, wtorek 24 maja 2022
Wybór nie oznacza, że chcę coś ukryć
Od lewej prof. Mečislav Borák, dr Jiři Friedl i Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej. fot: MMTDodaj do Facebook

Wybór nie oznacza, że chcę coś ukryć

MMT
W piątek, 9 grudnia, w Książnicy Cieszyńskiej, zaprezentowano najnowszą książkę z serii Bibliotheca Tessinensis - Státní politika vůči polské menšině na Těšínsku v letech 1945-1949. Jest to zbiór 175 dokumentów przygotowanych do druku przez czeskiego historyka Jiřigo Friedla z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. - Autor wykonał olbrzymią pracę - stwierdził Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Cztery lata temu Jiři Friedl przygotował do druku książkę Zaolzie w świetle szyfrogramów polskiej placówki dyplomatycznej w Pradze oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie (1945-1949). Przy okazji pojawiły się sugestie, aby wydać analogicznie wybór czeskich szyfrogramów na ten temat. Jiři Friedl nie był przekonany do tego pomysłu. - W czeskich szyfrogramach dyplomatycznych nie pojawia się kwestia Zaolzia - mówił na piątkowym spotkaniu. Zamiast tego przygotował do druku wybór dokumentów dotyczących polityki państwa czechosłowackiego wobec mniejszości polskiej na Zaolziu.

Efektem jest książka Státní politika vůči polské menšině na Těšínsku v letech 1945-1949, której prezentacja odbyła się w piątek w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Na spotkaniu oprócz autora obecni byli m.in. recenzenci pracy: prof. Mečislav Borák z Opawy i dr Krzysztof Nowak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jiři Friedl wyjaśnił, jakimi kryteriami kierował się wybierając dokumenty do druku. - Wybór nie oznacza, że chcę coś ukryć. Wybrałem te, które odzwierciedlają główne kierunki polityki wobec mniejszości polskiej na Zaolziu - mówił. Swojej książki nie adresuje jedynie do lokalnych historyków. - Przyda się nie tylko badaczom zajmującym się Zaolziem i Polakami na tym terenie, ale także tym, zainteresowanym szerszym zagadnieniem polityki narodowościowej powojennej Czechosłowacji - przekonywał czeski historyk.

Mečislav Borák zwracał uwagę, że dopiero od 20 lat można swobodnie prowadzić badania na temat tego okresu. - Dzięki tej publikacji możemy zobaczyć, jak nawet drobne sprawy zaolziańskie były załatwiane na szczeblu centralnym - mówił.

Pojawiło się też pytanie, czy praca Jiři Friedla może wpłynąć na stosunki dyplomatyczne między Polską a Czechami. - To pytanie bardziej do dyplomatów niż do mnie - powiedział autor. - Wydane dokumenty dotyczą wydarzeń sprzed wielu lat i nie powinny mieć wpływu na dzisiejsze relacje. Można jednak wyobrazić sobie, że jakiś czeski nacjonalista powie, że wcale tak nie było, jak wynika z tych dokumentów - dodał.

Prezentację książki uświetnił występ Kapeli Gorolskiej "Zarómbek", złożonej z uczniów Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie.

Státní politika vůči polské menšině na Těšínsku v letech 1945-1949 wydały wspólnie Kongres Polaków w Republice Czeskiej i Instytut Historii Akademii Nauk Republiki Czeskiej. To zarazem piąty tom z serii Bibliotheca Tessinensis, realizowanej wspólnie przez Książnicę Cieszyńską i Kongres Polaków.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama