, piątek 1 grudnia 2023
Wydarzenia i kultura na weekend: Koncert Adwentowy
Wyższobramski Chór Kameralny działający przy cieszyńskiej parafii ewangelickiej zaprasza na doroczny koncert adwentowy, który odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia o godz. 16:00 w Kościele Jezusowym.  fot: FB/Wyższobramski Chór KameralnyDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Koncert Adwentowy

Przedświąteczny klimat towarzyszyć będzie wielu wydarzeniom zbliżającego się weekendu. Oprócz świątecznych kiermaszów, prelekcji i przedstawień warto także zwrócić uwagę na wydarzenia filmowe odbywające się w kinach w Cieszynie i Skoczowie, premierę Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie oraz Koncert Adwentowy na rzecz remontu Kościoła Jezusowego w Cieszynie, na który zaprasza Wyższobramski Chór Kameralny.

12 grudnia

Głowa do góry - musical profilaktyczny

Fundacja Ster zaprasza na na widowisko teatralno-profilaktyczne dotyczące mi.n. fonoholizmu, zaburzonych relacji i wartości, a także przemocy w domu oraz agresji w świecie wirtualnym. Musical w wykonaniu zespołu PeDeBe pt.: "Głowa do góry" zaprezentowany zostanie na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie w piątek, 13 grudnia 2019 r., o godz. 18.30

13 grudnia

Arystoteles: od krytyki Platona do systemu realizmu

W najbliższy piątek, 13 grudnia Książnica Cieszyńska zaprasza na trzecie spotkanie Akademii Filozoficznej, zatytułowane „Arystoteles: od krytyki Platona do systemu realizmu". Zgodnie z tytułem tematyka zajęć dotyczyć będzie systemu filozoficznego stworzonego przez Arystotelesa, drugiego – obok Platona – spośród najważniejszych myślicieli złotego wieku ateńskiej filozofii, a co więcej – filozofii antycznej w ogóle. - Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w wykładzie prowadzonym przez dr. Artura Lewandowskiego oraz we wspólnej debacie, które odbędą się 13 grudnia o godz. 16:30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej - przekonują organizatorzy. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Gdzie ta Bohema

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na spektakl muzyczny w wykonaniu grupy wokalnej GOK w Chybiu pt. "Gdzie ta Bohema". - Spektakl, który chcemy Państwu zaprezentować jest drugim podejściem do twórczości Jonasza Kofty w Ośrodku Kultury w Chybiu. Pierwsza miała miejsce kilka lat temu i cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Kolejna pokaz w nowej obsadzie, w nowej całkiem inscenizacji charakteryzuje się dużym rozmachem i obsadą, ponieważ wielokrotnie na scenie zobaczymy 12 osób. Mamy nadzieję, iż nowa koncepcja i pomysł spodobają się publiczności. Ponownie zrealizowane nagrania studyjne, nierzadko w nowej aranżacji autorstwa Leszka Ścibika zaskakują świeżością i niebanalnymi rozwiązaniami a całość dopełnia mastering Mariusza Bogaczyka. Grupa wokalna, która występuje przedstawieniu, w ostatnich latach zdobyła spore doświadczenie sceniczne realizując kolejne projekty i mając okazję pracować z zawodowymi twórcami i artystami, co niewątpliwie ma przełożenie na interesującą formą przedstawienia. Przygotowanie wokalne, autorstwa przez Mariusza Bogaczyka, w pełni oddaje nieprzeciętne już umiejętności dziewcząt i podnosi poziom spektaklu. Nad całością inscenizacji i pomysłu roztoczył swoją opiekę artystyczną Kuba Abrahamowicz - zachęcają twórcy spektaklu, który wystawiony zostanie w piątek, 13 grudnia o godz. 19:00 w Klubie "Pod Amfiteatrem" w Chybiu. Bilety w cenie 15 zł do nabycia przed spektaklem.

Przedstawienie "Eliza w krainie zimy"

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" w Brennej zaprasza na przedstawienie teatralne "Eliza w krainie zimy", które odbędzie się w piątek, 13 grudnia o godz. 16:30. Wstęp wolny.

Piątek w Wiślańskim Centrum Kultury

W piątek, 13 grudnia w piątek o godz. 17:00 w Wiślańskim Centrum Kultury odbędzie się kilka wydarzeń kulturalnych, na które warto zwrócić uwagę. Tego dnia odbędzie się bowiem wernisaż wystawy świątecznej "Grupy Twórców Wiślanie", w trakcie której będzie podziwiać przepiękne ozdoby i prace wykonane ręcznie przez wiślańskich twórców. W trakcie wernisażu odbędzie się także podsumowanie warsztatów z wykonywania kyrpców i nowłoków. Piątkowym wydarzeniom w Wiślańskim Centrum Kultury towarzyszyć będzie także rozstrzygnięcie konkursów na Słodkie Świąteczne wypieki" i "Najpiękniejszą góralską kartkę świąteczną z życzeniami".

Łod Łucyje do Wilije

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" zaprasza na spotkanie ze znawczynią góralskich zwyczajów i autorką wielu książek o kulturze górali śląskich Małgorzatą Kiereś. Tematem spotkania będą tradycje adwentowe i góralskie zwyczaje świąteczne. Prelekcja Małgorzaty Kiereś odbędzie się w piątek, 13 grudnia o godz. 18:00. Wstęp wolny.

14 grudnia

Jarmark Świętego Mikołaja - Weekend Świątecznych Niespodzianek

Wraz z końcem listopada na rynku w Cieszynie ruszył Jarmark św. Mikołaja. W ramach nowej formuły jarmarku, w najbliższy weekend na mieszkańców i turystów czeka „Weekend Świątecznych Niespodzianek”, czyli ponad 70 stoisk handlowych, koncerty, atrakcje i pokazy. I tak oto w najbliższą sobotę, 14 grudnia o godz. 14:00 wystawiony zostanie spektakl dla dzieci "Świąteczny śniegoland" w wykonaniu grupy Duo Fix. O godz. 15:00 zaplanowano występ dzieci z Przedszkola nr 16 w Cieszynie. W programie także koncert uczestników "Karaoke z Powerem" (godz. 15:30), występ zespołu Turnioki (godz. 16:00), oraz kolędy w laserach (godz. 17:30).

Jarmark z Tradycją w Wiśle

W najbliższą sobotę i niedzielę, 14-15 grudnia na wiślańskim rynku odbędzie się po raz pierwszy Jarmark z Tradycją. Oprócz stoisk, na których będzie można zakupić różne ozdoby świąteczne i prezenty odbędą się warsztaty i program artystyczny. Absolutnym hitem będzie możliwość otrzymania choinki od Nadleśnictwa Wisła. Na każdy dzień przeznaczono po 40 drzewek. W niedzielę natomiast harcerze przekażą na ręce burmistrza Wisły Betlejemskie Światło Pokoju. Szczegółowy program jarmarku dostępny jest tutaj.

Otwarcie lodowiska w Brennej

W najbliższą sobotę, 14 grudnia o godz. 10:00 rozpoczęty zostanie sezon lodowiskowy w Brennej. Tego dnia w Brennej Centrum - Park Turystyki odbędzie się otwarcie lodowiska, które czynne będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:00, a weekendy od godz. 10:00 do 20:00. Bilety wstępu: 8 zł (dorośli), 2 zł (osoby do 18 lat). Na miejscu będzie można także wynająć łyżwy w cenie 5 zł.

Paleta emocji - koncert semestralny Akademii Dźwięku

Akademia Dźwięku w Cieszynie, a w zasadzie jej uczniowie zapraszają na koncert semestralny, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 grudnia o godz. 17:00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy. - Zapraszamy Państwa na koncert wyjątkowy. Koncert, podczas którego pokażemy wszystkie emocje: od radości po smutek. Chcemy pokazać, że w święta można być szczerze i prawdziwie szczęśliwym. Ale można w nie być równie szczerze i prawdziwie smutnym. Zagubionym. Wyjątkowym. Osamotnionym. Otoczonym rodziną - zachęcają organizatorzy sobotniego koncertu semestralnego z Akademii Dźwięku w Cieszynie.

Koncert Kolęd i Pastorałek - "W nocy nucę mu pieśń"

Zespół Nyskich Spotkań Akademickich "Młody Jeleń" oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie zapraszają na koncert kolęd i pastorałek. - Nazwa koncertu jak i duszpasterstwa wywodzi się z Psalmu 42, rozpoczynającego się od słów: "Jak jeleń pragnie wód ze strumeni, tak dusza moja pragnie Ciebie Panie". Jako sekcja muzyczna "Młodego Jelenia" przygotowaliśmy program kolędowy, którym chcemy podzielić razem z innymi, by wspólnie móc radować się czasem Jego Narodzenia - informują organizatorzy koncertu, który odbędzie się w sobotę, 14 grudnia o godz. 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim w Hażlachu.

Spektakl dla dzieci z cyklu "Teatralna przygoda z Teatrem Żelaznym"

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu zaprasza na Jesienną Teatralną Przygodę z Teatrem Żelaznym z Katowic. Sala widowiskowa strumieńskiego emgok-u po raz kolejny stanie się prawdziwą, profesjonalną salą teatralną a na deskach sceny wystąpią zawodowi aktorzy z katowickiego Teatru Żelaznego! W najbliższą sobotę, 14 grudnia o godz. 16:00 przedstawią oni spektakl "Dziadek Mróz". Bilety w cenie 15 zł na każdy spektakl do nabycia w kasie emgok-u

„Szkoła żon” - premiera Sceny Polskiej

Jeszcze w grudniu na deskach Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zobaczymy kolejną premierę. W sobotę, 14 grudnia o godzinie 17:30 zapraszamy na „Szkołę żon” Moliera w reżyserii Bogdana Kokotka. W tej zabawnej i zaskakującej komedii znajdzie się też miejsce na wzruszenie i poważną refleksję. Główny bohater „Szkoły żon”, podstarzały Arnolf, postanawia wreszcie się ożenić. Ponad dwadzieścia lat studiował, niczym filozof, zagadnienie: jak uniknąć rogów małżeńskich. Wreszcie znalazł sposób: żona musi być absolutnie głupia i wszystko zawdzięczać mężowi. A cała umiejętność, jaką powinna posiadać, to „modlić się, kochać męża i prząść na wrzecionie.” Bilety do nabycia w kasie Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie lub w kawiarni Tramwaj Cafe w Cieszynie.

15 grudnia

"Gwiazdo świeć, kolędo leć!"

Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Włodzimierz Korcz ze specjalnym udziałem Warsaw Opera Quartet, wystąpią 15 grudnia w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Poza tradycyjnymi, znanymi wszystkim utworami w programie koncertu "Gwiazdo świeć, kolędo leć!" znajdą się przebojowe kompozycje Włodzimierza Korcza z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Wojciecha Kejne oraz Ernesta Brylla, a wszystkie w brawurowych, trzygłosowych opracowaniach. Spektakl "Gwiazdo świeć, kolędo leć!" grany jest nieprzerwanie od prawie trzydziestu lat nie tylko na scenach polskich, ale również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Od 1987 roku przez cztery kolejne lata powstawały programy telewizyjne, których sukces zaowocował wydaniem płyty live – Kolędy w Teatrze Stu. Ci, którzy raz poddali się urokowi atmosfery panującej podczas nagrania tego koncertu, do dziś nie wyobrażają sobie kolejnych świąt bez tej płyty. Koncert „Gwiazdo świeć, kolędo leć!” odbędzie się 15 grudnia o godz. 16:00 i 19:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Bilety w cenie: 60 zł, 75 zł, i 99 zł można kupić w kasie teatru oraz za pośrednictwem serwisów: kupbilecik.pl, biletyna.pl, biletyna.pl, bileterka.com, kulturairozrywka.pl, a także poprzez serwis sprzedaży internetowej cieszyńskiego teatru im. Adama Mickiewicza, który dostępny: TUTAJ.

Jarmark Świętego Mikołaja - Weekend Świątecznych Niespodzianek

W niedzielę, 15 grudnia w ramach Weekendu Świątecznych Niespodzianek w godzinach od 11:00 do 17:00 w Zamku Cieszyn odbędą się warsztaty pieczenia cieszyńskich ciasteczek, szycia karpi, robienia lampionów w ramach wydarzenia zatytułowanego "Zaprojektuj święta". O godz. 13:00 Michał Bałazy zaprosi na rodzinne warsztaty kulinarne na cieszyńskim rynku, a od godz. 15:00 zaplanowano występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie oraz "Cieszyńskich Gwiazdeczek" - zespołu taneczno-mażoretkowego. Punktualnie o godz. 17:00 nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Cieszyna z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Koncert Adwentowy na rzecz remontu Kościoła Jezusowego w Cieszynie

Wyższobramski Chór Kameralny działający przy cieszyńskiej parafii ewangelickiej zaprasza na doroczny koncert adwentowy, który odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia o godz. 16:00 w Kościele Jezusowym. Chór pod dyr. Piotra Sikory wykona nastrojowe pieśni i kolędy. Na finał zabrzmi „Kantata na Boże Narodzenie” Sally DeFord na chór, solistów i fortepian, przy którym zasiądzie Wojciech Wantulok. Wystąpią również goście – rodzinny góralski zespół z Wisły, który zaprezentuje dawne pieśni godowe z 16 i 17 wieku oraz pasterskie kolędy. Wstęp wolny. Podczas koncertu będzie można złożyć ofiarę na cel remontu Kościoła Jezusowego. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2018 r. i potrwają do 2021 r. Wkład własny parafii do projektu wynosi 3 miliony złotych. Koncert adwentowy jest cegiełką w tym ogromnym przedsięwzięciu.

Michał Pałubski - "Stand up na życie"

W niedzielę, 15 grudnia o godz. 15:30 oraz 18:00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy wystąpi Michał Pałubski - aktor i komik, którego publiczność w całej Polsce poznała i pokochała za jego kabaretowe dokonania, który aktualnie wyruszył w Polskę na poszukiwanie dzikiego, nieokiełznanego humoru, szukając go tam, gdzie jeszcze nikt się nie odważył! Bilety na występ Michała Pałubskiego do kupienia w kasie COKu, w cenie 40 zł.

II Gminny Jarmark Świąteczny w Hażlachu

Wójt gminy Hażlach i Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu zapraszają na II Gminny Jarmark Świąteczny, który odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia w pobliżu Domu Przyrodnika w godzinach od 11:00 do 14:00. W programie ogłoszenie wyników konkursu świątecznego i poczęstunek, a także kramy i stragany z ozdobami i rękodziełem, jak również wędlinami, świątecznymi i domowymi daniami. Od godz. 11:15 do godz. 12:30 odbędą się także warsztaty świąteczne.

Przegląd Połaźników i Pastuszków

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej zapraszają na przegląd Połaźników i Pastuszków, który odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia w Centrum Pasterskim w Koniakowie. W przeglądzie udział wezmą dzieci oraz grupy pastuszków, którzy przedstawią teksty tradycyjnych powinszowań. Początek imprezy o godz. 13:00.

Koncert charytatywny dla Dominiczki

Komitet pomocy dla Dominiki Wyroby oraz ludzie dobrej woli zapraszają na koncert charytatywny, który odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia o godz. 14:00 w sali emgok-u w Strumieniu.

W weekend idź do kina!

Repertuar kina Piast w Cieszynie

13-14 grudnia NIEPLANOWANE, godz. 17:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Abby Johnson, byłej działaczki organizacji Planned Parenthood, organizacji non-profit zajmującej się m.in. propagowaniem świadomego rodzicielstwa, edukacji seksualnej oraz dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji. Johnson pracowała w klinice Planned Parenthood w rodzinnym Teksasie, jednak zrezygnowała z tej pracy w 2009 roku,mimo iż od pięciu lat piastowała intratne stanowisko na szczeblu dyrektorskim. Kobieta pod wpływem dramatycznych doświadczeń zmieniła swe przekonania i dołączyła do ruchów antyaborcyjnych.

13-15 grudnia O YETI, godz. 15:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Kiedy nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka, ona i jej psotni przyjaciele – Jin i Peng – nadają mu imię „Everest” i organizują niezwykłą wyprawę, aby magiczne stworzenie wróciło do swej rodziny, mieszkającej w najwyższym punkcie Ziemi. Każdy krok tej wyprawy śledzi jednak Burnish, sprytny milioner, który marzy o schwytaniu Yeti, oraz dr Zara, która pragnie, by Everest wrócił do domu.

15 grudnia CZARODZIEJSKI FLET, godz. 17:15, bilety: 20 zł (normalny), 18 zł (ulgowy)

The Metropolitan Opera zaprasza na„Zaczarowany flet”Mozarta. To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem,akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami.

XXXI Cieszyńskie Prezentacje Filmowe w kinie Piast

Od 9 do 16 grudnia w cieszyńskim kinie "Piast" trwa XXXI edycja Cieszyńskich Prezentacji Filmowych. Co prawda karnety obejmujące cały przegląd zostały już wyprzedane, jednak nadal można kupić bilety na poszczególne seanse odbywające się w ramach imprezy. Pojedyncze bilety w cenie 18 zł i 20 zł (film "Irlandczyk) można nabyć w kasie kina "Piast". lość biletów ograniczona!

czwartek, 12 grudnia NIE MA NAS W DOMU, godz. 19:45

Ricky i Abbie chcą dla siebie i swoich dzieci czegoś więcej. On jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ich marzenie o własnym domu wreszcie się spełniło. Ma dosyć czekania, aż sprawy przyjmą lepszy obrót – stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna pracę na własną rękę. Rzuca się w wir obowiązków, chcąc jak najszybciej osiągnąć swój cel. Ona, myśląc o przyszłości, nie chce stracić z oczu tego, co już mają: kochającej się rodziny i wzajemnego wsparcia. Wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać.

piątek, 13 grudnia AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN, godz. 19:45

Dokumentalny zapis dwóch nocy nagrań koncertu gospel Arethy Franklin z roku 1972, który nigdy nie ujrzał światła dziennego. Perypetie twórców obrazu (techniczno-prawne) nie pozwoliły im pokazać swojego dzieła przez ponad 46 lat. Aż do teraz. Film ukazuje nie tylko wpływ Afroamerykanów na amerykańską kulturę początku lat siedemdziesiątych XX wieku. - jest także przejmującym świadectwem kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel. Materiał nagrany został w ciągu dwóch nocy w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w styczniu roku 1972. Królowa Soulu – jak nazywano Arethę, wznosi się w nim na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd muzyce gospel, z której wyrosła, oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Wielka diva muzyki, występując przed rozentuzjazmowaną publicznością rozgrzewa ją do białości, wyciska łzy z oczu i pozostawia trwały ślad w sercu. Nikt nie pozostanie obojętny wobec tej muzycznej uczty.

sobota, 14 grudnia IRLANDCZYK, godz. 19:30

"Irlandczyk" to osadzona w powojennej Ameryce epicka opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Widzowie wezmą udział w brutalnej podróży, podczas której zostaną przed nimi odsłonięte kulisy funkcjonowania przestępczego półświatka, wewnętrznych walk o wpływy oraz kryminalnych powiązań ze światem polityki.

niedziela, 15 grudnia DWÓCH PAPIEŻY, godz. 19:45

W 2012 roku kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce), głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki prosi papieża Benedykta (Anthony Hopkins), aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

poniedziałek, 16 grudnia KLASYKA NA PREZENTACJACH: ŁOWCA ANDROIDÓW, godz. 19:45

Akcja filmu „Łowca androidów” toczy się w Los Angeles, w ostatnich tygodniach 2019 roku.Głównym bohaterem jest Rick Deckard (Harrison Ford) – doświadczony pracownik specjalnych oddziałów policji odpowiedzialnych za eliminowanie tzw. replikantów – androidów stworzonych swego czasu przez ludzi, a przeznaczonych do różnego rodzaju eksperymentów. Deckard zostaje oddelegowany do zlikwidowania ostatnich sześciu istniejących modeli, wśród których znajduje się też najsilniejszy i najniebezpieczniejszy z nich: Roy Batty (Rutger Hauer). Policjant nie przypuszcza jednak, że z inną replikantką, Rachael (Sean Young), połączy go uczucie,przez które wykonanie powierzonego mu zadania znacznie się skomplikuje... „Łowca androidów” należy do najbardziej kultowych filmów, uwielbianych i podziwianych przez kolejne pokolenia kinomanów, nieustannie proponujących jego różnorodne analizy i interpretacje.Obraz Ridleya Scotta wpłynął także na wiele dzieł science fiction - zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem przedstawianej fabuły. O jego sile świadczy jednak nie tylko sposób zaprezentowania przekonującej wizji mrocznej przyszłości, ale też niejednoznaczna symbolika oraz imponująca paleta odwołań kulturowych.

Festiwal AfryKamera w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie

Od 12 do 15 grudnia w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbywać się będą projekcje w ramach Festiwalu AfryKamera, czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Afrykańskich. Festiwal ten jest wyjątkowy, gdyż ukazuje Afrykę widziana oczami Afrykanów, a nie z perspektywy europejskiej i amerykańskiej, do których przywykliśmy, karmieni kulturą masową. Bilety w cenie: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy) do nabycia w kasie kina. Rezerwacje można składać poprzez stronę internetową www.teatrelektryczny.pl.

12 grudnia AfryKamera: Keteke , godz. 18:30

To historia, która mogła wydarzyć się w latach 80. Gdzieś w głębi Ghany para spodziewająca się dziecka spóźnia się na pociąg. Boi i Atswei postanawiają przejść pieszo do następnej stacji i złapać kolejny pociąg, który jest jedynym środkiem transportu z peryferii do miasta. Podczas wędrówki czeka ich szereg zabawnych, a momentami groźnych sytuacji. Czy małżeństwu uda się dotrzeć do celu przed porodem? W tej komedii, zrealizowanej w starym stylu, napięcia i dynamiki dodaje znakomita muzyka, łącząca rdzenne brzmienia ze współczesnym stylem, w wykonaniu rapera i producenta muzycznego o pseudonimie Worlasi.

13 i 14 grudnia AfryKamera: Liyana, godz. 17:00

Wszyscy znamy te bajki dla dzieci, których bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż, by poznawać świat. Historia Liyany jest inna, bo pisana przez dzieci z domu dziecka w Suazi i utkana jest ze zdarzeń, których doświadczyli mali autorzy. Czasem są to trudne przeżycia, czasem doświadczenia, które dodają otuchy i to wszystko staje się udziałem stworzonej przez dzieci filmowej bohaterki. Mali autorzy, poprzez budowanie opowieści Liyany, radzą sobie ze swoimi osobistymi doświadczeniami. „To Wasza historia. To wy decydujecie, co zdarzy się dalej” – słyszą od prowadzącej zajęcia pisarki Gciny Mhlophe. Jakie zakończenie wymyślą dla Liyany?

13 grudnia AfryKamera: Miłosierdzie dżungli , godz. 18:30

Czy dżungla może uratować człowieka i czy jeden człowiek może ocalić drugiego? Przekonają się o tym dwaj żołnierze rwandyjskiego wojska, przemierzający ten dziki i nieprzyjazny teren w czasie II wojny domowej w Kongo. I choć różni ich wszystko, w skrajnej sytuacji będą musieli sobie zaufać i polegać na sobie. Film obfituje w sceny przemocy popełnianej nie tylko przez główne strony konfliktu, ale też ugrupowania plemienne czy rebeliantów z innych krajów afrykańskich, których ofiarami była przede wszystkim ludność cywilna. W konflikcie rozpoczętym w 1998 r., zwanym Światową Wojną Afrykańską, zginęło około 5 mln ofiar.

14 grudnia AfryKamera: Utracone twarze, godz. 18:30

W 2016 r. Piotr Cieplak spotkał się z dziewięciorgiem Rwandyjczyków, którzy przeżyli ludobójstwo z 1994 r. Efektem rozmów z osobami, które straciły bliskich w tym masowym morderstwie, a także z pracownikami Centrum Pamięci o Ludobójstwie w Kigali i Archiwum Ludobójstwa w Rwandzie, jest przejmujący dokument opowiadający o znaczeniu zdjęć – portretów bliskich w procesie pamiętania o ofiarach, radzenia sobie z ich śmiercią i ze stratą. Dla bohaterów filmu fotografie to jedyne ślady po rodzinie, sąsiadach i przyjaciołach, którzy zostali zabici. Niestety, wielu z nich nie ma nawet tej jednej pamiątki pomagającej pamiętać o twarzach, których już nie ma.

15 grudnia AfryKamera: Minga i złamana łyżka, godz. 17:00

Minga and the Broken Spoon to pierwszy kameruński film animowany opowiadający historię dziewczynki Mingi, która za złamanie pamiątkowej łyżki zostaje wyrzucona z domu przez swoją macochę Mami Kaba i musi ruszyć do lasu w poszukiwaniu identycznego przedmiotu. Podczas swej podróży przeżywa mnóstwo przygód, a dzięki dobremu sercu udaje jej się przezwyciężyć kolejne przeszkody. Ta wciągająca i wypełniona muzyką historia dla całej rodziny, nawiązująca do starej afrykańskiej opowieści, uczy pozytywnych wartości i porusza tematy uniwersalne i istotne dla każdego, tj. miłość, siostrzeństwo, walka z przeciwnościami losu, szacunek do osób starszych, przebaczenie czy gościnność.

15 grudnia AfryKamera: Spójrz na mnie, godz. 18:30

“Spójrz na mnie” to wzruszająca opowieść o trudnej relacji ojca z autystycznym synem, dojrzewaniu do odpowiedzialności, uczeniu się swego dziecka i walce o jego rozwój. Wypadek Sarah sprawia, że Lotfi, który porzucił rodzinę i ułożył sobie życie z inną kobietą w Marsylii, musi przyjechać na kilka dni do Tunezji, aby zająć się synkiem. Przebywając z nim, walcząc z codziennymi trudnościami i starając się zorganizować dziecku dom opieki, dochodzi do przekonania, że nie chce znów opuszczać Youssefa. Czy jednak chłopiec jest w stanie zaufać ojcu, który go zostawił, i w końcu spojrzeć mu w oczy? I jak zareaguje nowa partnerka Lotfi’ego, kiedy się dowie, że ten ma drugą rodzinę i została okłamana?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama