, niedziela 14 sierpnia 2022
X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 zostały zakończone
Klasyfikację generalną Igrzysk wygrała Litwa, która zdobyła 46 złotych medali, 40 srebrnych i 27 brązowych. fot: AKDodaj do Facebook

X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 zostały zakończone

Agnieszka Kaczmarczyk
X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 zostały zakończone

Nie brakowało podziękowań, łez szczęścia, wspólnego śpiewania. Pozostaną wspomnienia. Fot: AK

600 polskich zawodników, mieszkających w różnych regionach świata, rywalizowało w X jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych "Śląsk-Beskidy" 2012. 2 marca w wiślańskim amfiteatrze płomień olimpijski zgasł. Polonusi żegnają Beskidy.

Sportowe zmagania rozpoczęły się w poniedziałek, 27 lutego. Polonia z całego świata rywalizowała o medale w 10 dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, snowboardzie, carvingu, saneczkarstwie, biegach narciarskich, hokeju, biathlonie, wieloboju łyżwiarskim, short tracku i nordic walkingu.

Rodacy mieszkający poza granicami Polski, ponownie spotkali się, by walczyć w zimowych konkurencjach. Jednak, jak się okazuje, nie rywalizacja była dla nich najważniejsza. - To, co przeżyliśmy przez osiem dni, było wspaniałą przygodą. Nie ma drugiej takiej okazji, by spotkać się z Polonią ze świata, tak licznie, w jednym miejscu - mówi Beata Czaplińska z Wilna, zdobywczyni złota w biegu narciarskim, srebra w carvigu i slalomie gigancie. Nie zabrakło łez rozczarowania, szczęścia, wspólnych wieczorów i śpiewów.

- Ten tydzień minął tak szybko. To siódme igrzyska polonijne, w których uczestniczę. Przyjeżdżamy tu nie tylko, by poczuć adrenalinę podczas zmagań na stokach, tafli lodu. Polonia z Kanady przywozi podarunki dla potrzebujących - mówi Adam Ligenza z Toronto, który zdobył złoto w saneczkarstwie, brąz w short tracku i dodaje, że Beskidy będą mu przypominały o dobrej zabawie i miłych chwilach. W tym roku urządzono zbiórkę na Dom Dziecka w Bielsku Białej. Polonia z Kanady wręczyła dyrekcji 3000 dolarów kanadyjskich. Ponadto zebrano 2274 zł i 520 Euro.

Z przykrością Polskę opuszczają młodzi chłopcy, których przyjaźń nawiązała się podczas igrzysk. - Poznaliśmy się na pierwszym, wspólnym śniadaniu w hotelu i od tamtego czasu byliśmy nierozłączni. Startowaliśmy w zawodach w tej samej kategorii wiekowej - mówi Michał Góralski, dziewięciolatek z Kanady. - Będziemy do siebie pisać. Już mam adres Michała. Smutne, że musimy się pożegnać - dodaje Konrad Branwhite, dziesięciolatek z Belgii. Młodzi sportowcy walczyli ze sobą w carvingu i slalomie gigancie, ale, jak sami twierdzą, nie będą wspominać kto ile medali zdobył, ale wspólnie spędzone chwile.

Puchary zostały rozdane. Klasyfikację generalną Igrzysk wygrała Litwa (1068 pkt.), która zdobyła 46 złotych medali, 40 srebrnych i 27 brązowych. Drugie miejsce przypadło Czechom (617 pkt.), a trzecie Rosji (442 pkt.). - Zmienia się miejsce, ale nigdy nie atmosfera. Każdy puchar jest przepełniony pracą młodych i dorosłych sportowców, a z każdego pucharu wylewa się ogrom emocji - mówi przedstawiciel Polonii z Litwy, podczas odbioru pucharu w Wiśle. - Każdy z nas do domu powróci z iskierką w sercu, wspomnieniami - dodaje i zaznacza, że ta iskierka przetrwa do kolejnych igrzysk, kiedy znowu zapłonie olimpijski znicz. - Spotkanie sportowe, to jedna rzecz, ale ważne jest to, że Polacy z całego świata spotykają się. To pozostaje w sercu - stwierdza przedstawiciel z Zaolzia. Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oficjalnie zakończył X jubileuszowe Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne.- Wszyscy jesteście zwycięzcami - zaznaczył.

Organizatorami jubileuszowej edycji Igrzysk jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska/Bielsko Biała, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów "Śląsk-Beskidy" skupiające miasta: Bielsko Biała, Cieszyn, Szczyrk, Tychy i Wisła oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Komitet Organizacyjny Imprez Sportowych. Patronach honorowy nad imprezą objął Prezydent RP.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

iskierka w sercu...zamiast tradycyjnej pochodni...pięknie, tak...wszyscy są zwycięzcami, kiedy idea sportu dla zdrowia i rekreacji jest autentyczna,problemy zaczynają się, gdy sport przybiera profesjonalne formy /sztuczny doping, korupcja, co widać czy raczej...nie widać...w boksie zawodowym, mordobiciu w klatkach,etc, piłka nożna również wyzwala niepokojące procesy stadne a PZPN jest instytucja quasi-przestępczą, podobnie, jak FIFA..., tym bardzie takie igrzyska godne są poparcia i kontynuacji....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama