, piątek 19 lipca 2024
XIX Skarby z cieszyńskiej trówły
Niezmiennie jak co roku, to czterodniowe święto lokalnej kultury, zgromadziło wielu mieszkańców Cieszyna, oraz liczne rzesze turystów.  fot: FJDDodaj do Facebook

XIX Skarby z cieszyńskiej trówły

Fryderyk Dral
XIX Skarby z cieszyńskiej trówły

W trakcie Skarbów z cieszyńskiej trówły, w ciągu czterech dni można było obejrzeć: wystawę rzemiosła na której zostały zaaranżowane współczesne warsztaty tkackie, ceramiczne, kaletnicze i introligatorskie. fot. FJD

Skarby z cieszyńskiej trówły, niezmiennie jak co roku było czterodniowym świętem lokalnej kultury, gromadząc wielu mieszkańców Cieszyna, oraz liczne rzesze turystów.

W trakcie Skarbów z cieszyńskiej trówły, w ciągu czterech dni można było obejrzeć: wystawę rzemiosła na której zostały zaaranżowane współczesne warsztaty tkackie, ceramiczne, kaletnicze i introligatorskie. W drugim dniu uczniowie szkół podstawowych mogli zapoznać się z procesem drukowania książek, począwszy od układania liter, aż do wykonywania ilustracji.

Trzeci dzień tego święta upłynął pod hasłem “Dnia otwartych pracowni”. Zaprezentowały się m.in. pracownia ceramiczna, konserwatorska, rusznikarska, jak również szkoła sztuki i myślenia. W tym dniu można było także zapoznać się z technologią warzenia piwa, którą zademonstrowali “Piwowarzy Tustela.”

W czwartym dniu, czyli w niedzielę na dziedzińcu Zamku Cieszyn odbyły się pokazy tradycyjnego rzemiosła, twórczości ludowej i kuchni regionalnej, a w godzinach popołudniowych rozstrzygnięty został konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess. Pięcioosobowe jury po bardzo wnikliwej ocenie organoleptycznej zdecydowało, iż I miejsce zdobyla Maria Cieńciała (nagroda główna malowana trówła), II miejsce - Urszula Owczarzy, a III miejsce - Erika Pindorova. Wyróżnienia w formie ozdobnych talerzy i książek otrzymały także: Magdalena Plecha i Martina Sikorova. Pozostałe uczestniczki konkursu obdarowane zostały drobnymi upominkami. Wszystkie w/w nagrody zostały wręczone uroczyście przez dyrektorkę Zamku Cieszyn Ewę Gołębiowską w trakcie występów kapeli “Torka”, oraz dziewczęcego zespołu regionalnego “Mała Brenna”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama