, środa 18 maja 2022
Witkowice bogatsze o Świat Techniki - Centrum Nauki i Technologii
Powierzchnia 14 tys. m2 Wielkiego Świata Technologii to pięć kondygnacji z czego użytkownikom udostępnione są trzy z nich. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Witkowice bogatsze o Świat Techniki - Centrum Nauki i Technologii

SM/MAT. PRAS.
Witkowice bogatsze o Świat Techniki - Centrum Nauki i Technologii


Witkowice bogatsze o Świat Techniki - Centrum Nauki i Technologii


Witkowice bogatsze o Świat Techniki - Centrum Nauki i Technologii


Witkowice bogatsze o Świat Techniki - Centrum Nauki i Technologii

Obszar Dolnych Witkowic, kojarzony dotychczas z wyjątkowym terenem przemysłowym pochodzącym z pierwszej połowy XIX w., został opuszczony po zakończeniu produkcji w 1998 r. Od tego czasu przeszedł zakrojoną na szeroką skalę renowację, której głównym punktem stał się projekt o nazwie Świat Techniki.

Znajdujący się w Dolnych Witkowicach dawny ciąg technologiczny, na który składają się szyb wydobywczy, koksownia oraz huta przez 170 lat pracy wyprodukował miliony ton żelaza i koksu. Od 1998 roku kompleks był nieczynny, a po zaprzestaniu produkcji pojawiło się wiele pytań, w jaki sposób najlepiej wykorzystać rozległe tereny przemysłowe, które jednocześnie mają niezaprzeczalną wartość historyczno-techniczną.

W 2002 r. teren ten został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury, a sześć lat później obszar przemysłowy wpisano na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. Do niedawna całkowicie opuszczony, w ostatnich latach przeszedł znaczące zmiany nabierając dawnego blasku. Inwestorom zależało na tym, aby nie usuwać i burzyć oraz nie przekształcać perły ostrawskiego przemysłu w muzeum, które zwiedza się pasywnie. Z wielkiego dziedzictwa przemysłowego miasta mogą aktywnie korzystać obecne i przyszłe pokolenia. Dolne Witkowice w ten sposób stały się niekwestionowaną częścią centrum miasta i atrakcyjną przestrzenią do spędzania wolnego czasu.

Rewitalizacja objęła trzy najważniejsze budynki: Wielki Piec nr 1 zmienił się w VP1, Zbiornik Gazu w Wielofunkcyjną Aulę Gong, a VI Centrala Energetyczna w Mały Świat Techniki U6. Do wspomnianych obiektów dołączył w 2014 roku zaprojektowany przez znanego czeskiego architekta Josefa Pleskota nowy gmach Świata Techniki - Centrum Nauki i Technologii. Hasłem przewodnim najnowszej atrakcji mającej na celu popularyzację nauki i techniki jest "Interaktywnie i zabawnie". Ciekawy projekt powstały na rzecz wspierania działalności szkół w edukacji i rozrywce. Ważne, że nowo powstały projekt dostępny będzie nie tylko dla szkół i przedszkoli, ale dla wszystkich.

Projekt Pleskota kształt trójkąta równoramiennego z kątem prostym i przeszkloną fasadą o długość 125 m i 12,5 m wysokości. Składa się ona ze 150 lustrzanych szyb, które razem ważą 115 ton. Na ciekawy efekt całej budowli wpływ mają dwa główne materiały z których projekt został wykonany: refleksyjne szkło i klasycznie ostro palona cegła. Architekt Josef Pleskot, autor koncepcji Świata Techniki za projekt rewitalizacji dawnych terenów przemysłowych Ostrawy otrzymał prestiżową nagrodę "Architekta Roku" przyznawaną podczas corocznych Targów Budowlanych FOR ARCH w Pradze.

Powierzchnia 14 tys. m2 Wielkiego Świata Technologii to pięć kondygnacji z czego użytkownikom udostępnione są trzy z nich. Do stałej oferty należą wystawy: Nauka Świata, Świat cywilizacji, Świat przyrody i Dzieci świata oraz jedna ekspozycja krótkoterminowa przeznaczona na wystawy czasowe. Budynek jest wyposażony w: sale wykładowe, wystawowe i lekcyjne, laboratoria, biura, szatnie, recepcje a nawet kino o pojemności 200 widzów. W sąsiedztwie sali kinowej i tzw. pokazu przestrzeń znajduje się audytorium na 100 osób w którym mogą być prowadzone interaktywne gry, doświadczenia i eksperymenty.

Już wkrótce nowy obiekt w Ostrawie Witkowicach będzie można zwiedzić podczas 14. edycji festiwalu Colours of Ostrava, który odbędzie się w dniach 16-19 lipca. Największa impreza muzyczna w regionie na stałe wpisała się w scenerię byłej huty, gdzie z powodzeniem przeszłość łączy się z przyszłością.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama