, wtorek 7 luty 2023
Ustroń: Pokaz działania zabytkowych maszyn
Zabytkowe urządzenia i różne maszyny, które właśnie zakończyły swoją długoletnią pracę, znalazły się na wyposażeniu warsztatów szkolnych dzięki dawnej Kuźni Ustroń fot: FJDDodaj do Facebook

Ustroń: Pokaz działania zabytkowych maszyn

FJD
Ustroń: Pokaz działania zabytkowych maszyn


Ustroń: Pokaz działania zabytkowych maszyn


Ustroń: Pokaz działania zabytkowych maszyn


Ustroń: Pokaz działania zabytkowych maszyn

W środę, 14 lipca w Zespole Szkół Technicznych w Ustroniu odbyła się pożegnalna prezentacja zabytkowych maszyn kuźniczych, które zakończyły swoją pracę i zostały przekazane do Muzeum Ustrońskiego im. J. Jarockiego.

Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek ogłosił decyzję, na podstawie której zabytkowe maszyny szkolne Zespołu Szkół Technicznych, przekazane zostały do Muzeum Ustrońskiego im. J. Jarockiego. Jednocześnie władze Ustronia zostały poinformowane, że zarząd powiatu, czyni starania o przekazanie działki na ekspozycję w/w maszyn, która położona jest na tyłach muzeum. Tam właśnie władze Ustronia będą mogły zorganizować muzealną ekspozycję zabytkowych maszyn kuźniczych.

Zabytkowe urządzenia i różne maszyny, które właśnie zakończyły swoją długoletnią pracę, znalazły się na wyposażeniu warsztatów szkolnych dzięki dawnej Kuźni Ustroń, dla której szkoła przez długie lata szkoliła kadry fachowców. Czasy świetności Kuźni Ustroń oraz Szkół Technicznych, które przez szereg ostatnich dziesięcioleci były wizytówką Ustronia bezpowrotnie się skończyły. Urządzenia oraz różne kuźnicze maszyny znajdą sobie teraz miejsce w Muzeum Ustrońskim, gdzie można będzie na nie popatrzeć już tylko jako na eksponaty, które zapewne zwiedzającym przypomną długą historię przemysłu ustrońskiego. Światowy postęp techniczny brutalnie zweryfikował sposób produkcji stalowych odkuwek i dlatego też między innymi zabrakło w Ustroniu miejsca na ich tradycyjny sposób produkcji, a największy pracodawca w Ustroniu musiał oddać palmę pierwszeństwa kompleksowi sanatoriów na Zawodziu oraz innym mniejszym zakładom, takim jak między innymi jest producent wód mineralnych “Ustronianka”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama