, sobota 21 maja 2022
Wisła: Zjazd Cieślarów debiutuje i mierzy w imprezę cykliczną
Karol Cieślar ma nadzieję, że zjazd stanie się coroczną tradycją. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Wisła: Zjazd Cieślarów debiutuje i mierzy w imprezę cykliczną

KATARZYNA KOCZWARA
Wisła: Zjazd Cieślarów debiutuje i mierzy w imprezę cykliczną

Organizatorów Zjazdu Cieślara wspierają władze miasta. fot. Katarzyna Koczwara

Trwają ostatnie przygotowania do pierwszego Zjazdu Cieślarów, impreza ma mieć charakter międzynarodowy i uczcić także jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Wiśle.

Prawie 1/10 mieszkańców Wisły nosi nazwisko Cieślar, kilka tysięcy osób mieszka w Polsce i poza jej granicami, przede wszystkim w Czechach, ale nie tylko. - Postanowiliśmy organizować coroczne spotkania członków rodu, w tym roku odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego zjazdu Cieślarów - mówi Karol Cieślar, główny pomysłodawca.

Impreza, która odbędzie 26 i 27 maja, wpisuje się w jubileusz Wisły. - Chcemy wspólnie z tymi co mają tutaj, nad Wisłą, swoje korzenie, uczcić jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich swojej kolebce rodzinnej - miastu Wisła - przyznaje główny organizator.

Zjazd Cieślarów ma pozwolić odnowić więzi rodzinne, to także próba powrotu do korzeni. - Słowo "ojczyzna" wywodzi się od słowa "ojciec". Poszanowanie swojego ojca i matki to warunek dobrobytu i długowieczności człowieka - uważa Karol Cieślar i dodaje: - Jestem głęboko przekonany, że człowiek ma być wdzięczny za swoje pochodzenie, ma mieć swoich rodziców, dziadków i pradziadków w należytej czci. Miłości do ojczyzny można nauczyć się jedynie w drodze pielęgnacji tego uczucia w stosunku do rodziny.

Dwa dni zjazdu są bardzo zróżnicowane. Pierwszego dnia odbędzie się konferencja naukowa "Cieślarowie 2012", podczas której wygłoszone zostaną referaty na temat genezy nazwiska Cieślar, jak i przedstawione zostaną sylwetki wybitnych dla historii członków rodu. Drugiego dnia odbędzie się "Spotkanie na szczycie". - Chodzi o szczyt góry Cieślar, która leży pomiędzy Stożkiem a Soszowem Wielkim, na granicy Polski z Republiką Czeską. Miasto Wisła sąsiaduje przez nią z gminą Nydek, z którą współpracuje poprzez projekty transgraniczne. To właśnie Cieślarowie z Nydku przychodzą z inicjatywą zjazdu - wyjaśnia Karol Cieślar.

W organizację spotkania Cieślarów włączyło się także Towarzystwo Miłośników Wisły. - Na początku nasza rola sprowadzała się do odszukania rodzin, nawiązania kontaktów. Towarzystwo wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy, które służą popularyzacji jak również zdobyciu cennych wiadomości na temat historii Wisły, w związku z tym przyklasnęliśmy temu pomysłowi. Pomagamy - przyznaje Grażyna Pruska, prezes towarzystwa.

Program zjazdu:
Sobota 26 maja
Godzina 16:15 - Koncert Wiślańskiej Orkiestry Misyjnej przed Salą Parafialną Ks. Bp Andrzeja Wantuły
Godzina 16:45 - Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą w holu Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle Centrum, upamiętniającą śmierć wiślańskich nauczycieli zamęczonych w obozie koncentracyjnym Mautausen-Gusen w 1940 r
Godzina 17:00 - Konferencja "Cieślarowie 2012" - Sala Parafialna Ks. Bp Andrzeja Wantuły
Godzina 21:00 Projekcja filmu "Láska je láska" (Miłość to miłość)
reż. Milana Cieślara w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny

Niedziela 27 maja Góra Cieślar 920 m.n.p.m.
Godzina 15:00 Spotkanie Cieślarów na szczycie góry Cieślar
Wpis do księgi pamiątkowej, rejestracja uczestników (plakietki identyfikacyjne)
Sypanie Kopca Cieślarów oraz inne atrakcje
Koncert Wiślańskiej Kapeli Ludowej
Próba wydobycia dźwięku z trombity pasterskiej
Zdjęcie rodzinne

Z uwagi na ograniczoną pojemność sali parafialnej im Ks.bp Andrzeja Wantuły uprzejmie prosi się osoby zainteresowane o potwierdzenie swojego udziału (+ dodatkowo osoby towarzyszące) w konferencji "Cieślarowie 2012" na adres spotkaniecieslarow@gmail.com lub , lub tel +420 603 511 294

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo żałuję,że niestety nie pojechaliśmy z mężem Rudolfem na to spotkanie,teraz oglądam tylko zdjęcia i tym bardziej mi żal... Mam nadzieję,że w przyszłym roku dołączymy do WSZYSTKICH !!!! Pozdrawiamy uroczych CieślARÓW --- cIEŚLAROWIE Z kATOWIC

Panu Karolowi Cieślarowi z Czech można wyłącznie pogratulować zorganizowania tak wspaniałej imprezy. Program był przemyślany i dobrze przygotowany. W trakcie konferencji każdy z rodu Cieślarów mógł się dowiedzieć wielu ciekawych informacji dzięki prelegentom.
Sam Pan Karol okazał się wspaniałym i kreatywnym prowadzącym całą konferencję. Utrzymał całą konferencję w interesującym stylu, trochę na poważnie i trochę z humorem, co uważam każdemu powinno się było podobać. Oczywiście malkontenci zawsze się znajdą, ale należy ich tolerować z przymrużeniem oka. Natomiast spotkanie w niedzielę przeszło moje wszelkie oczekiwania, gdyż było przygotowane z wielkim rozmachem, jak na pierwszą tego typu imprezę. Ile czasu musiał poświęcić Pan Karol, aby zaprosić tyle ciekawych osób, zorganizować sponsoring władz miasta i innych instytucji, sprowadzić katering z Czech i Polski, orkiestrę i śpiewaków - jednym słowem coś wspaniałego. Widziałem zadowolenie wszystkich uczestników i ich dobrą zabawę. Nie wiadomo jak szybko minęło to spotkanie, gdyż nikt się nie nudził i czasu nie liczył. Dziękuję serdecznie Panie Karolu i jeszcze raz gratuluję pomysłu i inicjatywy i proszę o kolejną taką imprezę za rok.
Pozdrawiam Paweł Cieślar z rodziną z Łodzi

Bardzo proszę o pomoc!!!

Witam, byłem dzisiaj na spotkaniu. Ogólnie bardzo fajnie, ale jest ale. Siedziałem przed śliczna blondynką, chyba była z Mama i bratem..Chciałbym ja bardzo poznać!!!czy ktoś ja zna?Właśnie wróciłem do domu, i żałuję że się nie odezwałam...była ubrana w seledynową sukienkę, i miała seledynowe kolczyki. Trzymała w dłoni jakąś kartkę...pomocy

Z takim programem to idealnie pasuje na imprezę cykliczną... Nie odbiega jakością od innych wiślańskich imprez cyklicznych. Idea bardzo dobra, ale program nie jest wart przyjechania do Wisły, a szkoda...

Czego Panu w programie brakuje? Mozna jeszcze specjalnie dla Pana uzupelnić! Mnie i tak cieszy, ze na to pierwsze spotkanie przyjedzie tyle zacnych osób, nie tylko z Polski:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama