, wtorek 23 kwietnia 2024
VI Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim
Uczestnicy, pasjonaci historii i miłośnicy jazdy motocyklowej z Warszawy, Mazur, Włocławka i wielu innych regionów Polski, spotykają się i chcą poznać kulturę naszego regionu.  fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

VI Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim

Agnieszka Kaczmarczyk
VI Spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim

Jak co roku celem spotkania organizowanego pod patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest poznanie historii Ziemi Cieszyńskiej rozdzielonej w 1918 roku na Polskę i Czechy. fot. Maciej Kłek

Motocykliści z całej Polski spotkali się na kolejnym zjeździe na Śląsku Cieszyńskim. 17 kwietnia zawitali do Cieszyna.

- Spotkanie organizuję po raz szósty. Idea narodziła się podczas 6. Rajdu Katyńskiego w 2006 roku. Zaczęło się od tego, że koledzy prosili mnie, żebym pokazał im coś związanego z górnictwem, bo pracuję na kopalni Borynia w Jastrzębiu. Wtedy pierwszy raz załatwiłem zjazd na dół i zorganizowałem wycieczkę. Od tamtego czasu jeździmy i spotykamy się na rajdach po Śląsku Cieszyńskim - mówi Mirosław Wenglorz z Kaczyc i dodaje, że celem rajdu jest pokazanie Śląska Cieszyńskiego po dwóch stronach Olzy i zdobycie wiedzy na temat Polaków, którzy mieszkają za południową granicą.

Uczestnicy, pasjonaci historii i miłośnicy jazdy motocyklowej z Warszawy, Mazur, Włocławka i wielu innych regionów Polski, spotykają się i chcą poznać kulturę naszego regionu. - W tym roku grupa liczy 25 osób, ale w różnych miejscowościach dołączają do nas ludzie, choćby na jeden dzień - mówi Wenglorz i zaznacza, że każdego roku próbuje układać program i trasę jazdy w taki sposób, aby znalazło się coś nowego, ciekawego.

Na zjazd motocyklistów przyjechał Marek Harasimiuk "stary wyjadacz", jak mówią o nim przyjaciele, który na motorze przejechał pół miliona kilometrów, pisze przewodniki dla motocyklistów, a Polskę ma "w małym palcu". - Bardzo się cieszę, że spotykają się tu ludzie pełni pasji. Wychodzę z założenia, że jak człowiek jest młody, to powinien zwiedzać Polskę, żeby zorientować się skąd mu nogi wyrastają. Jeśli już wie z jakiej gliny jest stworzony, to niech jedzie w świat. Na starość znowu wracają podróże po Polsce i chęć smakowania kąsków z najbliższych okolic. Jestem z Warszawy. Natomiast bardzo dobrze czuję się wśród mniejszości kulturowych - mówi.
- Lata mijają, ale w Muzeum Śląska Cieszyńskiego byłem po raz pierwszy. Jestem historykiem i lubię posłuchać czegoś ciekawego. Ziemie te miały bardzo skomplikowaną historię - dodaje Harasimiuk i przyznaje, że teraz jest dużo łatwiej i istnieje możliwość przekraczania niemal niezauważalnie granic. - Szczęśliwie, żona wychodzi z założenia, że długa smycz jest lepsza niż krótka, dlatego podróżuję na motorze kiedy tylko się da. Zaraz po tym rajdzie wyruszam do Kotliny Kłodzkiej - opowiada.

Jak co roku celem spotkania organizowanego pod patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest poznanie historii Ziemi Cieszyńskiej rozdzielonej w 1920 roku na Polskę i Czechy. Pasjonaci motocyklowej jazdy w planach swojej podróży mieli m.in. wizytę w Stonawie na Zaolziu, gdzie złożyli hołd polskim żołnierzom poległym i pomordowanym w czasie najazdu czeskiego w styczniu 1919 roku, spotkanie z dziećmi i Polakami z Zaolzia w polskiej szkole w Górnej Suchej, złożenie hołdu polskim lotnikom Żwirce i Wigurze w miejscu ich tragicznej śmierci w Cierlicku koło Cieszyna, zwiedzenie muzeum Zofii Kossak-Szczuckiej w Górkach Wielkich, poznanie atrakcji turystycznych Ziemi Cieszyńskiej. Nie zabrakło również wizyty w Cieszynie. W tym roku metą rajdu jest wizyta w Istebnej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama