, środa 29 marca 2023
W ostatni weekend czerwca ruszy Festiwal Make It Yourself!
Festiwal Make It Yourself odbędzie się w dniach 28-29 czerwca w Cieszynie.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

W ostatni weekend czerwca ruszy Festiwal Make It Yourself!

SM
Już niespełna dwa tygodnie pozostało do rozpoczęcia festiwalu Make It Yourself, w trakcie którego będzie można wziąć udział w warsztatach pozwalających na rozwój nowych umiejętności, a także zrobienia czegoś z niczego. Na pytania związane z festiwalem Make It Yourself odpowiada Dagmara Raszka-Orawska - główna koordynatorka projektu.

Poprzednie edycje Make It Yourself (MIY) odbyły się w 2010 i 2011. Co przesądziło o organizacji festiwalu po 2-letniej przerwie?
Podczas II edycji negatywnie zaskoczyła nas niska frekwencja na koncertach. Głównym filarem festiwalu w początkowym założeniu miała być muzyka i ciężko było nam się pogodzić z myślą, że ludzi nie kręcą już koncerty w takim stopniu, jak w czasach kiedy graliśmy razem w zespole (Metafora). Jednocześnie te dwa lata przerwy były dla każdego z nas przełomowe - kończyliśmy studia, zawieraliśmy związki małżeńskie, przeprowadzaliśmy się. Organizacja festiwalu to masa pracy i po prostu nie byliśmy wtedy gotowi, żeby podjąć się tego raz jeszcze. Co przesądziło? No cóż, nie będę ukrywać, że nie potrafię siedzieć bezczynie. Pozytywna energia skumulowana po dwuletniej przerwie po prostu nakazała mi zakasać rękawy i przywrócić festiwal do życia w nieco zmienionej formie (brak koncertów w Piwnicy Teatralnej).

Czy nadal są aspekty, w których pomoc innych osób i organizacji byłaby mile widziana?
Chyba zawsze będzie nam mało. Jest tyle obszarów, które jeszcze chcielibyśmy dodać do naszego festiwalu, że aż ciężko czasem ogarnąć to umysłem. Organizacje, które wpisują się w główne założenia festiwalu (weganizm, recycling, rękodzieło, świadomy konsumpcjonizm) zawsze są i będą mile widziane. Mamy jeszcze trochę miejsca na stoiska do rozdysponowania, można zgłaszać się do nas mailowo lub osobiście. To samo dotyczy osób, które chciałyby się zaangażować przy przygotowaniach do festiwalu i podczas samej imprezy. Pracy jest dość. Dla wszystkich chętnych starczy!

Sama tworzysz. Będziesz prowadzić warsztaty. Jak oceniasz kompetencje prowadzących warsztaty?
Prowadzący warsztaty to przede wszystkim osoby z pasją, otwarte na nowe doświadczenia, na innych ludzi. Większość z nich prowadziło warsztaty już wcześniej, ale będzie też kilku debiutantów. To ważne, żeby dawać ludziom szansę na zdobycie doświadczenia - sama debiutowałam jako prowadząca podczas I edycji festiwalu. Od tego czasu poprowadziłam kilkanaście warsztatów. Chcemy umożliwiać rozwój, nie tylko uczestnikom, ale także twórcom. Jeżeli ktoś jest fachowcem w swojej dziedzinie i chce swoją wiedzę przekazać innym to dla nas znak, że powinniśmy stworzyć mu taką możliwość. Jesteśmy dumni z tego, ze dołączają do nas coraz bardziej liczące się w swoich branżach osoby. To dla nas ogromnie motywujące mieć takich ludzi w swoich szeregach! Jednego jestem pewna - niektórzy pewni siebie, niektórzy pełni obaw - nasi prowadzący dadzą z siebie wszystko, żeby jak najlepiej nauczyć Was nowych umiejętności!

Na czym polegać będzie darmowa wymiana przedmiotów między uczestnikami (freeshop)?
Chcemy umożliwić "uwolnienie" przedmiotów. Często przechowujemy w mieszkaniach i domach przedmioty, których właściwie już nie potrzebujemy. Szkoda nam ich wyrzucić, a na sprzedanie często brakuje czasu. Freeshop to doskonała okazja, żeby wreszcie zrobić porządek. Można przynieść wszystko: gazety, książki, ubrania, płyty, dekoracje, dosłownie wszystko co wpadnie nam w ręce. Pamiętajmy, że dla jednego dany przedmiot jest bezwartościowy, ale dla kogoś innego może być niczym wygrana na loterii. Zasada działania freeshopu jest prosta - przynosisz co chcesz, wynosisz co chcesz. Nie musisz przynieść, żeby wynieść. Nie musisz wynieść, żeby przynieść. Przedmioty pozostałe po festiwalu zostaną rozdysponowane pomiędzy schronisko dla zwierząt, a organizacje wspierające ludzi w potrzebie. Uwolnij swoje rzeczy, my znajdziemy im nowych właścicieli!

Jaka jest przyszłość festiwalu? Czy myślicie o kontynuacji jego organizacji w następnych latach?
Mamy nadzieję, że festiwal naładuje nas tak dużą dawką pozytywnej energii, że zorganizujemy kolejną edycję. To misja także dla was! Pokażcie nam, że chcecie kolejną edycję biorąc udział w tegorocznej!

Festiwal Make It Yourself odbędzie się w dniach 28-29 czerwca w Cieszynie. Wśród szerokiego wachlarza warsztatów, warte polecenia są zajęcia związane z nauką szydełkowania, szycia i robótek na drutach, robienia biżuterii i dekoracji (szydełkowa, steampunkowa, recyklingowa, z drutu florystycznego), decoupage`u, footbag`u, neuroestetyki, wykonywania notesów, linorytu, granny square. W Cieszyńskim Domu Narodowym zostanie także zorganizowane stoisko z rękodziełami, a w trakcie festiwalowego afterparty w herbaciarni Laja zaśpiewa Katarzyna Duszkiewicz, prowadząca warsztaty z wokalu. Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie www.miy.cieszyn.pl, jak i na profilu imprezy w portalu internetowym Facebook.com. Na stronie festiwalu można również kupić karnety oraz zarezerwować miejsce na warsztatach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama