, sobota 13 lipca 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: Trwa 46. Cieszyński Festiwal Jazzowy
W ramach 46. Cieszyńskiego Festiwalu Jazzowego w Czeskim Cieszynie wystąpi duet wokalno-wiolonczelowy Tara Fuki, który tworzą Andrea Konstankiewicz i Dorota Barová. fot: FB/Tara FukiDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Trwa 46. Cieszyński Festiwal Jazzowy

Potrzebujecie inspiracji jak ciekawie spędzić najbliższy weekend? Mamy dla Was sporo ciekawych propozycji, które obejmują zarówno koncerty, spotkania autorskie i spektakle teatralne, jak również aktualny repertuar kin w Cieszynie i Skoczowie!

22 LISTOPADA

Istebna - Pamiętamy! 30. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej zapraszają na wydarzenie upamiętniające 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki. W programie uroczyste odsłonięcie pomnika Jerzego Kukuczki w Istebnej (godz. 12:00 - park w centrum Istebnej), a także szereg wydarzeń odbywających się w sali budynku byłego gimnazjum w Istebnej, w tym m.in. wykład Cecylii Kukuczki, inscenizacja teatralna pt. "Człowiek wieczystej drogi" oraz koncert kapeli "Wałasi" Zbigniewa Wałacha. Wydarzenia w sali sportowej rozpoczną się o godz. 13:00. Wstęp wolny.

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie trwa 46. Cieszyński Festiwal Jazzowy

Od 18 listopada w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie trwa 46. Cieszyński Festiwal Jazzowy, organizowany wspólnie przez Ośrodek Kultury KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie oraz Cieszyński Ośrodek Kultury COK Dom Narodowy. Kolejny koncert w ramach festiwalu odbędzie się w najbliższy piątek, 22 listopada o godz. 18:00 w COK Dom Narodowy. Przed publicznością zaprezentują się zespoły TOKKA oraz Jazz Dinos. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa okładek płyt winylowych. Z kolei w sobotę, 23 listopada organizatorzy zapraszają do Jazzklubu zlokalizowanego w piwnicy Ośrodka Kultury KaSS Strzelnica, gdzie o godz. 18:00 wystąpią: Silesian Dixie Band, Formance Jazz Q oraz Zbysek Katela, a także zespół Tara Fuki oraz Charlie & The Chocolates. Koncertom w Czeskim Cieszynie towarzyszyć będzie wystawa fotografii Marka Džupina. Bilety na koncerty w cenie: 20 zł (na koncerty piątkowe) oraz 350 Kč lub 60 zł (na koncerty sobotnie), do nabycia przed kasie obu ośrodków kultury.

Zioła kontra smog - Jak się wspomagać i chronić?

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" z Brennej zaprasza na ostatnie w tym sezonie spotkanie z zielarką w Przytulii. - Poruszymy jakże ważny temat smogu - zastanowimy się, czy przy pomocy ziół, jesteśmy w stanie uchronić się przed dewastacją jaką czyni w naszych organizmach. Zapraszamy do udziału w wykładzie - informują organizatorzy. Spotkanie odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 18:00. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc tel: 33 400 00 21. Bilety w cenie 10 zł. do nabycia w Beskidzkim Domu Zielin Przytulia.

50 lat AKF Klaps - "Młodzi w Klapsie"

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Amatorskiego Klubu Filmowego Klaps. W najbliższy piątek, 22 listopada o godz. 19:00 organizatorzy obchodów przygotowali pokaz filmów fabularnych i dokumentalnych. W repertuarze pokazu znalazły się filmy: "Dworzec, park, rynek, dworzec" w reżyserii Michała Mrzyka, "Dzień jak co dzień 2019" w reżyserii Krzysztofa Stokłosy oraz Kamila Holeksy oraz film "Pociąg do kolei" zrealizowany przez Pawła Maciałowicza. Pokazy filmów odbędą się w salce AKF "Klaps" przy ul. Cieszyńskiej w Chybiu. Wstęp wolny.

"Weekend offline - wyłącz się z sieci, włącz się do życia!"

- Wyłącz się z sieci, włącz się do życia! Gwarantujemy, że pozostając w dniach 22-24 listopada poza zasięgiem telefonu, nie będziesz miał czasu na nudę. My zadbamy o atrakcje, Ty nastaw się na aktywnie i twórczo spędzony czas, serwując sobie wolne od przychodzących mailowych, smsowych i instagramowych powiadomień. Jesteśmy pewni, że krótka przerwa od czasu do czasu w dostępie do cudów techniki nikomu nie zaszkodzi, a może uświadomić niejednemu z nas, jak wiele chwil w życiu umyka nam przez palce, zajęte przeglądaniem Facebooka - przekonują organizatorzy cieszyńskiej akcji "Weekend offline - wyłącz się z sieci, włącz się do życia!", która potrwa od piątku do niedzieli i obejmie swym zasięgiem takie instytucje i miejsca jak: Wzgórze Zamkowe, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Bibliotekę Miejską, Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji, Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, Otwarty Klub Browaru Zamkowego, Szkole Schronisko Młodzieżowe, Zamek Cieszyn, Pracownię Galimatias, Książnicę Cieszyńską, Cieszyński Ośrodek Kultury COK "Dom Narodowy". Szczegółowy program akcji dostępny jest tutaj.

XIX Ogólnopolski Konkurs Sztuki Nieprofesionalnej im. Emilii Michalskiej

W piątek, 22 listopada o godz. 17:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w ramach XIX Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej. Tego samego dnia o godz. 8:00 otwarta zostanie wystawa prac pokonkursowych, którą zwiedzać będzie można do 30 grudnia.

XX Ustrońska Jesień Muzyczna - "Jej portret"

Kolejne wydarzenie w ramach XX Ustrońskiej Jesieni Muzycznej! W piątek, 22 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu odbędzie się koncert zatytułowany "Jej porter", czyli muzyczne wizerunki polskich i światowych artystek takich jak Hanka Ordonówna, Tala Mankiewiczówna, Kalina Jędrusik, Hanna Banaszak, Irena Santor, Danuta Rinn oraz Alicja Majewska. Bilety w cenie: 25 zł.

Puchar Świata w skokach narciarskich

Po raz trzeci w historii gospodarzem pierwszych zimą zawodów będzie Wisła. Konkursy na Skoczni im. Adama Małysza odbędą się w dniach od 22 do 24 listopada. W piątek, 22 listopada odbędą się kwalifikacje, które rozpoczną się o godzinie 18:00. Dzień później najlepsi na świecie skoczkowie narciarscy walczyć będą w konkursie drużynowym, którego start zaplanowano na godzinę 16:00. Natomiast w niedzielę tuż przed południem, o godzinie 11:30, rozegrane zostaną zawody indywidualne. Popisy najlepszych skoczków narciarskich będzie można śledzić na telebimie umieszczonym w wiślańskim amfiteatrze, gdzie funkcjonować będzie strefa kibica. W strefie tej oprócz możliwości śledzenia przebiegu konkursu, zaplanowano szereg atrakcji w tym koncerty, jarmarki oraz konkursy. Szczegółowy program zawodów oraz towarzyszących im atrakcji można znaleźć tutaj.

Akademia Niepodległości w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek, 22 listopada w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się X sesja wykładowa Akademii Niepodległości, organizowana w Cieszynie przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Książnicą Cieszyńską. Tym razem studenci Akademii wysłuchać będą mogli wykładów prof. zw. dr hab. Grzegorza Łukomskiego oraz prof. zw. dr. hab. Michała Klimeckiego. Uczestnikom piątkowego spotkania zaprezentowane zostaną dwa wykłady. Dotyczyć one będą wyprawy wileńskiej z perspektywy geopolitycznej Józefa Piłsudskiego oraz sojuszników Rzeczypospolitej w wojnie 1919-1920 z bolszewicką Rosją. Zgodnie z zasadami przyjętymi na pierwszym tegorocznym spotkaniu z cyklu Akademia Niepodległości, jego uczestnicy otrzymać będą mogli potwierdzenie udziału w indeksach akademickich. Ci zaś spośród gości, którzy nie mieli możliwości wzięcia udziału w sesji inaugurującej działalność Akademii, będą się mogli zaopatrzyć zarówno w same indeksy, jak i inne związane z Akademią gadżety. X sesja wykładowa Akademii Niepodległości odbędzie się w najbliższy piątek, 22 listopada o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Noc Parafii w Ustroniu

Parafia ewangelicko-augsburska Ap. Jakuba Starszego w Ustroniu zaprasza na Noc Parafii, która odbędzie się w piątek, 22 listopada, początek o godz. 19:30. W programie m.in. występ chórku dziecięcego JOY, występ zespołu Soli Deo Gloria oraz projekcja filmu "Przypływ wiary". Wstęp na ustrońską Noc Parafii jest bezpłatny.

Spotkanie z Lidią Czyż oraz Idą Hrdličkovą

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza na spotkanie z pisarką Lidią Czyż i bohaterką jej książki "Pozostała tylko nadzieja", Idą Hrdličková. - Wszyscy, którzy znają już poruszającą opowieść o jej trudnym życiu, będą mieli okazję przekonać się, jak radzi sobie dzisiaj. Ci, którzy książki jeszcze nie czytali, wysłuchają niezwykłej historii, w którą aż trudno uwierzyć. Jeszcze przed spotkaniem książkę "Pozostała tylko nadzieja" można oczywiście wypożyczyć w naszej bibliotece - zachęcają organizatorzy spotkania, które odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 17:00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Wstęp wolny.

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim, które odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 17:00 w czytelni ustrońskiej biblioteki. Marek Krajewski to polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Wstęp wolny.

23 LISTOPADA

Irena Santor z zespołem

W sobotę, 23 listopada o godz. 17:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie wystąpi Irena Santor wraz z zespołem, w ramach trasy koncertowej Śpiewam, czyli jestem" . Irena Santor to niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, uwielbiana przez kolejne pokolenia słuchaczy. W tym roku Irena Santor obchodzi Diamentowy Jubileusz pracy. Artystka świętuje go podczas wyjątkowej trasy koncertowej, w ramach której pojawi się w Cieszynie. Bilety w cenie: 60 zł, 75 zł, 95 zł do nabycia w kasie teatru.

Kobiety Szekspira w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na spektakl "Kobiety Szekspira", na podstawie dramatów Wiliama Szekspira w wykonaniu grupy teatralnej "Galimatias". - W spektaklu Kobiety Szekspira zadajemy pytanie czy postacie kobiece mogą istnieć oderwane od patriarchalnego kontekstu. Czy gdy w dramatach Szekspira zabraknie męskich wypowiedzi to bardziej skupimy się na tym co mówią, czują i myślą kobiety? - czytamy w opisie spektaklu, który zaprezentowany zostanie w Klubie "Pod Amfiteatrem", w najbliższą sobotę, 23 listopada o godz. 17:00. Bilety w cenie: 10 zł i 15 zł do nabycia przed spektaklem.

Kinga Rataj - Muzyka Fado

Etno-Chata Topolej zaprasza na koncert w wykonaniu Kingi Rataj, która wystąpi w najbliższą sobotę, 23 listopada o godz. 20:00. Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie „Śpiewać Każdy Może”. Przełomem stał się rok 2006, w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco. Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce, był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu "Ballady Europy" w Niepołomicach, Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie, na X Festiwalu "Musica Sacra Musica Profana" w Długiej Goślinie, Festiwalu Teatru Słowackiego "Scena Przy Pompie" w Krakowie, Festiwalu ArtPark w Warszawie i wielu innych. Miarą sukcesu tego koncertu jest fakt, że coraz częściej powraca on w te same miejsca - wielokrotnie odwiedził "Ethno Jazz Festival", czy legendarną "Muzyczną Owczarnię". Bilety w cenie 35 zł do nabycia w dniu koncertu w Etno Chacie Topolej w Goleszowie.

24 LISTOPADA

Spektakl "Nerwica natręctw"

W niedzielę, 24 listopada na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie będzie można zobaczyć spektakl w reżyserii Artura Barcisia pt. "Nerwica natręctw", w którym występują: Karolina Sawka, Jowita Budnik, Katarzyna Herman/Katarzyna Ankudowicz, Artur Barciś/Andrzej Zieliński, Zdzisław Wardejn oraz Rafał Królikowski. - Gdy w poczekalni u genialnego psychiatry spotyka się kilkoro pacjentów zawsze jest ciekawie. Gdy są to osoby cierpiące na takie fobie jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii, czy tytułowa nerwica natręctw, to robi się bardzo zabawnie. A gdy z powodu niekończącej się absencji lekarza pacjenci zaczynają się leczyć sami, zaczyna się prawdziwa jazda - czytamy w opisie spektaklu, który wystawiony zostanie dwa razy, tj. o godz. 16:00 oraz o godz. 19:00. Bilety na spektakl do kupienia w kasie teatru w cenie 50 zł, 70 z i 100 zł.

Wymienialni Książek w "Dworze Kossaków"

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich zaprasza na kolejną odsłonę "Wymienialni Książek" - akcji, która daje możliwość odświeżenia lub wzbogacenia domowych zbiorów książkowych. - Nieprzemyślany zakup, nietrafiony prezent? Daj komuś innemu szansę zapoznania się z taką pozycją - bardzo możliwe, że niechciany przez ciebie tytuł znajdzie nowego, zadowolonego właściciela. A przy okazji prawdopodobnie sam/a znajdziesz na miejscu coś interesującego dla siebie - przekonują organizatorzy "Wymienialni Książek", która odbędzie się w niedzielę, 24 listopada w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp wolny.

W weekend idź do kina!

Kino Piast w Cieszynie

22 listopada - 6 grudnia KRAINA LODU II, godz. 15:30, 17:30, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Jedna z najbardziej ukochanych przez najmłodszych widzów bajek Walta Disney’a powraca na wielki ekran. W filmie „Kraina lodu II” znów pojawi się magia i uwielbiane, nie tylko przez dzieci, postacie - królowa Elsa, księżniczka Anna oraz bałwan Olaf. Jakie przygody tym razem ich czekają? Dlaczego urodziłam się obdarzona magiczną mocą? Elsa wciąż zadaje sobie to pytanie i nie potrafi znaleźć odpowiedzi, co nie daje jej spokoju i... zagraża całemu królestwu! Dlatego razem z Anną, Kristoffem, Olafem i Svenem wyrusza w niebezpieczną i niezwykłą podróż... Czy ta wyprawa odmieni życie bohaterów Krainy lodu? Czego się podczas niej dowiedzą? Jakie przygody przeżyją?

22-26 listopada UKRYTA GRA, godz. 19:30, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną. O filmie pisano: Akcja toczy się wartko i trzyma w napięciu. Jest miejscami przewidywalna, ale akurat w tym wypadku nie przeszkadza to w odbiorze filmu. Od początku do końca trzymamy kciuki za to, by misja Mansky’ego zakończyła się sukcesem, a wynik potyczki szachowej wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać - Dawid Muszyński, na ekranie.pl.

Teatr Elektryczny w Skoczowie

22-24 listopada BARANEK SHAUN FILM. FARMAGEDDON , godz. 17:00, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Niesforny baranek i jego rozbrykana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction,która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach!Kolejna animacja studia Aardman, odpowiedzialnego za hity „Uciekające kurczaki”, „Wallacei Gromit: Klątwa królika” oraz „Baranek Shaun. Film”. Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami oraz nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?

22-24 listopada BLIŹNIAK, godz. 19:00, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Henry Brogan (Will Smith) to elitarny zabójca przebywający na emeryturze. Niespodziewanie zostaje zaatakowany przez tajemniczego młodego mężczyznę, który okazuje się jego klonem. Henry zamierza dowiedzieć się, dlaczego został obrany na cel i kto jest twórcą zamachowca.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama