, niedziela 10 grudnia 2023
Wymiana to nie to samo, co wycieczka
Udział w wymianie wzięło udział setki młodzieży. Niektórzy już dorośli, wciąż mają kontakt ze swoimi poznanymi podczas wyjazdu przyjaciółmi.  fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Wymiana to nie to samo, co wycieczka

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Wymiana to nie to samo, co wycieczka

Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek podkreślił zasługi Rolanda Krischke. - Niech ta statuetka będzie skromnym podziękowaniem ze strony miasta za propagowanie Cieszyna i zasługi dla pojednania Polaków i Niemców. Fot. AK

Od 20 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie prowadzi współpracę i wymiany uczniowskie z Grimmelshausen Gymnasium w Gelnhausen w Hesji w Niemczech. Z okazji okrągłej rocznicy, 4 października w cieszyńskim ratuszu wręczona została specjalna nagroda dla Rolanda Krischke, który zapoczątkował wymiany.

W Polsce o wymianie szkolnej usłyszeliśmy dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Dla większości wyjazd był wtedy odległy, nieosiągalny. Kilka lat później rozpoczęła swą działalność Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży powołana przez obydwa rządy, by wspierać wymianę młodzieżową. Nagle niemożliwe stało się możliwe. Wizyty w szkołach niemieckich i rewizyty ich uczniów w Polsce zaczęły być popularne i ważne.

- 20 lat temu dyrektor szkoły w której pracowałem, poprosił mnie o przyjęcie grupy uczniów z Cieszyna. Okazało się, że dzięki temu pierwszy raz od drugiego roku życia ( wtedy wyjechaliśmy z rodzicami Niemiec) miałem kontakt z miejscem, w którym się urodziłem, a znajduje się 50 km od Cieszyna, niedaleko Ostrawy - mówił Krischke. - Jestem niesamowicie związany z ludźmi i co roku przyjeżdżam do Cieszyna, w którym czuję się jak w domu - przyznaje Krischke i dodaje, że przyjaźń połączyła dwie szkoły, uczniów, nauczycieli i jest z tego bardzo dumny.

Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek podkreślił zasługi Rolanda Krischke. - Niech ta statuetka będzie skromnym podziękowaniem ze strony miasta za propagowanie Cieszyna i zasługi dla pojednania Polaków i Niemców. Roland Krischke od 20 lat promuje Cieszyn poza granicami Polski organizując międzynarodowe wymiany młodzieży i umożliwia lepsze, wzajemne poznanie się - zaznaczył burmistrz. Po 10 latach organizowania wymian Krischke odszedł na emeryturę. Ale w pomoc w organizacji włącza się nadal. Każdego roku odwiedza Polskę razem z uczniami i obecnymi koordynatorami. Pokochał Cieszyn i nie wyobraża sobie, żeby raz w roku nie odwiedzić tego miasta.

O współpracę szkół zapytaliśmy nauczycieli I LO w Cieszynie: Ludwika Rosnera, który od początku jest koordynatorem wymiany polskich uczniów i Marzenę Kajsturę, germanistkę.

Międzyszkolna wymiana uczniów pozwala młodzieży nie tylko zobaczyć jak uczą się ich zagraniczni znajomi, ale także dowiedzieć się dużo o innym kraju. - Naszym głównym celem wymian, zwłaszcza po 1992 roku, kiedy to otwarto granice, było wzajemne poznanie się. Zwłaszcza po to, aby przełamać stereotypy, które wytworzyły się w ciągu wieków. Dawne czasy nie powinny mieć takiego wpływu na teraźniejszość - mówi Ludwik Rosner i zaznacza, że przełamanie niechęci, ksenofobii międzynarodowej, rozwijanie wzajemnej tolerancji i szacunku, jak również poznanie obyczajów szkolnych, tradycji oraz problemów polskiej i niemieckiej młodzieży, to priorytety spotkań. Innym celem jest pokazanie tradycji, zabytków i działalności naszych instytucji.

- Młodzież nie mieszka w hotelach, a w domach rodzinnych. Dzięki temu my jadąc do Niemiec, poznajemy ich zwyczaje, a oni będąc w Polsce nasze codzienne, rodzinne życie - przyznaje Marzena Kajstura i dodaje, że jest to możliwość poznania rówieśników z drugiego kraju, ich sposobu życia, myślenia, uczenia się, spędzania wolnego czasu. Dla wielu jest to również okazja do zastosowania w praktyce języka obcego.

- Wymiana to nie jest zwykła wycieczka. Wymiana szkolna to coś więcej. Jej podstawą jest spotkanie, czyli zderzenie kultur, języków, mentalności, obyczajów, jak również odmiennego sposobu postrzegania świata i ludzi. To okazja do zdobywania wiedzy nie tylko tej z książek - przyznaje Rosner i dodaje, że takie spotkania mają wpływ na późniejszą naukę, postrzeganie świata. Wiele osób zawiera znajomości na lata. - Przez te 20 lat były również przypadki wielkiej przyjaźni, która wpłynęła na późniejszy wybór studiów, miejsca zamieszkania, pracy - opowiada Rosner.

Aby jednak doszło do takich spotkań ważne jest ogromne zaangażowanie i poświęcenie nauczycieli. W tegoroczną wymianę uczniowską zaangażowali się m.in.: koordynatorzy: Norbert Bechtold - obecny kierownik wymiany z Niemiec, Ludwik Rosner - kierownik z Polski, Wolfgang Schmidt, Lars Burker, Marzena Kajstura, Ilona Zawora-Kowalska, Anna Broda. Wymianę wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama