, wtorek 23 kwietnia 2024
Z książęcego dworu na podcieszyńską wieś - cieszyńska biżuteria ludowa
Spotkania Szerniszkowskie będą miały miejsce w Muzeum Śląska Cieszyńskiego o godzinie 17.00, w ostatnią środę każdego miesiąca, z wyłączeniem lipca, sierpnia i grudnia. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Z książęcego dworu na podcieszyńską wieś - cieszyńska biżuteria ludowa

SM/mat. pras.
Z książęcego dworu na podcieszyńską wieś - cieszyńska biżuteria ludowa

Kolejne wykłady o tematyce muzealnej, prowadzone przez pracowników muzeum będą miały miejsce w ostatnią środę każdego miesiąca, z wyłączeniem lipca, sierpnia i grudnia. fot. mat. pras.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na kolejny wykład w ramach Spotkań Szersznikowskich, który odbędzie się w najbliższą środę, 25 września o godz. 17.00. Tym razem wykład zatytułowany Z książęcego dworu na podcieszyńską wieś - cieszyńska biżuteria ludowa poprowadzi dr Grzegorz Studnicki

Od połowy XVIII wieku coraz silniej zaczęła przenikać do cieszyńskich strojów ludowych szlachecko-mieszczańska wystawność. Przejawiało się to m.in. w bogatych i kunsztownych ozdobach metalowych, noszonych głównie przy ubiorze świątecznym. Cieszyńska biżuteria ludowa stanowi przykład fuzji stylów historycznych: renesansu, baroku, rokoka czy empiru z lokalnymi upodobaniami estetycznymi mieszkańców regionu Śląska Cieszyńskiego. Nie bez znaczenia dla jej rozwoju było usytuowanie dawnego księstwa cieszyńskiego na szlakach handlowych biegnących przez Bramę Morawską i Przełęcz Jabłonkowską. To nimi wędrowali kupcy i rękodzielnicy, którzy nieśli ze sobą z południa i zachodu Europy m.in. artystyczne wyroby złotnicze. Również jabłonkowscy tkacze rozwożący swoje płótno po Słowacji i Węgrzech, a także niektórzy chłopi z okolic Cieszyna docierający nad Adriatyk czy tutejsi sezonowi robotnicy poszukujący pracy na obszarze Węgier, zaopatrywali się w tamtejsze wyroby i przywozili je ze sobą do domu. Niewątpliwie srebrne zapinki, naszyjniki, łańcuszki, pasy, guzy, guziki stanowiły i stanowią nieodzowny element stroju cieszyńskiego (wałaskiego), jabłonkowskiego, a także góralskiego i laskiego. Dawne motywy zdobnicze kojarzone z ziemią cieszyńską są nadal wykorzystywane i stanowią inspirację dla osób projektujących oraz wyrabiających współczesną biżuterię.

Kolejne wykłady o tematyce muzealnej, prowadzone przez pracowników muzeum będą miały miejsce w ostatnią środę każdego miesiąca, z wyłączeniem lipca, sierpnia i grudnia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama