, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Tradycyjne Dożynki oraz Dni Gminy Goleszów
Gminne Dożynki oraz Dni Gminy Goleszów miały wiele odniesień do tradycyjnego święta plonów. fot: FJDDodaj do Facebook

Tradycyjne Dożynki oraz Dni Gminy Goleszów

FJD/MM
W dniach 24-25 sierpnia w Goleszowie odbyły się Gminne Dożynki oraz Dni Gminy, podczas których nie zabrakło odwołań do tradycji święta plonów!

Tegoroczne dożynki gminne oraz Dni Gminy Goleszów rozpoczęły się w sobotę, tradycyjnym korowodem dożynkowym, podczas którego zaprezentowali się rolnicy, koła zainteresowań oraz przedsiębiorstwa z terenu gminy Goleszów. Następnie przyszedł czas na tradycyjny obrzęd dożynkowy połączony z występem Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”. Nie zabrakło również występu Orkiestry Dętej „Goleszów Band”, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Puńcowa, a także występu Gimnastów, czyli zespołu akrobatycznego z Wędryni oraz koncertu Kapeli „Wisła”. Gwiazdami tegorocznych Dożynek oraz Dni Gminy Goleszów były Claudia i Kasia Chwołka oraz Paweł Gołecki.

Dzięki sprzyjającej pogodzie wszystkie uroczystości odbyły się zgodnie ze scenariuszem i rozpoczęły się od bogatego w kolory i kwiaty korowodu dożynkowego. W tym korowodzie zaprezentowali swój sprzęt i dorobek rolnicy, różne koła zainteresowań, a także przedsiębiorstwa z całego terenu gminy. Zgodnie z tradycją dożynkową to uroczyste święto prowadziła para gazdów reprezentujących rolników całej gminy. W tym roku tą zaszczytną funkcję powadzili gospodarze z Godziszowa - Państwo Krystian Kamieniorz wraz z Kariną Chwastek-Kamieniorz, którzy przekazali poświęcony bochen chleba wójt gminy - Sylwii Cieślar.

Powracając jednak do korowodu, który był najważniejszym i najbarwniejszym punktem obchodów, można było zauważyć, że Gmina Goleszów to bardzo zasobna gmina. Rolnicy i przedsiębiorcy zaprezentowali swój sprzęt którego nie powstydziliby się nawet rolnicy z krajów zachodnich. Było można także zauważyć, że bardzo wiele pań, a w tym sama pani wójt wystąpiło w tradycyjnych strojach cieszyńskich. Zaś prowadząca całe uroczystości pani Lidia Lankocz nie omieszkała wprowadzić do swojej narracji wiele elementów gwarowych, co także świadczyło o przywiązaniu do tradycji, która jak było widać jest mocną stroną Gminy Goleszów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama