, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wydarzenia i kultura na weekend: Koncert zespołu Tokka w Tramwaj Cafe
W piątek, 27 września o godzinie 20:00 zapraszamy na kolejną muzyczną odsłonę w cieszyńskiej kawiarni Tramwaj Cafe (ul. Mennicza 44).  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Koncert zespołu Tokka w Tramwaj Cafe

MM
Przed nami kolejny bardzo kulturalny weekend, podczas którego nie zabraknie ciekawych koncertów, spektakli oraz imprez plenerowych! Weekend rozpoczynamy koncertem zespołu Tokka, który wystąpi w niezwykle klimatycznej kawiarni Tramwaj Cafe!

27 WRZEŚNIA

Koncert zespołu Tokka w Tramwaj Cafe

W piątek, 27 września o godzinie 20:00 zapraszamy na kolejną muzyczną odsłonę w cieszyńskiej kawiarni Tramwaj Cafe (ul. Mennicza 44). Tym razem w wagonie cesarskim wystąpi niezwykle zdolny duet Tokka, który zaprezentuje autorskie utwory balansujące na pograniczu jazzu, soulu i popu. Zespół Tokka to dwoje wykształconych i niezwykle zdolnych muzyków w składzie: Sabina Broda oraz Sławomir Warsiński, którzy całe swoje życie skupiają na dźwiękach, tworzą autorską muzykę, realizują swoją pasję i dzielą się prawdziwymi emocjami. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

12. Festiwal Filmów Przewrotnych

Miejskie Centrum Kultury w Skoczowie zaprasza na Festiwal Filmów Przewrotnych, który odbędzie się 27, 28, 29 września w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.Każdego roku Festiwal Filmów Przewrotnych cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Biorą w nim udział zarówno mieszkańcy Skoczowa, jak i miejscowości ościennych. Repertuar przeglądu filmowego jest różnorodny i utrzymany na wysokim poziomie artystycznym, co niewątpliwie wpływa na liczbę osób odwiedzających w tym czasie skoczowskie kino. W tym roku formule festiwalu nadal towarzyszy szeroko rozumiane pojęcie „przewrotności” w świecie filmu. Jednak została ona wzbogacona o dodatkowe zagadnienia kulturowe – między innymi rozważania o roli biografii jako materii twórczej, związkach sceny muzycznej i filmu, roli dokumentu i relacji w filmie itd. Jednym słowem – podczas tegorocznej edycji w repertuarze znajdą coś dla siebie zarówno koneserzy kina „przewrotnego”, czyli ambitnego, trudnego, kontrowersyjnego, wymykającego się definicjom i klasyfikacjom gatunkowym, jak i zwolennicy łączenia filmu z muzycznym światem nietuzinkowych biografii znanych i lubianych zespołów i wokalistów! Szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne są TUTAJ.

Pasterstwo na Śląsku Cieszyńskim

Stowarzyszenie miłośników gminy Hażlach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Hażlachu oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Hażlachu zapraszają na wystawę fotograficzną oraz prelekcję Barbary Kuchta i Czesława Stuchlika pt. "Pasterstwo na Śląsku Cieszyńskim". Spotkanie odbędzie się w piątek, 27 września o godz. 15:30 w Bibliotece Publicznej w Pogwizdowie.

Sztambuch w czasach współczesnych - Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej

Tradycyjnie w ostatni piątek miesiąca, który tym razem przypada na 27 września 2019 r., o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejna prezentacja w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Spotkanie, które poprowadzi dr Aleksandra Golik-Prus, poświęcone zostanie sztambuchom, niegdysiejszej formie rejestracji rzeczywistości, odpowiadającej współczesnym mediom społecznościowym. Więcej informacji o spotkaniu znajduje się TUTAJ.

28 WRZEŚNIA

Przejazd historycznym pociągiem parowym

W sobotę, 28 września do Czeskiego Cieszyna przyjedzie niezwykły pociąg, którego przyjazd wpisuje się w obchody 150. rocznicy założenia Kolei Koszycko-Bogumińskiej. Parowy pociąg ciągnący historyczne wagony zatrzyma się w Czeskim Cieszynie o godz. 11:30 i pojedzie dalej do Nawsia. Pasażerowie historycznego pociągu będą mogli wrócić do Czeskiego Cieszyna z Nawsia o godz. 13:48. Na wszystkich przystankach historycznego pociągu będzie można kupić bilety u konduktora.

Muzyczne pożegnanie lata w Goleszowie

W sobotę, 28 września warto wybrać się do Goleszowa, gdzie odbędzie się polsko-czeskie Muzyczne pożegnanie lata. Wydarzenie, które realizowane będzie w ramach projektu transgranicznego Kultura bez granic / Kultura bez hranic rozpocznie się o godz. 17.00. W namiocie obok urzędu gminy będzie można wysłuchać przebojów pop-soul (Noemi Macura – śpiew i Filip Macura – pianino, Czechy) oraz hitów muzyki klasycznej (Krzysztof Durlow – skrzypce i Joanna Lipowczan-Stawarz - pianino, Polska). Na uczestników będzie czekał słodki bufet. Wstęp wolny.

I Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej

W sobotę, 28 września na Zamku w Kończycach Małych odbędzie się I Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej, które mają na celu przybliżenie wiedzy na temat zdrowej żywności. Targi dają także możliwość zakupu produktów spożywczych jak również nawiązania współpracy pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami i producentami. Organizatorzy proponują ciekawe warsztaty dla dzieci i pogadankę pszczelarzy z Koła Pszczelarzy w Kończycach Małych. I Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej odbędą się na Sali widowiskowej zamku przy ul. Staropolskiej 5 w Kończycach Małych (gmina Zebrzydowice). Impreza rozpocznie się o 9:00 i potrwa do 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Sławek Uniatowski w Cieszynie

W sobotę, 28 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie wystąpi Sławek Uniatowski z zespołem. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenie na koncert promujący nowy album "Metamorphosis".Podczas cieszyńskiego koncertu publiczność będzie miała okazję wysłuchać między innymi takich utworów jak "Honolulu", czy "5 rano". Na koncercie nie zabraknie także piosenek z repertuaru największych idoli Uniatowskiego: Zbyszka Wodeckiego i Andrzeja Zauchy, którym ciepły, barytonowy głos Uniatowskiego nadaje im niecodzienny charakter. Bilety w cenie: 65 zł, 80 zł, i 90 zł można kupić za pośrednictwem serwisów: kupbilecik.pl, biletyna.pl, biletyna.pl, bileterka.com, kulturairozrywka.pl, a także poprzez serwis sprzedaży internetowej cieszyńskiego teatru im. Adama Mickiewicza, który dostępny TUTAJ.

Pokaz spektaklu teatralnego „LALKI”

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na pokaz spektaklu teatralnego „LALKI” w wykonaniu grupy teatralnej „Galimatias”, w reżyserii Grzegorza Czornego. Mała laleczka Nur otrzymuje dar życia by poznać potęgę uczuć i emocji. Tym samym odkrywa swoje granice, które z biegiem czasu uczy się przekraczać. Dostępuje przyjaźni, miłości, troski, obserwuje także gniew i nienawiść. Wszystko to jest dla niej nowe. Czuje się zamknięta, przytłoczona, zniewolona, ale nie poddaje się. Budzi w sobie odwagę i pomaga zrozumieć innym, że życie, miłość, śmiech nie są zarezerwowane tylko dla wybranych - czytamy w opisie spektaklu. Spektakl odbędzie się w sobotę, 28 września o godz. 17:00 w klubie "Pod Amfiteatrem" w Chybiu. Bilety w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Sto czepców na 100-lecie niepodległości państwa polskiego

Muzeum Ustrońskie zaprasza na wernisaż wystawy w niepowtarzalnym klimacie pt. „100 czepców na 100-lecie niepodległości państwa polskiego”. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie w Ustroniu tak bogata kolekcja najpiękniejszych czepców ze zbiorów własnych placówki oraz Przyjaciół. W trakcie spotkania tajniki stroju cieszyńskiego, noszonego w Ustroniu, przedstawią etnografowie z Muzeum Ustrońskiego. Odbędzie się również pokaz wykonywania koronki klockowej, zaprezentowany przez Mistrzynię z Cisownicy, podczas którego każdy będzie mógł spróbować wykonania prostych splotów. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 28 września, o godz. 15:00.

Łowcy.B w Cieszynie

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zaprasza na spektakl kabaretu Łowcy.B, który odbędzie się w sobotę 28 września
w piwnicy Otwartego Klubu Browaru Zamkowego Cieszyn na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Najnowszy program Łowców.B pod piekielnie mocnym tytułem „Jaka to melodia” to nowa i zaskakująca odsłona łowieckiego spojrzenia na żarty i tym podobne. Absurdalny humor na wyciągnięcie ręki, której nikt nie utnie. Słowa – klucze to szyk i elegancja, rodzina i mafia, multimedia i muzyczne swawole. Ważna informacja dla tych, którzy chcą i lubią mieć wybór. Podczas tego spektaklu go dostaną. To wszystko po to, żeby było śmiesznie! Początek imprezy o godz. 20:00. Bilety w cenie 40 zł do nabycia przy wejściu.

29 września

Wieczorek Hadynowski w Istebnej

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Istebnej zaprasza na Wieczorek Haydnowski, który odbędzie się w niedzielę, 29 września o godz. 16:00 w kościele Ewangelickim w Istebnej. Podczas koncertu wystąpi Chór Kościelny z Cieszyna.

Ekumeniczny Koncert Chórów i Zespołów Ziemi Cieszyńskiej

W niedzielę≤ 29, września o godz. 17:00 w Kościele Ewangelickim św. Trójcy w Skoczowie odbędzie się Koncert Ekumeniczny chórów i zespołów Ziemi Cieszyńskiej z okazji 100-lecia Chóru "Gloria" z parafii ewangelickiej ze Skoczowa. Podczas koncertu wystąpią: Chór "Gloria" Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Chór Mieszany "Laudate Dominum" Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Zespół "Sela" Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, a także. Chór mieszany Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Dębowca. Wstęp wolny.

Rozsod owiec na Stecówce

Jak co roku, kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze nadchodzi czas by zakończyć górski wypas owiec, rozdzielić kierdel na stada należące do poszczególnych gospodarzy. Stecówka, to górska malownicza polana, na której owce wypasane są od wielu lat. To właśnie tutaj latem mieszkał ze swoją rodziną nazywany „Królem Gór” Michał Kawulok – pełen determinacji obrońca góralskich sałaszy. Tutaj też na świat przyszedł jego syn – wybitny folklorysta i założyciel izby regionalnej na Wojtoszach – Jan Kawulok. W niedzielę, 29 września o godzinie 13.00 odbędzie się tegoroczny Rosod owiec. Nie zabraknie pysznych owczych serów i wspaniałej atmosfery.

W weekend do kina!

Kino Piast w Cieszynie

27.09 - 1.10 WYPRAWA MAGELLANA, godz. 14:30, dubbing, bilety: 18 zł (norm.alny); 14 zł (ulgowy)

Stań za starami największej przygody świata, która wydarzyła się naprawdę i zmieniła wszystko! Poznaj najodważniejszą załogę, odkryj najbardziej egzotyczne zakątki globu i przeżyj podróż pełną niebezpieczeństw, humoru i miłości. Wspaniała animowana megaprodukcja, która przeniesie widzów w każdym wieku prosto na pokład okrętów pod dowództwem Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano. Film powstał z okazji 500-tnej rocznicy pierwszej wyprawy dookoła świata, która ostatecznie udowodniła, że Ziemia jest okrągła.

27.09 – 1.10 TAJEMNICA OJCA PIO, godz. 16:15, lektor, bilety: 16 zł (normalny); 13 zł (ulgowy)

"Tajemnica ojca Pio" to udana próba ukazania prawdziwego oblicza Stygmatyka oraz bardzo trudnej drogi, jaką przeszedł, by na jej końcu stać się jednym z największych świętych Kościoła. Twórcy zadbali o niepublikowane dotąd materiały: zeznania świadków życia świętego, jego duchowych dzieci, osób, które doświadczyły nawrócenia i uzdrowienia, oraz zdjęcia, nagrania i wypowiedzi współbraci z San Giovanni Rotondo. Film bez ogródek ujawnia, jak niewyobrażalnemu ogromowi prób został poddany skromny zakonnik z Pietrelciny: oszczerstwa i poddawanie w wątpliwość stygmatów, podsłuchy zakładane nawet w konfesjonale, posądzanie o intymne kontakty z kobietami, kary i prześladowania także ze strony osób związanych z Kościołem. Niezwykłe emocje towarzyszą widzowi, gdy śledzi on autentyczne nagrania Ojca Pio i słyszy jego charakterystyczny, jakby niepasujący do wizerunku głos. Całości dopełnia sprawiający ogromne wrażenie ekskluzywny materiał dokumentujący niedawną ekshumację ciała św. Ojca Pio

27.09 – 01.10 LEGIONY, godz. 17:45, 20:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)
02.10 – 03.10 LEGIONY, godz. 15:30, 18:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Premiera ogólnopolska w Cieszynie! W czasach zapomnienia pamiętali! W czasach nienawiści kochali! W czasach niewoli walczyli! Imponująca rozmachem produkcja o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię wyznawanych wartości nie wahali rzucić się w wir walki przeciw europejskim tyranom. Jak zapewnia dystrybutor filmu, „Legiony” to opowieść zapierająca dech w piersiach, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nie było! „Legiony” to także uniwersalna opowieść o miłości, przyjaźni, marzeniach i dorastaniu w trudnych czasach, bowiem wielka historia jest w filmie tłem dla ukazanej na pierwszym planie love story. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, pojawiają się w filmie osobistości znane z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych. Zdjęcia do filmu realizowano prawie 60 dni, w tym kilka dni w Cieszynie, Cisownicy i Hażlachu.

Teatr Elektryczny w Skoczowie

27 września Parasite, godz. 17:00

Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

27 września LATO, godz. 19:30

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Mike jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Mike'a. Losy tego trójkąta stanowią centrum "Lata": czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Mike'a Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

29 września AMY, godz. 15:00

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

29 września BOHEMIAN RHAPSODY, godz. 17:30

Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym (Rami Malek – serial TV ”Mr. Robot”), który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.

29 września NARODZINY GWIAZDY, godz. 19:00

Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama