, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wydarzenia i kultura na weekend: Watch Docs - Prawa człowieka w filmie
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie zaprasza na 17. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs - Prawa człowieka w filmie".  fot: watchdocs.plDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Watch Docs - Prawa człowieka w filmie

MM
W najbliższy weekend w Cieszynie odbędzie się 17. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs - Prawa człowieka w filmie", w ramach którego zaplanowano pokazy niezwykle ciekawych i ważnych filmów dotykających tematyki praw człowieka. Poza tym w programie wydarzeń na weekend znalazły się spektakle dla dzieci, a także nowości filmowe w kinie Piast w Cieszynie oraz Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. W Chybiu natomiast odbędzie się koncert zespołu Rastafajrant, który z każdym rokiem zyskuje na popularności i to nie tylko w Cieszynie!

10 PAŹDZIERNIKA

Wystawy w ramach #OA!trwA!

W minioną niedzielę zakończyła się 3. edycja Otwartych Pracowni, w ramach których artyści i rzemieślnicy udostępnili zwiedzającym swoje pracownie. Imprezie towarzyszyły także warsztaty oraz wernisaże wystaw. Dwie wystawy otwarte podczas tegorocznych Otwartych Pracowni można podziwiać do soboty, 12 października. Mowa o wystawie grupy artystycznej Osmička z Czeskiego Cieszyna, która swoje prace zaprezentowała w Galerii 13 w Cieszynie, a także wystawie prezentującej fotografie Ludka Ondruški, którą do końca tygodnia można podziwiać w kawiarni Tramwaj Cafe w Cieszynie. Do 14 października można także zapoznać się z "Magazynem osobliwości Marioli i Grzegorza Ptak", która znajduje się w Galerie PŮDA w Czeskim Cieszynie.

11 PAŹDZIERNIKA

W Książnicy Cieszyńskiej rusza Akademia Filozoficzna

Książnica Cieszyńska zaprasza do wzięcia udziału w cyklu warsztatów edukacyjnych z zakresu dziejów filozofii prowadzonych przez dr. Artura Lewandowskiego. Wykład inaugurujący działalność Akademii Filozoficznej odbędzie się w najbliższy piątek i poświęcony będzie dziejom filozofii przed Platonem. Po zakończeniu wykładu każdemu ze słuchaczy zostanie wręczony imienny indeks, w którym odnotowywana będzie obecność na spotkaniach, zaś każdy, kto weźmie udział w co najmniej sześciu warsztatach, otrzyma wraz z ich ukończeniem Certyfikat Cieszyńskiego Miłośnika Mądrości. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

17. Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs" - piątek

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie zaprasza na 17. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs - Prawa człowieka w filmie". Wszystkie projekcje odbędą się w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, przy ul. Przykopa 20. Wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PROJEKCJI:

11 października Centralny dworzec autobusowy, godz. 16:00

Tytułowy dworzec znajduje się w południowym Tel Awiwie. Największy na świecie brutalistyczny betonowy potwór, budowany przez niemal trzydzieści lat, po ukończeniu okazał się kompletnie niefunkcjonalny. Ale kilometry bezużytecznych korytarzy, w których momentalnie traci się poczucie czasu i przestrzeni, kryją w sobie wiele zadziwiających tajemnic.

11 października Czeski Allah, godz. 17:40

W swoim filmie Zuzanna Piussi przygląda się obu stronom debaty o uchodźcach, bo choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu.

11 października Granice pracy, godz. 19:45

Dziennikarka Saąa Uhlová postanowiła zbadać warunki panujące w najgorzej płatnych miejscach pracy. Pralnia, ubojnia drobiu, fabryka żyletek, supermarket i sortownia śmieci – tu pracuje się najczęściej siedem dni w tygodniu, niekiedy także po godzinach, bez przerw na posiłek. Uhlová w każdym z tych miejsc spędziła około miesiąca, filmując swoją pracę i całe otoczenie ukrytą kamerą.

Przedstawienie teatralne W piekarni mistrza Bartłomieja" w Brennej

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" zaprasza na przedstawienie teatralne zatytułowane "W piekarni mistrza Bartłomieja". Spektakl opowiada historię znanego w całym mieście Bartłomieja, który najbardziej znany jest z tego, że w jego piekarni wypieka się najsmaczniejsze chleby, bułki, rogale oraz ciastka. Pewnego dnia w piekarni zjawia się nowy czeladnik – Janko. Wkrótce Janka i córkę piekarza łączy szczere uczucie i prawdziwa przyjaźń, jednak Mistrz Bartłomiej sprzeciwia się ich związkowi. Oboje są z tego powodu bardzo smutni. Janko musi udowodnić, że jest wart Rózi... Przedstawienie uczy, że warto rozwijać swoje zdolności, a nie wolno oceniać ludzi powierzchownie. Najważniejsza w życiu jest prawdziwa przyjaźń i miłość, a sumienne wykonywanie obowiązków popłaca. Początek spektaklu o godz. 16:30. Wstęp wolny.

Ziemia ognista - na końcu świata

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Koło nr 2 w Skoczowie oraz Miejskie Centrum Kultury "Integrator" zapraszają na prelekcję Bogusława Kołodziejczyka zatytułowaną "Ziemia ognista - na końcu świata", która odbędzie się w skoczowskim Teatrze Elektrycznym, w najbliższy piątek, 11 października o godz. 17:00. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie kina, na godzinę przed każ∂ym seasnsem, a także bezpośrednio przed wydarzeniem.

WyGRYwamy - turniej gier planszowych dla dzieci

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza najmłodszych czytelników na turniej gier planszowych, który odbędzie się w najbliższy piątek, 11 października w godz. od 15:00 do 16:00.

Wycieczka po Wiśle ze zwiedzaniem Rezydencji Prezydenta RP

PTTK oddział Wisła zaprasza na wycieczkę po Wiśle połączoną ze zwiedzaniem Rezydencji Prezydenta RP.

12 PAŹDZIERNIKA

Koncert zespołu "Rastafajrant" w Chybiu

W sobotę, 12 października o godz. 18:00 w Klubie "Pod Amfiteatrem" w Chybiu odbędzie się koncert zespołu "Rastafajrant". Zespół został założony w 2015 roku w Cieszynie. Grupa ma na swoim koncie ponad 150 koncertów klubowych i plenerowych w Polsce oraz w Czechach. W czerwcu 2017 roku zespół wygrał ogólnopolski plebiscyt organizowany przez „Reggaenwalde Festiwal” oraz zagrał na imprezie towarzyszącej otwarciu Mistrzostw Europy UEFA EURO U-21. W marcu 2018 Rastafajrant wystąpił na zaproszenie Farben Lehre jako jeden z gości legendarnej trasy „Punky Reggae Live” koncertując wspólnie z Farben Lehre, Gutkiem (Indios Bravos), The Analogs i Big Cyc. Jesienią zespół wyruszył w kolejną trasę koncertową „Na Zdrowie!”, której jednym z Przystanków będzie właśnie Chybie. Bilety w cenie: 20 zł i 15 zł do nabycia przed koncertem.

Koncert plenerowy - Moc tradycji

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej oraz Biblioteka Publiczna w Istebnej zapraszają na koncert plenerowy "Moc tradycji", w ramach którego przed publicznością zgromadzoną w Amfiteatrze "Pod Skocznią" odbędą się występy folklorystyczne zespołów z Polski i Czech, a także degustacja kuchni regionalnej. Początek imprezy o godz. 16:00. Od godz. 18:00 zabawa taneczna z DJ'em.

17. Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs" - sobota

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie zaprasza na 17. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs - Prawa człowieka w filmie". Wszystkie projekcje odbędą się w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, przy ul. Przykopa 20. Wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PROJEKCJI:

12 października Punkt krytyczny. Energia OdNowa, godz. 16:00

Pierwszy polski pełnometrażowy dokument poświęcony zmianom klimatu porusza kwestie istotne dla świata z naszej lokalnej perspektywy. O problemach, jakie powstrzymują rozwój odnawialnych źródeł energii i rozwiązaniach, które mogą powstrzymać katastrofę, mówią w filmie Łukasza Bluszcza eksperci i aktywiści z Polski i Niemiec.

12 października Młodzi idą dalej, godz. 18:00

Kiedy w wieku 15 lat Slater Jewell-Kemker rozpoczynała realizację tego dokumentu, z pewnością nie spodziewała się, że pracę nad nim skończy dopiero 10 lat później. Przez cały ten okres z kamerą w ręku i ogromną determinacją podróżowała po świecie, śledząc przebieg kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz dokumentując życie młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale równie często przerażająca codzienność rodzinnych miast i wsi.

12 października Atomowi żołnierze godz. 19:40

Po pół wielu wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.

Pchli Targ nad Młyńszczokiem

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach zaprasza wszystkich pasjonatów rzeczy i skarbów z drugiej ręki na Pchli Targ nad Młyńszczokiem, który odbędzie się w sobotę, 12 października w godzinach od 9:00 do 13:00.

Spektakl dla dzieci z cyklu "Teatralna przygoda z Teatrem Żelaznym"

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na spektakl dla dzieci pt. "Złota rybka", z cyklu "Teatralna przygoda z Teatrem Żelaznym". Aktorzy Teatru Żelaznego zaprezentują się na deskach sali widowiskowej strumieńskiego emgok-u, w najbliższą sobotę, 12 października, o godz. 16:00. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie emgok-u.

"Tajemniczy ogród" - spektakl dla dzieci w Skoczowie

Biblioteka Publiczna w Skoczowie od września realizuje projekt „Skoczowska Teatroteka”, którego celem jest przeprowadzenie działań kulturalnych skupionych wokół teatru, literatury i kultury, adresowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W ramach projektu w Skoczowie odbywają się spektakle teatralne Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, a także przedstawienia dla dzieci w wykonaniu Teatru Bajkowe Skarbki Śląska oraz Studia Teatralnego Krak-Art., a także pokaz parateatralny „Latarnia Magiczna” Teatru Księżyc. W najbliższą sobotę, 12 października o godz. 15:00 w ramach "Skoczowskiej Teatroteki", zaprezentowany zostanie spektakl "Tajemniczy ogród". Szczegółowe informacje oraz wejściówki można uzyskać w centrali Biblioteki Publicznej w Skoczowie przy ul. Mickiewicza 9.

Zwiedzanie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

W najbliższą sobotę, 12 października w godz. 12:00-14:00 zapraszamy na zwiedzanie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Pięciokondygnacyjny budynek teatru został zaprojektowany przez architektów z Wiednia - Ferdynanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy w swoim dorobku mieli 48 teatrów, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Toruniu i Łańcucie. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o historii tego imponującego budynku, zobaczyć kulisy, obejrzeć, jak wygląda scena z perspektywy aktora, a także odwiedzić inne pomieszczenia teatru. Jak dawni, austriaccy budowniczy poradzili sobie z dopływem powietrza na salę, w czasach, gdy nie było jeszcze klimatyzacji? Czy scena, która się tam znajduje, jest obrotowa? Do czego służy żelazna kurtyna? To wszystko i jeszcze więcej będą mogli Państwo dowiedzieć się podczas zwiedzania budynku teatru z przewodnikiem. Wstęp wolny!

Witaj w świecie lodu!

W sobotę, 12 października na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie, odbędzie się rodzinna impreza z okazji rozpoczęcia sezonu na lodowisku pn. "Witaj w świecie lodu!". Początek o godz. 15:00. W programie mnóstwo atrakcji, a wśród nich darmowe ślizgawki, animacje na łyżwach, a także nagrody dla najlepiej przebranych uczestników.

13 PAŹDZIERNIKA

Bóg mordu - komedia Yasminy Rezy

W niedzielę, 13 października na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zaprezentowana zostanie komedia Yasminy Rezy, w której występują Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek, Katarzyna Misiewicz oraz Piotr Ligienza. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Spektakl komediowy pt. "Bóg mordu", wystawiony zostanie w niedzielę, 13 października o godz. 16:00 i 19:00. Bilety w cenue: 50 zł, 70 zł, 90 zł do nabycia w kasie Teatru im. Adama Mickiewicza.

17. Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs" - niedziela

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie zaprasza na 17. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs - Prawa człowieka w filmie". Wszystkie projekcje odbędą się w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, przy ul. Przykopa 20. Wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PROJEKCJI:

13 października Mój tata jest bratem mamy, godz. 15:00

Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Doceniony za innowacyjność na festiwalu Visions du Réel film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia.

13 października Czarna owca, godz. 16:40

Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.

13 października Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow, godz. 18:00

Film Kurowa to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu Po filmie: Wybrane opowiadania Olega Sencowa w interpretacji Bogusława Słupczyńskiego

"Teatralne popołudnie dla dzieci i rodziców" w Skoczowie

W niedzielę, 13 października o godz. 15:00 odbędzie się kolejne spotkanie z serii "Teatralne popołudnie dla dzieci i rodziców", zatytułowane "Łabędzie z krainy Erin". Spektakl na podstawie baśni irlandzkiej "Dzieci króla Lira" w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej z Teatru Těšínské Divadlo z Czeskiego Cieszyna wystawiony zostanie na deskach skoczowskiego Teatru Elektrycznego. Bilety w cenie: 18 zł i 20 zł do nabycia przed spektaklem.

Piosenka jest dobra na wszystko

Wiślańska Villa Rubinstein zaprasza na największe przeboje polskiej piosenki rozrywkowej, piosenki znane i lubiane: dawne przeboje i aktualne hity w wykonaniu Magdaleny Różowicz. Początek koncertu o godz. 19:00.

W weekend do kina!

Kino Piast w Cieszynie

11-15 października JOKER, godz. 20:15, napisy, bilety: 18 zł (normalny); 14 zł (ulgowy)

Joaquin Phoenix wciela się w tytułową rolę w produkcji „Joker”. Na ekranie partneruje mu Robert De Niro. Obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru. To oryginalna historia poświęcona wyłącznie temu bohaterowi, która nie została nigdy wcześniej zaprezentowana na dużym ekranie.

11-17 października BYŁ SOBIE PIES 2, godz. 16:00, dubbing, godz. 14:00, 16:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Marcin Dorociński użycza głosu najbardziej kochanemu i wyszczekanemu psu w historii kina! Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Czasem jednak trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Póki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, choć czasem trzeba ochronić ją przed rozbrykanym koniem, ale z biegiem czasu CJ dorasta i wyzwania dla Baileya też stają się coraz większe i trudniejsze. Na szczęście Bailey wiele już przeżył i sporo się o ludziach nauczył. To ważne, bo tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i pogodzić skłóconą rodzinę.

11-17 października MAGICZNY DYWAN, godz. 14:30, bilety: 16 zł (normalny), 13 zł (ulgowy).

Mieszkający w niewielkiej wiosce Hodżia marzy, by w końcu zobaczyć wielki świat. Gdy stary ElFaza powierza mu magiczny, latający dywan i prosi o odnalezienie swego zaginionego wnuka, Hodżia wraz ze swą przyjaciółką Rają wyruszają w daleką podróż...

11-15 października AD ASTRA, godz. 18:00, napisy, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Astronauta Roy McBride (Brad Pitt) wyrusza na wyprawę poza granice Układu Słonecznego, aby odnaleźć swego zaginionego ojca i odkryć tajemnicę, która zagraża przetrwaniu naszej planety. W czasie swej podróży odkryje sekrety, które postawią pod znakiem zapytania sens ludzkiej egzystencji i nasze miejsce we wszechświecie... „Ad Astra” to produkcja tęsknie wyczekiwana przede wszystkim przez miłośników klasycznej fantastyki naukowej opowiadającej o eksploracji kosmosu. Reżyser produkcji, James Gray,porównywał historię opowiedzianą w swoim filmie do słynnego opowiadania „Jądro ciemności”Josepha Conrada. Mówił też, że jego zamiarem było stworzenie najbardziej realistycznego obrazu podróży kosmicznych w historii kina. Ambitne słowa! Czy zamiar się udał? Wnioskując z treści recenzji, jakie ukazały się po pierwszym pokazie filmu na MFF w Wenecji, w dużej mierze tak!

Teatr Elektryczny w Skoczowie

10 października LEGIONY, godz. 19:00, bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)
11-12 października LEGIONY, godz. 20:00, bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)
13 października LEGIONY, godz. 19:00, bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama