, środa 22 marca 2023
Wisła: 28 maja rozpocznie się Festiwal Słowa - „Granatowe Góry”
Już w najbliższy weekend (28-30 maja) Wisłę opanują fani Jerzego Pilcha oraz ogólnie pojętej twórczości literackiej! fot: arch.GCDodaj do Facebook

Wisła: 28 maja rozpocznie się Festiwal Słowa - „Granatowe Góry”

red.mat.pras.
Już w najbliższy weekend (28-30 maja) Wisłę opanują fani Jerzego Pilcha oraz ogólnie pojętej twórczości literackiej! Festiwal Słowa „Granatowe Góry” już teraz stał się świętem literatury, a wydarzeniami w rodzinnej miejscowości pisarza zaplanowanymi na trzy dni można by obdzielić co najmniej kilka takich imprez.

- Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha, a okazją ku temu jest pierwsza rocznica śmierci pisarza, która przypada 29 maja – tłumaczy ideę festiwalu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Na bogaty program składają się nie tylko spotkania i debaty nad twórczością Pilcha, w których udział wezmą znakomici goście, ale także liczne spotkania autorskie, spektakle słowno-muzyczny, teatr improwizowany, warsztaty czy nawet wydarzenia sportowe.
Symboliczne otwarcie festiwalu nastąpi w piątek o godzinie 19:00 na deskach amfiteatru im. S. Hadyny, po którym na scenie zaprezentuje się zespół AHHA - dwie pianistki: Agaty Hołdyk oraz Aleksandry Hałat, które zagrają autorski wybór ulubionych utworów Jerzego Pilcha – od Bacha po pop – w aranżacji na dwa fortepiany.

Akcenty festiwalowe rozłożone zostały na kilka stref w całym mieście. Sercem będzie oczywiście plac Hoffa, będący areną wielu spotkań z pisarzami, dyskusji i wspomnień. Tam pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski czy Michał Rusinek. Wiele będzie działo się w bibliotece, gdzie prócz spotkań autorskich odbędzie się spektakl teatralny pt. „Pamięć głębinowa” na podstawie fragmentów książki Pilcha „Bezpowrotnie utracona leworęczność” czy improwizowany spektakl teatru Klancyk z gościnnym udziałem znanego aktora Andrzeja Grabowskiego. W bibliotece zorganizowano także przedszkole festiwalowe gdzie bez obaw można zostawić dzieci, którymi zaopiekują się instruktorzy angażując najmłodszych w różnego rodzaju warsztaty czy zajęcia plastyczne.

Mocno zaaranżowana na potrzeby festiwalu zostanie przestrzeń parku Kopczyńskiego w centrum miasta, gdzie znajdzie się strefa czytania Tygodnika Powszechnego a Uniwersytet Śląski zaaranżuje miasteczko pod nazwą Śląski Festiwal Nauki – miejsce różnych doświadczeń i eksperymentów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych, gdzie motywem przewodnim będzie słowo.
W trzydniowym programie znalazły się także warsztaty: fotograficzny, pisania prozy, tworzenia podcastów, czy rysowania komiksów. W każdym z festiwalowych dni będzie można wziąć udział w spacerach po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, podczas których uczestnicy odwiedzą miejsca najsilniej związane z pisarzem i bohaterami jego twórczości. W programie też spacer śladami pozytywistów w Wiśle czy spacery górskie ze znanym podróżnikiem Robbem Maciagiem.

Warto również z dziećmi wjechać wyciągiem kolei linowej na Skolnity, gdzie spotkać będzie można Agatę Romaniuk – Panią Wieczorynkę w improwizowanych bajkach wśród żywych zwierząt – alpak i osła.

Kolejną strefą spotkań jest Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu, a tam, prócz weekendowych wydarzeń, już w czwartek odbędzie się wernisaż prac pleneru malarskiego pt. „Granatowe Góry”, inspirowanych twórczością Jerzego Pilcha. Ciekawą z pewnością dla wszystkich zebranych będzie sobotnia dyskusja o religii i literaturze jako sposobach opowiadania świata, jaka odbędzie się w Domu Zborowym.

Dla wszystkich gości codziennie dostępny będzie na rynku specjalnie utworzony punkt informacji, w którym pobrać będzie można szczegółowy program, dopytać o lokalizacje festiwalowe czy też zakupić okolicznościowe koszulki i inne gadżety związane z Granatowymi Górami.

- Wydarzeń jest na tyle dużo, że wręcz nie da się we wszystkim wziąć udziału. Harmonogram jednak specjalnie tworzyliśmy tak, aby maksymalnie zaangażować uczestników w te wydarzenia, które najbardziej ich interesują. Na pewno każdy wybierze dla siebie z programu to, co najcenniejsze. Już dziś zapraszamy do Wisły – podsumowuje koordynator programowy festiwalu Andrzej Drobik z Wiślańskiego Centrum Kultury.

W związku z nadal panującymi obostrzeniami, niektóre wydarzenia mają ograniczoną ilość osób, które mogą w nich wziąć udział. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby festiwal przebiegał w bezpiecznej atmosferze i zgodnie z wytycznymi.

Pełny program festiwalu znajduje się: TUTAJ

.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama