, czwartek 6 października 2022
Trzyniec: Kolejna edycja Festiwalu PZKO za nami (zdjęcia)
Halina Mlynkova pochodząca z zaolzianskiego Nawsia, była gwiazdą festiwalu PZKO. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Trzyniec: Kolejna edycja Festiwalu PZKO za nami (zdjęcia)

BARBARA ŚLIŻ, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
500 chórzystów, barwny, czterogodzinny korowód i 19 stoisk z regionalnymi potrawami. Do tego gwiazdy wieczoru: Halina Mlynkova oraz Szymon Wydra i zespół Carpe Diem. W minioną sobotę odbył się kolejny Festiwal PZKO.
Organizatorzy zadbali, by każdy, niezależnie od wieku, płci i narodowości, znalazł coś dla siebie. Zaolzie wyjątkowo ceni sobie polską kulturę, stara się podtrzymywać jej tradycje, stąd organizowane są różne folklorystyczne festiwale, mające na celu prezentacje szerokiej publiczności dokonań polskiej mniejszości w Republice Czeskiej.

Z centrum Trzyńca, w około kilometrowym odcinku przeszedł folklorystyczny korowód z zespołami działającymi w ramach PZKO. - Jestem zaskoczony, że tak wiele młodych osób zaprezentowało naszą kulturę. Chwali się rodziców tych dzieci, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach i podtrzymują polską tradycję tutaj na Zaolziu - mówił Eugeniusz Mączka, uczestnik festiwalu. Korowód to jednak nie jedyna atrakcja tego dnia. Na hali sportowej pojawiło się pięciuset chórzystów. Wystąpił Przemek Orszulik, laureat Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Czechach. Na młodszą widownię czekała scena z muzyką rockową. Każdy z gości mógł skosztować specjałów na jednym z 19 stoisk regionalnych.

PISALIŚMY: Trzyniec: Halinka Mlynkova na festiwalu PZKO

Chociaż na terenie kompleksu sportowego STaRS pojawiło się sporo ludzi, którym nie obca jest polska tradycja i kultura Zaolzia, to jednak z edycji na edycję zauważa się spadek zainteresowania tą imprezą. Organizowane niegdyś festiwale PZKO miały większą wartość kulturową. Mieszkańcy Czech z zaciekawieniem przychodzili, by obcować z kulturą, by poczuć smak tradycji. Dzisiaj jest inaczej. Festiwal przypomina bardziej fetę, biesiadowanie, podczas którego można zjeść dobre potrawy, spożyć różne trunki, a niekoniecznie obcować z kulturą, która poniekąd zatraca się w idei festiwalu. Ludzie większą wartość przywiązują do specjalnie na ten wieczór zaproszonych gwiazd niżeli do chęci poznania regionalnych zwyczajów.

- Nie chcemy wprowadzać komercjalizacji, staramy się oprócz wysokiego poziomu kulturalnego, który wprowadzamy w programie imprez PZKO, prezentować także tę kulturę związaną ze spożyciem alkoholi i dań regionalnych. Cieszę się, że publiczność zamanifestowała swoją polskość obecnością na festiwalu. Patriotyzm w Polsce przywoływany jest od święta, natomiast u nas związany on jest z codziennością. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że słowo patriotyzm w Polsce jest mocno nadużywane, jest wykorzystywane do realizacji partykularnych celów, a nie do tego, by zjednoczyć naród w imię jednej idei, którą staramy się propagować tutaj na Zaolziu - mówi Jan Ryłko, prezes związku.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I dobrze,że nie zaprosił Prezesa S. bo to jakby zaprosił biskupa. Prezes bowiem może wytłumaczyć jak dalej rozmnażali się Adam i Ewcia. Ty tymu nie rozumiesz.To jego słowa na temat pierwszej bajki do kitu...

A jednak prezes nie zaprosił prezesa Kongresu na podium !!!! Coś tu nie gra ???? W jedności siła !!! Nie dla p. R.... !!!!!

Laureat Festiwalu Piosenki Dzicięcej nazywa się Przemek Orszulik, a nie Paweł!

ale ładne nogi... i nei tylko..

jeżeli idzie o władzę. Tam gdzie jest władza są pieniądze, tam gdzie są pieniądze jest korupcja. Co prawda, powiedział to pewien biskup katolicki o Kościele Katolickim ale dzieje się tak na wszystkich poziomach. I dodam wymieniony biskup jest już byłym biskupem.

O O OCELARI

jakim cudem korowód trwał 4 godziny. Nie róbcie sobie jaj z czytelników...

pierwszy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama