, niedziela 27 listopada 2022
XX Skarby z cieszyńskiej trówły
W piątek na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie zainaugurowano 20. edycję Skarbów z cieszyńskiej trówły, a więc święto lokalnej kultury. fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

XX Skarby z cieszyńskiej trówły

REDAKCJA
W piątek na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie zainaugurowano 20. edycję Skarbów z cieszyńskiej trówły, a więc święto lokalnej kultury organizowane wspólnie przez Ośrodek Czasu Wolnego SVČ Amos z Czeskiego Cieszyna oraz Zamek Cieszyn. Impreza potrwa przez cały weekend, a w jej programie znalazły się m.in. wystawy, koncerty, warsztaty oraz wiele innych atrakcji, w ramach których uczestnicy będą mieli możliwość odkryć i poznać bogactwo tradycji Śląska Cieszyńskiego.

Trówła, trógła, tróhla, truhla. Niezależnie od odmiany lokalnej gwary jest to pięknie zdobiona skrzynia wianna, w której gromadzono wyprawkę przyszłej panny młodej, a po ślubie przechowywano w niej także najcenniejsze przedmioty. Często niewiele można już powiedzieć o ich właścicielkach, jednak wygląd skrzyni oraz jej zawartość były dawniej oznaką statusu społecznego rodziny. Nie oszczędzano zatem przy jej wyborze, dbając o to, by trówły dla córek były możliwie największe i bogato malowane. Każda trówła jest zatem elementem kobiecej historii skrywającym w sobie również pamięć o minionych pokoleniach.

Skarby z Cieszyńskiej Trówły na stałe wpisały się w kalendarz regionalnych wydarzeń. Te interdyscyplinarne spotkania mają na celu prezentację osiągnięć artystów i rzemieślników związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. Do stałych punktów programu cyklu spotkań należy m.in. Cieszyński Jarmark Rzemiosła, konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess i mnóstwo wystaw.

- XX Skarby z cieszyńskiej trówły OTWARTE! Dziś otwarliśmy trówłę pełną skarbów. Otwarto "Przystanki rzemiosła"; pospacerowaliśmy z Jerzym Wałgą szlakiem cieszyńskich rzemieślników; uczestniczyliśmy w warsztatach design thinking, których główny temat brzmiał "Jak zachowywać rzemiosło na Śląsku Cieszyńskim?"; otwarliśmy wystawę "Cieszyńskich cechów rzemieślniczych oraz obejrzeliśmy spektakl Wesele po naszymu - podsumowali piątkowy dzień "z trówłą" organizatorzy.

Szczegółowy program XX Skarbów z cieszyńskiej trówły znajduje się tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama