pomiędzy zespołem Orly Zaolzia a Piastem Cieszyn. Przez wszystkie trzy dni w Lasku Miejskim otwarta będzie wystawa „Cieszyn 1918”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama