, niedziela 10 grudnia 2023
Wisła: Granatowe Góry już w ten weekend
Festiwal potrwa przez trzy pełne dni, a wydarzenia festiwalowe będą się odbywały od 7 rano do 1 w nocy.  fot: www.wisla.plDodaj do Facebook

Wisła: Granatowe Góry już w ten weekend

REDAKCJA/MAT. PRAS.
Już w ten weekend najlepsza polska literatura znajdzie swoje miejsce w Granatowych Górach – w Wiśle. Do miasta przyjedzie prawie setka pisarzy, dziennikarzy, poetów i reportażystów, będą trzy niesamowite koncerty, spektakl teatralny, pokazy filmów, spacery, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Kilkudziesięciu autorów i autorek, trzy duże koncerty, dokładnie 45 spotkań literackich na najwyższym poziomie – to w wielkim skrócie druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Festiwal rusza w piątek, 3 czerwca a już w czwartek czekają nas wydarzenia w ramach „prologu”.

Prawie stu autorów i autorek, przedstawiciele reportażu, poezji, literatury pięknej i dziennikarstwa – w Wiśle przez trzy dni nie zabraknie wybitnych przedstawicieli polskiej literatury. Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha po raz drugi sprawi, że w Wiśle, mieście rodzinnym Jerzego Pilcha z literaturą będzie można spotykać się na wiele sposobów – na spotkaniach autorskich, warsztatach, spacerach, dyskusjach czy wycieczkach rowerowych. Oprócz tradycyjnych spotkań literackich na gości festiwalu czeka mnóstwo atrakcji: będą warsztaty dla najmłodszych z Robbem Maciągiem, spotkania pod Drzewem Opowieści, strefa czytania Tygodnika Powszechnego, miasteczko Śląskiego Festiwalu Nauki i wiele innych spotkań i atrakcji – szczegóły programu można zobaczyć na stronie www.granatowegory.pl.

- Granatowe Góry to przede wszystkim bardzo bogaty program, 45 spotkań literackich na trzech scenach, trzy koncerty – zagrają Fisz Emade, Opla Stasiuk Trzaska i Kuba Badach, ale przede wszystkim czas na spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiej literatury. Będziemy czytać na balkonie biblioteki, nocą przy ognisku będziemy wspólnie czytać prozę Jerzego Pilcha, odwiedzimy miasteczko Śląskiego Festiwalu Nauki, będziemy mogli wziąć udział w jednym z wielu spacerów. Nawiązując do frazy Jerzego Pilcha: powiedzieć, że zapraszamy do Wisły fanów literatury, to nic nie powiedzieć - mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu.

Festiwal będzie odbywał się niemal w całym centrum Wisły – na Placu Hoffa, w Domu Zdrojowym, nad rzeką, w Parku Kopczyńskiego, w Domu Zborowym, w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka, w budynku dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko i oczywiście w amfiteatrze, gdzie odbędą się niezwykłe koncerty w ramach Granatowych Gór.

- W tym roku przywitają nas niesamowici artyści, którzy zagoszczą w wiślańskim amfiteatrze. W piątek rozpoczniemy od koncertu Fisz Emade Tworzywo, w sobotę czeka nas projekt Opla, Stasiuk, Trzaska, a w niedzielę – Kuba Badach w repertuarze Andrzeja Zauchy. Zapraszamy na koncerty, bo w wiślańskim amfiteatrze na pewno czekają nas niezwykłe emocje – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Bilety na koncerty dostępne są na stronie kupbilecik.pl. W przypadku Fisz Emade Tworzywo i Kuby Badacha ceny biletów to 70 złotych, projekt Opla Stasiuk Trzaska – 50 zł. Dostępny jest także karnet trzydniowy w promocyjnej cenie 150 złotych. Koncerty to nieliczne płatne atrakcje na festiwalu – oprócz tego dostępne są bilety na warsztaty – tu też będzie się sporo działo. Będą warsztaty z redagowania tekstów z Julianą Jonek-Springer, dziennikarskie z Markiem Szelesem i trochę bardziej niezwykłe, jak choćby koronkarskie z koronczarkami z Koniakowa i Grzegorzem Kasdepke, znanym pisarzem literatury dziecięcej. Czekają nas też warsztaty fotografowania na rowerze, spotkanie z poezją podczas wycieczki rowerowej z Jakubem Kornhauserem, spacery „Poezja w lesie” z Michałem Książkiem i wiele innych atrakcji. Wszystkie wydarzenia wyszczególnione są na stronie internetowej i na profilach festiwalu w mediach społecznościowych.

Tegoroczny festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha to na pewno sztuka wyboru – wydarzenia będą odbywały się równolegle na wszystkich trzech scenach. Szczególnym zainteresowaniem będą się cieszyły na pewno spotkania związane z agresją Rosji na Ukrainę – to Wisły przyjadę wybitni reportażyści i znawcy tematyki wschodniej. Wisłę odwiedzą m.in. Wacław Radziwinowicz („Creme de la Kreml”, „Soczi. Igrzyska Putina”), Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”, „Wieże z kamienia”), Jacek Hugo-Bader („Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”), Witold Szabłowski („Rosja od kuchni”) czy Krystyna Kurczab-Redlin („Wowa, Wołodia, Władimir”). Oczywiście tematów będzie znacznie więcej. W Wiśle pojawią się m.in. Andrzej Stasiuk, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, Janina Bąk, Wojciech Tochman, Magdalena Grzebałkowska i wielu innych.

Festiwal potrwa przez trzy pełne dni, a wydarzenia festiwalowe będą się odbywały od 7 rano do 1 w nocy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama