, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wydarzenia i kultura na weekend: Spacer śladem cieszyńskich tramwajów
Jedyny w roku spacer śladem cieszyńskiej linii tramwajowej rozpocznie się na dawnym przystanku Schloßgasse w niedzielę, 16 lutego o godzinie 10:00. Wyprawa prowadzona przez Leszka Lipsę i Macieja Dembinioka zakończy się na krańcowym przystanku na Wyższej Bramie. fot: fb/ Tramwaje w Cieszynie/Těšínské tramvaje‎Dodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Spacer śladem cieszyńskich tramwajów

MM
Przed nami kolejny weekend pełen atrakcji, które w tym tygodniu skoncentrowane będą głównie wokół święta zakochanych. Jednak nie wszystkie! Szczególną uwagę zwracamy w tym tygodniu na premierę Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, kolejny wykład w ramach Akademii Filozoficznej organizowany przez Książnicę Cieszyńską, a także na jedyny w roku spacer śladem cieszyńskich tramwajów! W naszych zapowiedziach znajdziecie także aktualny repertuar kina Piast w Cieszynie oraz skoczowskiego Teatru Elektrycznego!

14 lutego

Usta milczą, dusza śpiewa... Walentynkowy koncert na dwa serca

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na walentynkowy spektakl na dwa serca, który zaprezentują Aleksandra Dyrna i Piotr Karzełek. Koncert odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz. 18:00. Bilety w cenie 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do kupienia przed koncertem. W programie wykonanie takich piosenek jak: Umówiłem się z nią na dziewiątą, La ci darem la mano, Przetańczyć całą noc, O sole mio, Dziewczęta z Barcelony, Usta milczą, dusza śpiewa.

Jazzowe Walentynki "Love Songs"

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" w Brennej zaprasza na Jazzowe Walentynki "Love Songs" w programie których znajdą się najpiękniejsze piosenki o miłości w jazzowej odsłonie w wykonaniu pochodzącej z Ustronia Karoliny Kidoń, uczestniczki programu "Bitwa na Głosy". Jazzowe Walentynki odbędą się w piątek, 14 lutego o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w "Przytulii".

Koncert Walentynkowy w Domu Narodowym

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na specjalny koncert walentynkowy w wykonaniu duetu Kasia & Błażej w towarzyszeniu zawodowego zespołu! Kasia & Błażej z zespołem na Walentynki zagrają najpiękniejsze utwory, które przeniosą Państwa w romantyczny nastrój tego wyjątkowego dnia. Połączeni pasją do muzyki stworzyli zgrany duet. Miłośnicy muzyki soul, pop, funky, świetnie odnajdują się również w innych gatunkach muzycznych. Pracują nad swoim autorskim materiałem i nowymi aranżami znanych utworów. Walentynkowy koncert odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz. 19:00 w sali widowiskowej. Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w COK

Varius Manx & Kasia Stankiewicz - Koncert Walentynkowy

Varius Manx & Kasia Stankiewicz zagrają w Cieszynie w ramach walentynkowego koncertu, który odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz. 19:00 w Teatrze im Adama Mickiewicza w Cieszynie.Varius Manx to jeden z najbardziej popularnych polskich zespołów ostatnich lat. Platyna za singiel „Kot bez ogona” oraz złota płyta za płytę „ENT” to dowód najlepszej, mistrzowskiej formy zespołu. Wyjątkowy wokal Kasi Stankiewicz, sekcja rytmiczna Pawła Marciniaka i Sławka Romanowskiego, gitara Michała Marciniaka, saksofon Michała Kobojka, klawisze Pawła Furmaniaka oraz niezwykłe kompozycje Roberta Jansona tworzą unikalny charakter Varius Manx. 30 lat doświadczenia scenicznego zespołu to gwarancja profesjonalizmu, ale przede wszystkim energii i wyśmienitej zabawy! Varius Manx i Kasia Stankiewicz przeniosą publiczność w klimat największych przebojów zespołu. Usłyszycie nowości z płyty „ENT”, ale nie zabraknie też dobrze znanych wszystkim hitów, takich jak „Ruchome piaski”, „Zamigotał świat”, „Orła cień”, „Pocałuj noc”, „Piosenka księżycowa” czy „Kot bez ogona” – i wielu innych. Bilety w cenie 60 zł, 80 zł i 120 zł.

Akademia Filozoficzna w Książnicy Cieszyńskiej

Książnica Cieszyńska zaprasza na piąte spotkanie Akademii Filozoficznej, zatytułowane „System św. Tomasza z Akwinu jako synteza wiedzy średniowiecznej”, które dotyczyć będzie myśli najwybitniejszego filozofa i teologa złotego wieku średniowiecznej scholastyki, a także myśliciela, którego poglądy ukształtowały zasadniczy korpus doktrynalny nauki współczesnego Kościoła katolickiego – św. Tomasza z Akwinu. Wykład prowadzony przez dr. Artura Lewandowskiego oraz wspólna debata odbędzie się w piątek, 14 lutego o godz. 16:30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Wstęp wolny.

Obchody 79. rocznicy pierwszego zrzutu "Cichociemnych"

Wójt gminy Dębowiec, Ośrodek Kultury w Dębowcu oraz Szkoła Podstawowa imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej zapraszają na uroczyste obchody 79. Rocznicy Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu które zaplanowano na piątek, 14 lutego na godz. 11:30. - W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. rozpoczęła się nowa era w historii spadochroniarstwa i operacji specjalnych. Wtedy to w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim miało miejsce pierwsze lądowanie cichociemnych w kraju, które jednocześnie było pierwszym zrzutem spadochroniarzy do okupowanej Europy. Od 28 lat władze samorządowe, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Cieszynie, Kombatanci RP oraz młodzież i sympatycy historii spotykają się przy pomniku, aby czcić pamięć niezwykłych żołnierzy i wielkie wydarzenie w historii gminy Dębowiec - czytamy w opisie wydarzenia.

15 lutego

"Odblask tajemnicy" zagości w Ochorowiczówce

12 artystów, 50 prac i jedno wspólne przesłanie – Sacrum jako inspiracja dla sztuki. Efekt tego niezwykłego połączenia zainspirowanego przez Papieża-Polaka, już od 15 lutego oglądać będzie można w Ochorowiczówce – Muzeum Magicznego Realizmu. „Odblask tajemnicy" to wystawa będąca odpowiedzią malarzy na List do artystów św. Jana Pawła II z 1999 roku. Ojciec Święty apelował w nim do artystów o powrót do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum i ponowne połączenie dróg wiary i sztuki współczesnej. Echem tego jest tegoroczna wystawa, która krążąc po Polsce i Europie, dawać będzie świadectwo ponadczasowego przesłania zamkniętego w dziełach malarskich. Zainaugurowana w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, po wiślańskim przystanku ruszy dalej zatrzymując się m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kołobrzegu, Włocławku i innych polskich miastach, a także w Wilnie, Rydze, Lwowie i Brukseli. Wszystko po to, by uczcić rok św. Jana Pawła, który właśnie obchodzimy. Organizatorem wystawy jest Przeorat Orderu św. Stanisława. Wernisaż, który rozpocznie się w Muzeum Magicznego Realizmu w najbliższa sobotę, 15 lutego o 18.00, uświetni występ Lucyny Ordon-Klimczak (mezzosopran) i Grzegorza Klimczaka (fortepian), którzy wykonają poemat muzyczny Grzegorza Klimczaka „O, cud!" oparty na wierszach Karola Wojtyły.

Premiera Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie

Już 15 lutego o 17:30 na deskach Sceny Polskiej Cieszyńskiego Teatru zobaczymy premierowy spektakl Henrika Ibsena. „Nora, czyli Dom lalki” to dramat w przekładzie Anny Marciniakówny którego reżyserii podjął się Michał Zdunik. - Henrik Ibsen po okresie pisania dramatów romantycznych i historycznych zwrócił się ku analizowaniu typowych konfliktów ludzkich i codziennej rzeczywistości. Utwory społeczno-obyczajowe rozbijające mieszczańskie normy domagały się stworzenia pogłębionych psychologicznych portretów. Norweski dramatopisarz nie tylko pokazuje nas samych, ale też pokazuje nas w prawdziwych sytuacjach. „Nora” to dramat uznawany za manifest równouprawnienia, podnosi problem niezależności i podmiotowości kobiet - czytamy w opisie spektaklu, o którym więcej pisaliśmy tutaj.

Klinika miłości w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na premierę nowej wersji spektaklu muzycznego w wykonaniu grupy wokalnej GOK. Spektakl muzyczny „Klinika miłości” to autorski pomysł Rafała Cymorka, zrealizowany wraz z grupą wokalną dziewcząt działającą w GOK Chybie. Ta zabawna i komediowa forma zainspirowana została polskimi przebojami lat 80-tych i 90-tych, których wspólnym mottem jest miłość. W spektaklu usłyszymy takie kanony jak „To tylko tango” i Szał niebieskich ciał” z repertuaru Maanamu,” Zaopiekuj się mną „ grupy Rezerwat, „Nasze ran deus-vous” Kombi i wiele innych. Całość nowocześnie zaaranżowana przez Mariusza Bogaczyka, zaskakuje ciekawymi brzmieniami i aranżacjami, a sześć dziewczęcych głosów dopełnia wspaniałego wykonania dla publiczności. Stosowna konwencja jaką przybrał spektakl dodatkowa wzmacnia wspaniałą ucztę nie tylko muzyczną, ale również widowiskową. Spektakl zaprezentowany zostanie w sobotę, 15 lutego o godz. 16:30 i 19:00. Bilety w cenie: 15 zł i 10 zł.

Bal Rosyjski z zespołem "Volnyj Don"

Etno-Chata Topolej zaprasza na Bal Rosyjski z zespołem "Volnyj Don", który odbędzie się 15 lutego o godz. 18:00. Bilety w cenie 75 zł. - Zespół VOLNIJ DON cechuje wielki profesjonalizmem muzyczny i wokalny oraz z porywająca ekspresja sceniczna. Muzycy odkrywają niezwykle oryginalny i mało znany w Polsce fragment tradycyjnej kultury kozackiej. Ich pieśni są niezwykle różnorodne w swoim nastroju i energetyce. Szczerość przekazu oraz świetny kontakt z publicznością podczas koncertu sprawiają, że ich występy odbierane są z ogromnym entuzjazmem. Bal Rosyjski poprowadzi Dj Piluś, który swoim poczuciem humoru, muzyka dopasowaną do klimatu, tworzy razem z zespołem Volnij Don niezapomniana atmosferę zabawy - informują organizatorzy balu. Rezerwacje biletów i noclegów pod numerem telefonu 665 668 228.

Koncert Mateusza Mijala w Goleszowie

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie zaprasza na koncert walentynkowy, w ramach którego wystąpi Mateusz Mijal, który zaprezentuje utwory wielkich artystów polskich takich jak Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta, Seweryn Krajewski, Michał Bajor. Koncert Mateusza Mijala odbędzie się w sobotę, 15 lutego o godz. 17:00 w sali widowiskowej GOKu w Goleszowie. Wstęp wolny.

16 lutego

Spacer śladem cieszyńskich tramwajów

W najbliższą niedzielę, 16 lutego będzie można przespacerować się ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna śladem cieszyńskich tramwajów. - Zapraszamy na jedyny w roku spacer śladem cieszyńskiej linii tramwajowej, który rozpoczniemy na dawnym przystanku Schloßgasse w niedzielę 16 lutego o godzinie 10:00 - informują organizatorzy spaceru. Wyprawa prowadzona przez Leszka Lipsę i Macieja Dembinioka zakończy się na krańcowym przystanku na Wyższej Bramie. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej u św. Elżbiety

Parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie zaprasza na wieczory muzyki organowej i kameralnej. W najbliższą niedzielę, 16 lutego o godz. 19:00 w ramach koncertu zaprezentuje się Ewelina Bachul - organistka, która w 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Diecezjalną Szkołę Organistowską Szkołę Muzyczną II st. w Bielsku-Białej w klasie organów mgr Urszuli Jasieckiej-Bury, a w 2018 Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Jest także absolwentką (dyplom z wyróżnieniem) studiów na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim, Wydział Artystyczny w Cieszynie. W roku 2012 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Koncert zespołu "Medusa"

Otwarty Klub Browaru Zamkowego zaprasza na koncert zespołu "Medusa", który odbędzie się w niedzielę, 16 lutego o godz. 19:00. Bilety w cenie 40 zł do nabycia przed koncertem.

"Wieczór Kameralny z piosenką miłosną w tle"

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej oraz Biblioteka Publiczna w Istebnej zapraszają na wieczór kameralny z piosenką miłosną w tle, który odbędzie się w niedzielę, 16 lutego o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Podczas koncertu wystąpią: kapela "Wałasi" i Kasia & Błażej, którzy zaprezentują światowe przeboje i regionalne melodie. Wstęp wolny.

W weekend idź do kina!

Repertuar Kina Piast w Cieszynie

14-16 lutego 365 DNI, godz. 19:30, 21:45

To nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach. Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo - najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na… pokochanie go.

14-16 lutego ZENEK, godz. 15:00, 17:15

„Zenek”, film oparty na biografii Zenona Martyniuka, to historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie, by śpiewać i bawić tłumy. Młodego Zenka gra Jakub Zając, a dorosłego – Krzysztof Czeczot, zaś w rolę żony piosenkarza wcieli się Klara Bielawka. W pozostałych rolach Kamil Dziuba, Magdalena Berus, Agnieszka Suchora, Jan Frycz, Piotr Cyrwus i inni.

15-16 lutego WIELKA PODRÓŻ CYRKIELKI, godz. 13:45

Cyrkielka to mała elfka, która uwielbia wielkie przygody. Ubiera się w czerwoną sukienkę w czarne kropki. Nie lubi nosić butów i śpi w pudełku od zapałek. Czarne włosy sterczą jej jak małe cyrkielki, a jej najlepsi przyjaciele to małe myszki. Pewnego dnia Cyrkielka poznaje czekoladową księżniczkę Koko oraz małego nosorożca, który wcale nie chce być mały. To początek nowej, wielkiej przygody... Teraz Cyrkielka i myszki wyruszą do Afryki, aby pomóc Koko i nosorożcowi odnaleźć ich dom.Ta podróż nauczy ją, że odpowiedzialność za innych to nie zawsze bułka z masłem lub z... serem.

Repertuar Teatru Elektrycznego w Skoczowie

15-16 lutego Szybcy i śnieżni, godz. 16:00

Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem! Błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół.

15-16 lutego 365 DNI, godz. 18:00, 20:15

To nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach. Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo - najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na… pokochanie go.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama