, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wielki Piątek: Transmisje Wielkopiątkowych Nabożeństw
O godz. 9.00 w Wielki Piątek, 29 marca, odbędzie się nabożeństwo z uczestnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i jego małżonki. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Wielki Piątek: Transmisje Wielkopiątkowych Nabożeństw

Ustanowiony na pamiątkę wypełnienia przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. W tym roku w uroczystym nabożeństwie udział weźmie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Na dzień po spotkaniu ze skoczkami, w wiślańskiej Rezydencji Prezydenta, Bronisław Komorowski weźmie udział w Nabożeństwie Wielkopiątkowym w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

Przypomnijmy, że Wielki Piątek jest najważniejszym świętem ewangelików. W tym dniu wszyscy Luteranie spotykają się w swoich kościołach podczas Wielkopiątkowych nabożeństw wysłuchując fragmentów z historii męki i śmierci Zbawiciela. Do najważniejszej w tym dniu tradycji należy rodzinne, w powadze, ciszy i skupieniu, przystępowanie do komunii. - W Wielki Piątek wspólnie uczestniczymy w wieczornym nabożeństwie, jednak wcześniej, rano, idziemy do spowiedzi. Dla nas jest to czas ciszy i skupienia, który celebrujemy rodzinnym uczestnictwem w komunii. W tym dniu także pościmy. To jedyny dzień w roku, w którym obowiązuje nas post - mówi Helena Gajdzica, mieszkanka Goleszowa. - Nie słuchamy muzyki, nie oglądamy telewizora. To dla nas najważniejsze święto. Nie wyobrażamy sobie także Świąt Wielkanocnych bez tradycyjnego murzina i baranka - dodaje.

W tym ważnym, głównie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka najwięcej ewangelików, dniu nie biją dzwony w kościołach, a w niektórych parafiach nie grają nawet organy. Uczestniczący w nabożeństwach wierni ubrani są w ciemne stroje. - Jezus przyszedł, by zbawić grzesznika, wyrwać go z niewoli przekleństwa wiecznego, zapłacić za niego samym sobą. Stąd z takim pietyzmem podchodzą ewangelicy do Wielkiego Piątku. Corocznie celebrujemy go z największą czcią i wdzięcznością - Jan Kozieł, ewangelicki pastor.

Podczas uroczystego Wielkopiątkowego Nabożeństwa zbierana jest wielkopostna ofiara na diakonijną działalność. W tym roku, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Cieszynie, o godz. 9.00 w Wielki Piątek, 29 marca, odbędzie się nabożeństwo z uczestnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i jego małżonki. Kazanie na nabożeństwie wygłosi zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.

Z kolei z Kościoła Ewangelickiego w Drogomyślu, o godz. 17.00 rozpocznie się transmisja nabożeństwa, którą emitować będzie telewizyjna "dwójka". Poza pieśniami zboru nabożeństwo będzie wzbogacone muzyką organową, kwintetu smyczkowego, i chóralną (Chór Nadzieja). Kazanie wygłosi drogomyski proboszcz ks. Karol Macura.

Nabożeństwa wielkopiątkowe będą również nadane w radiowych rozgłośniach regionalnych. Planowana jest retransmisja nabożeństwa z Katowic (Radio Katowice) oraz Opola (Radio Plus Opole) - 15.00. Na antenie Radia Emaus o godz. 10.00 będzie można wysłuchać nabożeństwa z Poznania. Poza tym kilka parafii przeprowadzi bezpośrednią transmisję swoich nabożeństw drogą internetową (Wisła Malinka, Cieszyn, Skoczów oraz Wisła Czarne). Szczegóły dostępne są na www.luteranie.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama