, poniedziałek 11 grudnia 2023
Wydarzenia i kultura na weekend: XXI Zaduszki Istebniańskie poświęcone Jerzemu Kukuczce
XXI Zaduszki Istebniańskie poświęcone będą pamięci Jerzego Kukuczki, w 30. rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego himalaisty, drugiego zdobywcy Korony Himalajów, autor wielu pierwszych przejść w Tatrach, Alpach i Himalajach. fot: Stowarzyszenie "Na Groniach"Dodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: XXI Zaduszki Istebniańskie poświęcone Jerzemu Kukuczce

Jakie wydarzenia kulturalne czekają na mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w najbliższy weekend? Sprawdźcie nasze zestawienie i przekonajcie się, czy jest tam coś co może Was zaciekawić!

1 listopada

Ratujmy Zabytkowe Nagrobki Skoczowskie

Parafia Rzymskokatolicka pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła oraz parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy zapraszają do włączenia się w coroczną akcję, której koordynatorem jest Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie, a która obejmuje kwestę na rzecz zabytkowych nagrobków, znajdujących się na skoczowskich cmentarzach. Organizatorzy mają nadzieję, iż w efekcie tegorocznej zbiórki uda się uratować przed dalszą degradacją zabytkowy grobowiec rodziny Stonawskich na cmentarzu ewangelickim oraz skromny pomnik - kapliczkę na nowym cmentarzu katolickim. Kwesta odbywać się będzie 1 listopada od godz. 9:00 do 17:00 na cmentarzach obu wyznań na ul. Cieszyńskiej i Wiślickiej.

„Podróże Guliwera” w Czeskim Cieszynie

Scena Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierę! W piątek, 1 listopada o godz. 17:00 na deskach teatru w Czeskim Cieszynie wystawione zostaną "Podróże Guliwera". Znana historia podróżnika, kapitana Lemuala Guliwera w nowym, oryginalnym opracowaniu. Fantastyczne przygody i spotkania z przeróżnymi istotami z innych światów umożliwiają satyryczne spojrzenie na naszą codzienną rzeczywistość. Możemy cieszyć się na niesamowite przygody, które lekarz pokładowy przeżyje wśród maleńkich mieszkańców Liliputów, wśród olbrzymów w Brobdingnag, wśród mieszkańców latającej wyspy Laputy, a na koniec wśród mądrych koni Huaninimów. Bilety w cenie 80 koron do kupienia w kasie teatru oraz poprzez stronę internetową www.tdivadlo.cz

2 listopada

XXI Zaduszki Istebniańskie

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Hotelu Złoty groń w Istebnej odbędą się XXI Zaduszki Istebniańskie poświęcone pamięci Jerzego Kukuczki, w 30. rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego himalaisty, drugiego zdobywcy Korony Himalajów, autor wielu pierwszych przejść w Tatrach, Alpach i Himalajach. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Fundacja Wielki Człowiek, której przedstawiciele podczas spotkania będę promować publikację „Królowa” - wydawnictwo Fundacji Wielki Człowiek, drugie z serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Wielicki, który w 1986 roku, wraz z Jerzym Kukuczką jako pierwsi w historii zdobyli zimą Kanczendzongę (8586 m). W części artystycznej usłyszymy koncert w wykonaniu Zbigniewa Wałacha, Wojciecha Golca, Marcina Żupańskiego i Joachima Mencla, którzy zaprezentują się we współczesnych aranżacjach i utworach autorstwa Zbigniewa Wałacha. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Skoczowskie Zaduszki

W sobotę, 2 listopada w Teatrze Elektrycznym w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie odbędzie się pierwsza edycja Skoczowskich Zaduszek, czyli wieczór wspomnieniowy poświęcony dwóm zasłużonym dla Skoczowa postaciom: Pawłowi Szarcowi i Antoniemu Poćwierzowi. Okazją do przypomnienia dokonań tych zasłużonych osób jest 30. rocznica śmierci twórcy pierwszego Domu Kultury w Skoczowie i wieloletniego dyrygenta miejscowego chóru katolickiego Antoniego Poćwierza oraz 5 lat po śmierci nauczyciela i regionalisty Pawła Szarca. Na spotkanie przybędą znajomi, współpracownicy, a także m.in. członkowie rodzin wymienionych wyżej działaczy kultury i społeczników, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami o zasłużonych dla Skoczowa i regionu działacze. Wieczór zostanie wzbogacony okolicznościowym występem artystycznym, będącym połączeniem muzyki poetyckiej oraz recytacji z udziałem znanych artystów i ludzi kultury. Na scenie zobaczymy Joannę Kściuczyk-Jędrusik, Bogdana Mizerskiego oraz prof. Tadeusza Sławka, który sięgnie po twórczość Robinsona Jeffersa, amerykańskiego poety, tłumaczonego m.in. przez Czesława Miłosza. Początek Skoczowskich Zaduszek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

3 listopada

Bal Wszystkich Świętych na lodzie

W niedzielę, 3 listopada na Cieszyńskiej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków odbędzie się kolejna edycja Holly Wins czyli Bal Wszystkich Świętych na lodzie. Tego dnia, w godzinach od 14:30 do 16:30 na cieszyńskim lodowisku przewidziano wiele atrakcji, wśród nich: gry i zabawy, konkursy dla rodzin, konkurencje sportowe ze słodkimi nagrodami, malowanie twarzy i wiele innych. Organizatorami imprezy są: Duszpasterstwo Młodzieży Cieszyn oraz Miasto Cieszyn.

Charytatywny koncert fortepianowy Adama Makowicza

Kolejne wydarzenie w ramach XX Ustrońskiej Jesieni Muzycznej! W najbliższą niedzielę, 3 listopada o godz. 18:00 odbędzie się charytatywny koncert fortepianowy światowej słaby pianisty i jazzmana Adama Makowicza. Koncert odbędzie się w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka". Bilety w cenie: 40 zł. Adam Makowicz to sławny pianista jazzowy a jednocześnie krajan, człowiek o wielkim talencie i jeszcze większym sercu. Obywatel świata kochający swoją małą ojczyznę, wracający do miejsca na ziemi które zna i pamięta z dzieciństwa .Od 21 lat daje przepiękne charytatywne koncerty fortepianowe z których dochód przeznacza dla dzieci specjalnej troski Ośrodka Edukacyjno- Rehabilitacyjno0Wychowawczego w Ustroniu Nierodzimiu.

„Podróże Guliwera” w Skoczowie

W niedzielę, 3 listopada o godz. 15:00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym, scena Lalek „Bajka” Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie wystawi spektakl „Podróże Guliwera”, w reżyserii Jiřího Hajdyla. Znana historia podróżnika, kapitana Lemuala Guliwera w nowym, oryginalnym opracowaniu. Fantastyczne przygody i spotkania z przeróżnymi istotami z innych światów umożliwiają satyryczne spojrzenie na naszą codzienną rzeczywistość. Możemy cieszyć się na niesamowite przygody, które lekarz pokładowy przeżyje wśród maleńkich mieszkańców Liliputów, wśród olbrzymów w Brobdingnag, wśród mieszkańców latającej wyspy Laputy, a na koniec wśród mądrych koni Huaninimów. Bilety w cenie: 18 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny) do nabycia on-line na stronie www.teatrelektryczny.pl oraz na godzinę przez spektaklem.

200 lat cmenatarza "Na Groniczku"

Parafia ewangelicko-augsburska Ap. Piotra i Pawła w Wiśle zaprasza na uroczystości związane z jubileuszem 200-lat cmentarza ewangelickiego "Na Groniczku", które odbędą się w niedzielę, 3 listopada. O godz. 15:00 przewidziane jest nabożeństwo dziękczynne w kaplicy cmentarnej, podczas którego kazanie wygłosi Biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago. O godz. 16:45 odbędzie się prezentacje publikacja o historii cmentarza "Na Groniczku" w sali Domy Zborowego im. bpa Andrzeja Wantuły. Wstęp wolny

Targ Staroci w Cieszynie

Cieszyński Klub Hobbystów oraz Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - COK zapraszają na Targ Staroci, który odbędą się w niedzielę, 3 listopada w godzinach od 8:00 do 14:00 w Domu Narodowym. Wstęp wolny.

W weekend idź do kina!

Kino Piast w Cieszynie

31 października UPIORNE OPOWIEŚCI PO ZMROKU, godz. 20:45, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Wizjonerskie dzieło wyobraźni laureata Oscara Guillermo del Toro – twórcy przełomowych obrazów: „Kształt wody” i „Labirynt Fauna”. Za kamerą wyprodukowanych i napisanych przez niego „Upiornych opowieści po zmroku” stanął André Øvredal, reżyser mrożących krew w żyłach horrorów „Autopsja Jane Doe” i „Łowca trolli”. „Upiorne opowieści po zmroku” to ekranizacja kultowych opowiadań grozy, łącząca klimat „Stranger Things”, przewrotność dzieł Stephena Kingai motywy rodem z najkrwawszych miejskich legend. Idealny film dla widzów o mocnych nerwach!Niektórzy ludzie wierzą, że jeśli powtarzamy pewne historie odpowiednio często, to stają się one prawdziwe... Przez dekady upiorna posiadłość rodziny Bellows rzucała ponury cień na okolicę. To właśnie tam, w domu położonym na obrzeżach miasta Mill Valley, młoda dziewczyna – Sarah opisała swoje pełne strasznych sekretów życie w tajemniczej księdze. Wkrótce opowieści z niej staną się przerażająco realne dla grupy przyjaciół, którzy po latach trafią do opuszczonego domu Sarah.Ignorując ostrzeżenia uwolnią oni złowrogą moc księgi i przebudzą do życia istoty z najgorszych koszmarów.

2-3 listopada RODZINA ADDAMSÓW, godz. 14:00, 16:00, dubbing, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Tym razem sympatyczna - choć o bardzo szczególnych upodobaniach – rodzinka, po przeprowadzce do New Jersey, musi stawić czoło wyzwaniom XXI wieku, a także wścibskiej, sprytnej i chciwej prezenterce telewizyjnej Margaux Needler. W dodatku Addamsowie szykują się do wielkiej rodzinnej uroczystości... „Rodzina Addamsów” to idealny film na Halloween! Addamsowie mają bez wątpienia makabryczne upodobania, ale mimo wszystko pełni są specyficznego uroku. Gościnni i hojni, mogą jednak być trudni do zaakceptowania przez tych, którzy trafią do ich widmowej rezydencji, wyglądającej na siedzibę krwiożerczych potworów.

2-3 listopada BOŻE CIAŁO, godz. 18:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych – Nagród Publiczności,Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. 2 Najnowsze dzieło Jana Komasy („Miasto 44”, „Sala samobójców”) to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza.W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat– laureat Kryształowej Gwiazdy Elle – Bartosz Bielenia. 20-letni Daniel w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy,żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Jednak zamiast tam, swoje kroki kieruje do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy pod nieobecność duchownego nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach Lidii, surowej kościelnej. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej..

2-3 listopada PARASITE , godz. 20:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy oraz dziewczyna bez perspektyw stworzą perfekcyjny plan działania, który pozwoli im (w krótkim czasie) zająć miejsce wśród bogaczy tego świata. W rzeczywistości, w której liczy się tylko sukces, bohaterowie filmu przechytrzą system i zawalczą o siebie, nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co już absolutnie zabronione.

Teatr Elektryczny w Skoczowie

31 października POLAROID, godz. 20:45, bilety: 14 zł

Nastolatka Bird Fitcher kupuje w antykwariacie tajemniczy aparat. Polaroid czasy świetności ma już za sobą, ale jest wciąż sprawny. Grupa przyjaciół uznaje go za doskonały gadżet na zbliżającą się imprezę, ale niedługo potem osoby uwiecznione na zdjęciach zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy bohaterom uda się oszukać przeznaczenie i powstrzymać wydarzenia prowadzące do tragicznego końca?

3 listopada BYŁ SOBIE PIES 2, godz. 17:30, dubbing, bilety: 14 zł

Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, choć czasem trzeba ochronić ją własnym ciałem przed rozbrykanym koniem. Z biegiem czasu CJ dorasta i wyzwania dla Baileya też stają się coraz większe, tym bardziej, że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.

3 listopada AD ASTRA, godz. 19:30, bilety: 14 zł

Astronauta Roy McBride (Brad Pitt) wyrusza na wyprawę poza granice Układu Słonecznego, aby odnaleźć swego zaginionego ojca i odkryć tajemnicę, która zagraża przetrwaniu naszej planety. W czasie swej podróży odkryje sekrety, które postawią pod znakiem zapytania sens ludzkiej egzystencji i nasze miejsce we wszechświecie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama